Rzecznik premiera mówi, że najnowszy brytyjski wywiad pokazuje „w pewnym sensie”, że plan Putina „już się rozpoczął”.

To było seksowne wideoktóry stał się wirusowy, gdy pojawił się w zeszły piątek na kanałach Telegrama sympatyzujących z wspieranymi przez Rosję separatystami we wschodniej Ukrainie.

Podobno przedstawiał ostrzał artyleryjski i ostrzał polskojęzycznych dywersantów próbujących wysadzić w powietrze zbiornik z chlorem w pobliżu miasta Gorłówka tydzień wcześniej – 11 lutego. Terytoria kontrolowane przez separatystów Samozwańcza Doniecka Republika Ludowa.

Został on przechwycony przez służbę prasową Milicji Ludowej Demokratycznej Republiki Konga i twierdził, że wandale zostali zabici, a nagranie zostało odzyskane z ich ciał.

Jednak metadane z pliku wideo ujawniają datę utworzenia 8 lutego, dziesięć dni przed udostępnieniem w Telegramie, zgodnie z analizą CNN. Trzy dni przed rzekomą datą ataku.

Metadane zamieszczonych tam filmów są zachowywane przez platformę przesyłania wiadomości i nie można ich zmienić.

ale to nie wszystko. Inna sekcja metadanych – zwana Repository Creation Tool – ujawniła, że ​​Adobe Premiere Pro był używany do edycji wideo z różnymi zasobami – zwanymi „komponentami” – z oddzielnego repozytorium.

powiedział Givi Gigitashvili, pracownik naukowy w Laboratorium Badań Kryminalistycznych Cyfrowej Rady Atlantyku.

Dodał: „Ścieżka pliku komponentu dla tego konkretnego filmu ma nazwę '2021-02-04 ВИДЕО-ЗАПИСЬ ДРГ (+).mp4′, co może wskazywać, że niektóre komponenty pochodzą z 2021 roku”.

Lokalizacja tego filmu i innych zasobów wideo ma również „2021” i „2 lutego” jako nazwy folderów projektu, co ponownie wskazuje, że pierwotny przedział czasowy sięga zeszłego roku.

Wśród tych zasobów, również w sekcji Metadata Provisions, znajduje się nazwa pliku „M72A5 LAW, AIPLAS live fire.mp4”.

Jak zauważył Eliot Higgins, założyciel i dyrektor kreatywny Bellingcat, nazwa pliku odpowiada filmowi YouTube o tej samej nazwie, ukazującym eksplozje i strzelaniny w pewnym miejscu w Finlandii.

CNN poprosił Roba Mahera, eksperta medycyny sądowej na Uniwersytecie Stanowym Montana, aby przeanalizował zasoby medialne. Porównaj dźwięk sekwencji ramienia z klatki w filmie YouTube z podobnym dźwiękiem w telegramie.

READ  Drugi dyrektor generalny CNN odchodzi po wewnętrznym dochodzeniu Cuomo

„Sekwencja mutacji jest niezwykle podobna w czasie” – podsumował Maher. „W przypadku konkretnej mutacji, którą porównujesz, czas nie jest dokładnie taki sam, ale jest niewytłumaczalnie podobny”.

Według Mahera, aby sekwencje wysięgników w obu filmach były podobne, „geometryczna relacja między elementem artylerii, celem i mikrofonem musi być taka sama” — co oznacza, że ​​w obu filmach muszą znajdować się w tej samej pozycji.

Jeśli geometria jest inna, względny czas nadejścia różnych dźwięków wysięgnika będzie inny, ponieważ dźwięk wysięgnika będzie rozchodził się z różnymi prędkościami mikrofonu.

Maher podsumował: „Wydaje się nieoczekiwanym i przypadkowym, że czasy dostępu do dźwięku są bardzo podobne w tych dwóch 'niepowiązanych’ filmach”.

Odkrycia Mahera zostały potwierdzone przez projektantów dźwięku i innych ekspertów na Twitterze, takich jak Ciaran Walsh, którzy porównali analizę widmową eksplozji w dwóch filmach i doszli do podobnych wniosków.

„Myślę, że istnieje wiele dowodów na to, że dźwięk został dodany z tego filmu na YouTube” – powiedział Gigitashvili.

To nie pierwszy raz, kiedy widzi separatystów publikujących wątpliwe filmy na Telegramie. Analiza danych wideo CNN przeprowadzona w piątek przez przywódców Demokratycznej Republiki Konga i Ługańskiej Republiki Ludowej ujawniła, że Materiał filmowy został nagrany dwa dni temu.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *