Żelazo meteorytowe używane w rzemiośle

Żelazo meteorytowe używane w rzemiośle

Naukowcy znajdują dwa starożytne, pozaziemskie artefakty metalowe.

To niezwykłe odkrycie zmienia historię skarbu z epoki brązu odkrytego w Hiszpanii kilkadziesiąt lat temu. Chociaż większość znakomitych artefaktów ze złota i srebra olśniła archeologów, niedawna analiza ujawniła zaskakujący rozwój sytuacji: niektóre fragmenty wykonano z żelaza wykutego w pożarach meteorytów miliony lat temu.

To odkrycie pochodzi z badania opublikowanego w Magazyn Trabajos de PrehistoriaNaukowcy przeanalizowali dwa artefakty, bransoletkę i ozdobną kulę, pochodzące z okresu 1400-1200 p.n.e. Unikalny „minerał ciemnego ołowiu” odkryty w 1963 roku wreszcie odkrył swój sekret za pomocą spektrometrii mas. Jak podano na stronie internetowej Live Science, analiza wykazała, że ​​skład niklu jest identyczny ze składem żelaza z meteorytu.

Stanowi to historyczny precedens dla Półwyspu Iberyjskiego, potwierdzający wykorzystanie materiałów pozaziemskich w starożytnych rzemiosłach. Odkrycie to nie tylko rzuca światło na pomysłowość tych wczesnych cywilizacji, ale także rodzi pytania o to, w jaki sposób zdobyły one i doceniły ten rzadki materiał.

Skarb jest wystawiony w Muzeum Archeologicznym Jose Marii Solera.

Skarb jest wystawiony w Muzeum Archeologicznym Jose Marii Solera.

Autorzy artykułu napisali, że obecność dwóch żelaznych artefaktów w skarbie z Villena (Alicante), pustej w środku półkuli oraz półokrągłej bransolety lub pierścionka, wywołała debatę na temat chronologii tego wyjątkowego znaleziska od czasu jego odkrycia w 1963 roku. tutaj dane dostarczyły punktów przemawiających za wykorzystaniem żelaza meteorytowego do produkcji obu ciał. Taki wynik sytuuje chronologię skarbu w późnej epoce brązu, zanim rozpoczęto produkcję mielonego żelaza.

„Dostępne dane sugerują, że kapelusz i bransoletka ze skarbu z Vileny byłyby obecnie dwoma pierwszymi obiektami przypisywanymi żelazu meteorytowemu na Półwyspie Iberyjskim” – napisali badacze w swoim artykule, „co jest zgodne z chronologią późnego brązu sprzed początek produkcji żelaza ziemnego na dużą skalę.”

Jednakże pochodzenie żelaza z meteorytu i tożsamość społeczności będącej właścicielem tych skarbów pozostają tajemnicą czekającą na rozwiązanie. Przyszłe badania obiecują głębsze zgłębienie fascynującej historii tego starożytnego skarbu, zacierając w fascynujący sposób granicę między Ziemią a wszechświatem.

READ  Niespodzianka! Nintendo wydało A Big Brain Academy: Brain vs. Brain Demo

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *