Stany Zjednoczone uzyskały dane od byłych ukraińskich funkcjonariuszy śledztwa Giulianiego

NOWY JORK – W 2019 roku amerykańscy prokuratorzy szukali e-maili od byłych ukraińskich urzędników rządowych i ukraińskiego biznesmena w ramach dochodzenia w sprawie transakcji Rudy’ego Giulianiego w tym kraju, prawnika przypadkowo ujawnionego w sądzie we wtorek.

W pozwie stwierdzono, że prokuratorzy federalni w Nowym Jorku poinformowali obrońców, że przechwycone wiadomości zawierały konto e-mail przypuszczalnie należące do byłego prokuratora generalnego Ukrainy Jurija Łucenki.

Stwierdzono, że powodowie uzyskali dostęp do konta Łucenki mniej więcej w tym samym czasie, gdy śledczy uzyskali również dostęp do konta Apple iCloud Giulianiego.

Łucenko był kluczową postacią w staraniach Giulianiego, by wywrzeć presję na Ukrainę, aby wszczęła śledztwo w sprawie ówczesnego kandydata na prezydenta Joe Bidena i jego syna Huntera.

Obaj powiedzieli w wywiadach, że spotkali się, aby omówić możliwość wszczęcia przez Ukrainę śledztwa w sprawie pracy Huntera Bidena w ukraińskiej firmie gazowej oraz chęć Łucenki do spotkania się z prokuratorem generalnym USA w celu omówienia wysiłków w celu odzyskania zrabowanych aktywów narodowych.

Łucenko rozmawiał także z Giulianim o swoich starciach z ambasador USA na Ukrainie Mary Jovanovic, które później administracja Trumpa usunęła.

Jak wynika z pozwu, w grudniu 2019 roku powodowie przechwycili również konto e-mail, które przypuszczalnie należało do byłego szefa ukraińskiej służby finansowej Romana Nasirova, oraz dwa iPhone’y i iPady ukraińskiego biznesmena Aleksandra Levina w lutym i marcu 2020 roku.

Tożsamość osób znalazła się w nakazie sądu federalnego na Manhattanie złożonym przez prawnika reprezentującego Lwa Parnasa, kolegę Giulianiego, który w 2019 roku został oskarżony o spiskowanie w celu nielegalnego wpłaty na kampanię.

Nazwy zostały zredagowane w dokumencie, ale można je wyświetlić po skopiowaniu w oddzielnym dokumencie. CNN jako pierwsza zgłosiła błędne poprawki i szczegóły tego, co zawierał dokument.

W dokumencie stwierdzono również, że prokuratorzy uzyskali „historyczne i potencjalne informacje na temat lokalizacji celi” związane z prokuratorem Giulianiego i Waszyngtonu Victorią Twinsing, byłą federalną prokurator generalną i bliskim sojusznikiem Giulianiego i byłego prezydenta Donalda Trumpa. Jej firma prawnicza stwierdziła, że ​​powiedziano jej, że nie była celem śledztwa.

READ  Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson rezygnuje, ale zostanie do czasu wyboru nowego przywódcy

Prokuratorzy badają powiązania Giulianiego z Ukrainą i czy naruszył on federalne prawo regulujące lobbing w imieniu obcych krajów lub podmiotów. Nie wniesiono żadnych zarzutów.

Giuliani nalegał, aby jego działalność na Ukrainie była prowadzona w imieniu Trumpa, a nie w imieniu jakiegokolwiek zagranicznego podmiotu lub osoby.

W zeszłym tygodniu prokuratorzy ujawnili, że podczas nalotów na dom Giulianiego, jego kancelarię prawną kilka tygodni wcześniej oraz telefon komórkowy z Toensing, przechwycili 18 urządzeń elektronicznych. Mówią też, że w 2019 roku otrzymali e-maile Giuliani i Twinseng oraz konta Apple iCloud.

Prokuratorzy powiedzieli, że śledczy z powodzeniem pobrali 11 urządzeń należących do Giulianiego i zwrócili mu je. Powiedzieli, że muszą uzyskać kody dostępu lub odblokować siedem kolejnych urządzeń należących do Giulianiego lub pracowników jego firmy.

Prawnicy Giulianiego zakwestionowali naloty w zeszłym miesiącu, twierdząc, że cokolwiek zebrane z nakazów przeszukania z 2019 r. Zostało pozyskane bezprawnie, ponieważ śledczy w niewłaściwy sposób ingerowali w prywatną komunikację z prezydentem podczas jego tajnego śledztwa.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *