Biden gani Izrael i mówi, że jest „zły” z powodu zabijania pracowników humanitarnych w Gazie | Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Biden gani Izrael i mówi, że jest „zły” z powodu zabijania pracowników humanitarnych w Gazie |  Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Prezydent USA wygłosił najostrzejszą krytykę Izraela po tym, jak w izraelskim nalocie zginęło siedmiu pracowników organizacji humanitarnych.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że jest „zły i zasmucony” zabiciem przez Izrael siedmiu pracowników organizacji humanitarnych w Gazie, kierując część swojej najostrzejszej jak dotąd krytyki do bliskiego sojusznika USA.

Nagana Bidena jest najnowszym przykładem jego mieszanych przesłaniów na temat wojny, ponieważ jego administracja staje się coraz bardziej krytyczna wobec rządu premiera Benjamina Netanjahu, mimo że zapotrzebowanie na dostawy broni dla Izraela podwoiło się.

W oświadczeniu wydanym przez Biały Dom we wtorek wieczorem Biden bezpośrednio oskarżył Izrael o to, że nie zrobił wystarczająco dużo, aby chronić niewinnych cywilów w wojnie z Hamasem.

„Ten konflikt był jednym z najgorszych konfliktów w ostatnich czasach pod względem liczby zabitych pracowników organizacji humanitarnych. Jest to główny powód, dla którego tak trudno jest dystrybuować pomoc humanitarną w Gazie – ponieważ Izrael nie zrobił wystarczająco dużo, aby chronić tę pomoc „pracownicy, którzy starają się zapewnić taką pomoc, jaką są” – powiedział Biden. „Cywile rozpaczliwie jej potrzebują”, opisując zmarłych pracowników organizacji humanitarnej jako „odważnych i bezinteresownych”.

„Incydenty takie jak ten, który miał miejsce wczoraj, nie powinny mieć miejsca. Izrael nie zrobił wystarczająco dużo, aby chronić ludność cywilną. Stany Zjednoczone wielokrotnie wzywały Izrael, aby nie mylił swoich operacji wojskowych przeciwko Hamasowi z operacjami humanitarnymi, aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej.

Biden powiedział, że dochodzenie, które Izrael obiecał przeprowadzić w sprawie incydentu, „musi być szybkie, musi prowadzić do pociągnięcia do odpowiedzialności, a jego wyniki muszą zostać upublicznione”.

Dodał: „Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu robić wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić pomoc humanitarną palestyńskim cywilom w Gazie wszelkimi dostępnymi środkami”.

READ  Jennifer Wexton: Demokratka z Wirginii, u której zdiagnozowano rzadką chorobę neurologiczną

„Będę nadal wywierał nacisk na Izrael, aby zrobił więcej, aby ułatwić tę pomoc. Mocno nalegamy na natychmiastowe zawieszenie broni w ramach umowy o zakładnikach. „Mam teraz zespół w Kairze, który nad tym pracuje”.

Siedmiu pracowników amerykańskiej organizacji World Central Kitchen zginęło w poniedziałek wieczorem, gdy konwój, w którym podróżowali, został zaatakowany po wyładowaniu pomocy żywnościowej w mieście Deir al-Balah w centrum Gazy.

W ataku zginęło podwójne obywatelstwo amerykańsko-kanadyjskie, Australijczyk, Polak, Palestyńczyk i trzech obywateli Wielkiej Brytanii.

We wtorek Netanjahu przyznał się do odpowiedzialności Izraela za atak, określając go jako niezamierzony i „tragiczny”.

„Niestety, ostatniego dnia miało miejsce tragiczne wydarzenie, podczas którego nasze siły nieumyślnie skrzywdziły osoby niewalczące w Strefie Gazy” – oznajmił Netanjahu we wtorkowym oświadczeniu wideo.

„To zdarza się podczas wojny. Prowadzimy kompleksowe dochodzenie i komunikujemy się z rządami. Zrobimy wszystko, aby zapobiec ponownej sytuacji. „

Pomimo nalegań, aby Izrael chronił ludność cywilną, Biden w dalszym ciągu nalegał na dostarczenie Izraelowi większej ilości broni, w tym myśliwców F-15 o wartości 18 miliardów dolarów.

Od ataków Hamasu na Izrael 7 października Biden dał zielone światło dwóm awaryjnym transportom broni do Izraela o wartości ponad 250 milionów dolarów, oprócz regularnych przydziałów pomocy wojskowej o wartości 3,8 miliarda dolarów rocznie.

Sposób, w jaki Biden podchodzi do wojny, wywołuje coraz bardziej negatywne reakcje postępowców, obrońców praw człowieka oraz Amerykanów pochodzenia arabskiego i muzułmańskiego, co budzi obawy w związku z jego listopadową kandydaturą na reelekcję w kręgach Partii Demokratycznej.

READ  Rosyjska niezależna telewizja odnotowuje gwałtowny wzrost oglądalności, ponieważ stara się stawić czoła Kremlowi z emigracji

Biały Dom odwołał we wtorek zaplanowany iftar w Ramadanie po tym, jak wielu muzułmańskich Amerykanów odrzuciło zaproszenie w proteście przeciwko wsparciu Bidena dla Izraela, podała Al Jazeera, powołując się na dwie osoby zaznajomione ze sprawą.

Źródła, które rozmawiały z Al Jazeerą pod warunkiem zachowania anonimowości, podały, że odwołanie nastąpiło po tym, jak członkowie społeczności muzułmańskiej ostrzegli swoich przywódców przed udziałem w tym wydarzeniu.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *