Trump chce większych ceł. Jego poprzednie wojny handlowe kosztowały dotychczas Amerykanów 230 miliardów dolarów

Trump chce większych ceł.  Jego poprzednie wojny handlowe kosztowały dotychczas Amerykanów 230 miliardów dolarów


Waszyngton
CNN

Kiedy były prezydent Donald Trump przebywał w Białym Domu, z dumą mówił o sobie, że jest mężczyzną Człowiek od taryfy„…i nie ma zamiaru zrzec się tego samozwańczego tytułu, jeśli zostanie ponownie wybrany.

Trump wielokrotnie wypowiadał się na temat nałożenia tzw Taryfa 10%. Na każdy przedmiot przybywający do Stanów Zjednoczonych plus taryfa w wysokości do Rabat 60% na cały import z Chin Jeśli wróci na urząd prezydenta. Obiecał to w sobotę podczas wiecu wyborczego „Cła 100%” na samochody wyprodukowane poza Stanami Zjednoczonymi Ostrzegł przed „krwawą łaźnią” dla amerykańskiego przemysłu samochodowego, jeśli nie zostanie ponownie wybrany.

Począwszy od 2018 roku Trump nałożył nowe cła w wysokości do 25% na pralki, panele słoneczne, stal i aluminium, a także wiele chińskich towarów, w tym… Czapki baseballowebagaż podróżny, RoweryI telewizory buty sportowe Prezydent Joe Biden pozostawił większość tych definicji bez zmian.

Powodów nałożenia ceł może być wiele. Najwyższy urzędnik handlowy Bidena Skontaktuj się z nimi niedawno „Narzędzie do zwalczania nieuczciwego handlu”. Ale definicje Nie generuje także dochodów z zagranicy Trump często twierdzi. To amerykańscy importerzy – a nie Chiny czy jakikolwiek inny obcy kraj czy firma – płacą cła.

„Cła to tylko forma podatku” – stwierdziła Erika York, ekonomistka i dyrektor ds. badań w konserwatywnej fundacji Tax Foundation.

Dodała: „Amerykański nabywca, importer tych towarów, to ten, który dokonuje płatności finansowej na rzecz rządu amerykańskiego”.

Amerykanie zapłacili dotychczas ponad 230 miliardów dolarów za cła nałożone przez Trumpa na importowane panele słoneczne, stal, aluminium i towary produkowane w Chinach. Według amerykańskich służb celnych i ochrony granic. Ponad połowa opłat została pobrana za rządów Bidena.

Pomimo kosztów, Według jednego z nich cła Trumpa były sukcesem politycznym Arkusz Niedawno opublikowane przez badaczy ekonomii.

„Mieszkańcy obszarów najbardziej narażonych na cła importowe rzadziej identyfikowali się jako Demokraci, częściej głosowali za reelekcją Donalda Trumpa w 2020 r. i częściej wybierali Republikanów do Kongresu” – napisali.

READ  Ivanka Trump rzuca swoich braci i ojca pod autobus w procesie o oszustwo w Nowym Jorku

Wiele osób ze spektrum politycznego zgadza się, że Chiny stosują nieuczciwe praktyki handlowe i podoba im się pomysł przekonania Pekinu do zmiany postępowania. Plus, Trump dał rolnikom – Ci, którzy mocno uderzyli w cła odwetowe – Pomoc bezpośrednia o wartości 23 miliardów dolarów w latach 2018 i 2019, aby pomóc złagodzić straty związane z handlem.

Ochrona zapewniana przez taryfy zwykle wiąże się z pewnymi kompromisami. Oto, jak polityka handlowa ery Trumpa wpłynęła na gospodarkę.

Kiedy Stany Zjednoczone nakładają cło na importowany towar, koszt cła pochodzi bezpośrednio z rachunku bankowego importera z USA w momencie przybycia produktu zagranicznego do portu.

Możliwe, że niektórzy zagraniczni producenci obniżyli ceny, aby zachować konkurencyjność na rynku amerykańskim. Jednak kilka badań wykazało, że największy ciężar kosztów ceł ponoszą firmy i konsumenci ze Stanów Zjednoczonych.

W badaniu z 2023 r. Komisja Handlu Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych Powiedział „Amerykańscy importerzy ponieśli prawie cały koszt tych ceł”. Niezależna agencja federalna, która dostarcza analizy Białemu Domowi i Kongresowi, oszacowała, że ​​ceny rosną o około 1% na każdy 1% wzrost ceł na stal, aluminium i towary produkowane w Chinach.

Gdy firma importująca zapłaci cło,… Może podjąć decyzję o poniesieniu kosztów lub przerzucić je w całości lub w części na nabywcę swoich towarów – niezależnie od tego, czy jest to sprzedawca detaliczny, czy konsument. Z tego powodu trudno jest określić, jaką część kosztów taryf ostatecznie ponoszą pośrednio amerykańskie gospodarstwa domowe. Ale jeden Zostańopublikowane w 2020 r., Ustalono, że cła na pralki podniosły średnią cenę każdej pralki o około 86 dolarów.

Jednak cła Trumpa zostały nałożone na stosunkowo niewielką część wszystkich towarów kupowanych przez konsumentów. kilka studia Pokazac im Przyczynił się do tego jedynie marginalnie Do inflacji w USA, która nastąpiła po pandemii Covid-19.

READ  Blinken mówi, że USA inwestują w Afryce bez niezrównoważonego zadłużenia

Cła Trumpa pomogły w utworzeniu niektórych miejsc pracy, ale więcej zginęło w wyniku wojen handlowych.

Ogólnie rzecz biorąc, według kilku badań, m.in. amerykańskiego, gospodarka amerykańska utraciła miejsca pracy w wyniku wzajemnych ceł, które weszły w życie za rządów Trumpa. Fundacja Podatkowa I ostatni z Rada Biznesu USA-ChinyOrganizacja non-profit, której celem jest promocja handlu.

Studiuj od Ekonomiści z Banku Rezerw Federalnych w St. Louis Dostarcza dalszych dowodów na to, że cła odegrały rolę w utracie miejsc pracy. Pokazało, że w państwach najbardziej narażonych na amerykańskie cła na import z Chin odnotowano „mniejszy wzrost, a nawet spadek” zatrudnienia i produkcji w latach 2018–2019.

Cła Trumpa zostały nałożone częściowo po to, by pobudzić amerykański sektor produkcyjny, ale według co najmniej jednego badania ten przemysł również doświadczył utraty miejsc pracy.

Ekonomiści w Rezerwie Federalnej Ustaliła spadek netto zatrudnienia w sektorze produkcyjnym ze względu na cła w 2019 r. Dzieje się tak głównie dlatego, że towary stały się droższe dla amerykańskich przedsiębiorstw i konsumentów, a cła odwetowe na towary wyprodukowane w Ameryce sprawiły, że inni amerykańscy producenci stali się mniej konkurencyjni przy sprzedaży poza granicami kraju.

Weźmy ten hipotetyczny przykład: cła Trumpa sprawiły, że zagraniczna stal stała się droższa dla amerykańskich konsumentów – do tego stopnia, że ​​niektórzy mogą przejść na amerykańskich dostawców stali. To dobra wiadomość dla amerykańskich producentów stali.

Ale teraz amerykańscy producenci wykorzystujący stal do produkcji swoich towarów prawdopodobnie płacą wyższą cenę. To sprawia, że ​​produkcja własnych towarów staje się droższa dla niektórych amerykańskich producentów i szkodzi ich wynikom finansowym.

„Chociaż negatywny wpływ ceł na dobro społeczne, stwierdzony przez innych badaczy, można uznać za akceptowalny koszt solidniejszego sektora produkcyjnego, nasze wyniki sugerują, że cła nie zwiększyły zatrudnienia ani produkcji w sektorze produkcyjnym, nawet gdy ceny producentów wzrosły”. Napisali ekonomiści Fed.

READ  Według policji Akhbar Al-Din liczba ofiar śmiertelnych głodującej sekty w Kenii wzrosła do 73

Co więcej, utworzenie miejsc pracy wiązało się z wysokimi kosztami. Z analizy przeprowadzonej przez Stanley Institute wynika, że ​​każde nowe miejsce pracy w przemyśle stalowym będzie kosztować nabywców stali dodatkowe 650 000 dolarów. Instytut Petersona ds. Gospodarki Międzynarodowej.

Trump zastosował cła jako taktykę negocjacyjną, której celem było wyrządzenie szkody chińskiej gospodarce i wywarcie nacisku na Pekin, aby zgodził się na nowe porozumienie, które rozwiąże nieuczciwe praktyki handlowe, takie jak kradzież własności intelektualnej i przymusowy transfer technologii. Liderzy biznesu w całym kraju, a także prawodawcy po obu stronach konfliktu zazwyczaj zgadzają się, że należy zająć się chińską polityką handlową.

Cła Trumpa pomogły sprowadzić chińskiego prezydenta Xi Jinpinga do stołu negocjacyjnego. Obaj osiągnęli rozejm W styczniu 2020 rPodpisanie tzw. umowy pierwszej fazy. Obniżyła stawki niektórych ceł, a Chiny zgodziły się zwiększyć zakupy amerykańskich towarów i produktów rolnych – stawiając sobie za cel zakup o 200 miliardów dolarów więcej niż przed rozpoczęciem wojny handlowej.

Ale Chiny poniosły wielką porażkę To zaangażowanie – które sugerowała administracja Bidena – jest jedną z przyczyn tego stanu rzeczy Utrzymał cła na towary produkowane w Chinach.

Chociaż tekst umowy zawierał paragrafy dotyczące kradzieży chińskiej własności intelektualnej, ostatecznie tak się stało Żadnego znaczącego efektupowiedział Derek Scissors, ekonomista i starszy pracownik American Enterprise Institute, prawicowego zespołu doradców.

„Nie mieli mechanizmu monitorowania, który jest bardzo istotnym elementem własności intelektualnej, jeśli chce się osiągnąć porozumienie z Chińczykami. Nawet nie próbowali” – stwierdził Scissors.

Nigdy nie osiągnięto porozumienia drugiego etapu między Stanami Zjednoczonymi a Chinami Pod administracją Trumpa lub Bidena. W WrzesieńObydwa kraje utworzyły gospodarczą i finansową grupę roboczą, w skład której wchodzą urzędnicy z Waszyngtonu i Pekinu Regularnie zaplanowane spotkania w celu omówienia ich ekonomii.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *