Trump wzywa Alabamę do ochrony leczenia in vitro po orzeczeniu sądu

Trump wzywa Alabamę do ochrony leczenia in vitro po orzeczeniu sądu
  • Napisane przez Lisę Lambert
  • BBC News, Waszyngton

Skomentuj zdjęcie,

77-letni były prezydent wezwał prawodawców ze stanu Alabama do „szybkiego działania” w celu ochrony sztucznego zapłodnienia

Donald Trump oświadczył, że popiera udostępnienie leczenia zapłodnieniem in vitro, dołączając do rosnącej liczby Republikanów, którzy chcą zdystansować się od orzeczenia sądu w Alabamie w tej sprawie.

W zeszłym tygodniu stanowy Sąd Najwyższy orzekł, że zamrożone embriony mają takie same prawa jak dzieci, a ludzie mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za ich zniszczenie.

W następstwie orzeczenia co najmniej trzy kliniki tymczasowo wstrzymały leczenie zapłodnieniem in vitro.

W piątek Trump wezwał stan Alabama do znalezienia „natychmiastowego rozwiązania”.

Były prezydent napisał na swojej platformie Truth Social: „Chcemy ułatwić matkom i ojcom posiadanie dzieci, a nie utrudniać! Obejmuje to wspieranie dostępności metod leczenia niepłodności, takich jak sztuczne zapłodnienie, w każdym stanie Ameryki”.

„[Like] Dodał: „Zdecydowana większość Republikanów, konserwatystów, chrześcijan i Amerykanów pro-life zdecydowanie popiera udostępnienie sztucznego zapłodnienia parom starającym się o cenne dziecko”.

Wcześniej w piątek, najwyraźniej próbując rozwiać obawy w stanie, republikański prokurator generalny Alabamy Steve Marshall oświadczył, że nie ma zamiaru ścigać osób przeprowadzających zapłodnienie in vitro ani ich rodzin.

Komentarze Trumpa były jego pierwszymi w tej sprawie i wskazują na jego sprzeciw wobec orzeczenia, które według niektórych Republikanów może zaszkodzić im w wyborach, wykolejając plany odzyskania kobiet z przedmieść, a także zmiany wyborców.

Trump ma największe szanse na nominację Partii Republikańskiej w listopadowych wyborach i można powiedzieć, że jest głosem wiodącym w partii.

Kolejnym przejawem wysiłków partii, by zdystansować się od rządzenia Alabamą, Narodowo-Republikańska Komisja Senatorska, która pomaga jej członkom w uzyskaniu wyboru do Kongresu, wysłała w piątek notatkę do kandydatów, w której zalecała im wyrażenie poparcia dla zapłodnienia in vitro i „kampanii na rzecz zwiększania dostępu” do leczenie.

„Żaden republikański kandydat do Senatu nie popiera wysiłków mających na celu ograniczenie dostępu do leczenia niepłodności” – napisał Jason Thielman, dyrektor wykonawczy komisji, w notatce otrzymanej przez CBS, partnera BBC.

W notatce przytoczono także wewnętrzne sondaże przeprowadzone przez Kellyanne Conway, byłą doradczyni Trumpa w Białym Domu, które wykazały, że dostęp do zapłodnienia in vitro jest bardzo popularny.

Po rozesłaniu notatki wielu kandydatów do Senatu, w tym Carrie Lake w Arizonie, opowiedziało się publicznie za dostępem do leczenia.

Nikki Haley, jedyna rywalka Trumpa w nominacji Republikanów, początkowo wydawała się popierać orzeczenie, gdy stwierdziła, że ​​uważa zamrożone embriony za dzieci. Później zaprzeczyła, jakoby popierała decyzję sądu.

Choć orzeczenie w sprawie stanu Alabama nie zakazuje ani nie ogranicza zapłodnienia in vitro, kilku dostawców usług medycznych w tym stanie wyraziło obawy związane z konsekwencjami prawnymi tymczasowego wstrzymania w ostatnich dniach świadczenia usług w zakresie płodności.

Przeprowadził je stanowy Sąd Najwyższy, a wszyscy jego sędziowie są Republikanami.

Demokraci już włączają sprawę Alabamy do swojej kampanii, przedstawiając ją jako ostrzeżenie, że ich rywale będą dążyć do odebrania praw kobiet, jeśli wygrają listopadowe wybory.

Biden powiedział w poście na portalu „X”, wcześniej na Twitterze, że decyzja w sprawie Alabamy była możliwa jedynie dzięki orzeczeniu Sądu Najwyższego USA z 2022 r. – z których Trump mianował trzy – znoszącego prawa do aborcji.

Choć wielu konserwatystów świętowało zakończenie sprawy Roe przeciwko Wade, okazało się to potężną zachętą dla Demokratów do głosowania, a dla Republikanów koszmarem w zakresie komunikacji.

READ  Mecz piłki nożnej w Melbourne przerwany po ataku bramkarza

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *