Rząd federalny odnotowuje deficyt w wysokości 44,4 miliarda dolarów w ostatnim miesiącu roku podatkowego

Rząd federalny odnotowuje deficyt w wysokości 44,4 miliarda dolarów w ostatnim miesiącu roku podatkowego
Otwórz ten obraz w galerii:

Minister finansów Chrystia Freeland wstaje podczas tury pytań w Izbie Gmin 17 maja 2023 r.Spencer Colby/The Canadian Press

Po przejściu przez większą część roku podatkowego w trybie nadwyżki, finanse federalne spadły na minus z deficytem w wysokości 44,4 miliarda dolarów w ostatnim miesiącu 2022-23.

Ministerstwo Finansów opublikowało w piątek swój miesięczny raport z monitoringu finansowego, który pokazuje skumulowany deficyt budżetowy w wysokości 41,3 miliarda dolarów w ciągu 12 miesięcy od kwietnia do marca. Oficjalna wartość deficytu za poprzedni rok podatkowy 2021-22 wyniosła 90,2 miliarda dolarów.

Finanse federalne po pierwszych 11 miesiącach bieżącego roku podatkowego miały nadwyżkę w wysokości 3,1 miliarda dolarów.

W piątkowym raporcie stwierdzono, że obciążenia długiem publicznym za cały rok wzrosły o 42 procent – ​​czyli 10,4 miliarda dolarów – w porównaniu z poprzednim rokiem podatkowym, „odzwierciedlając wyższe stopy procentowe, a także wyższe odsetki od rządowych zobowiązań emerytalnych i świadczeń”.

Podczas gdy marzec jest zwykle ponadprzeciętnym miesiącem pod względem wydatków, ponieważ odnotowuje się różne wydatki, kontrast z poprzednimi miesiącami zwykle nie jest tak wyraźny, jak liczby opublikowane w piątek.

Deficyt w wysokości 41,3 miliarda dolarów w roku podatkowym 2022-23 nie jest oficjalną liczbą. Podlega rewizji przed sfinalizowaniem liczby jesienią wraz z udostępnieniem rachunków publicznych.

Nieoficjalna wartość deficytu opublikowana w piątek jest nieco niższa niż deficyt 43 miliardów dolarów przewidywany w budżecie minister finansów Chrystii Freeland z 28 marca. Wpisuje się to również w zakres dwóch scenariuszy przedstawionych przez panią Freeland w jesiennym zestawieniu gospodarczym opublikowanym 3 listopada 2022 r. Dokument ten wykazał przewidywany deficyt w „scenariuszu podstawowym” w wysokości 36,4 mld USD, jednocześnie pokazując „scenariusz spadkowy” o deficyt w wysokości 49,1 mld USD, jeśli gospodarka będzie działać gorzej niż oczekiwano.

Deficyt w wysokości 44,4 mld USD w marcu 2023 r. porównuje się z deficytem w wysokości 25,7 mld USD w marcu 2022 r.

READ  Royal Canadian Air: Dziwaczne uruchomienie linii lotniczych

W piątkowym raporcie stwierdzono, że głównymi przyczynami większego deficytu w marcu 2023 r. ”. Dług publiczny wzrósł o 53,3 procent – ​​czyli 1,3 miliarda dolarów – z powodu wyższych stóp procentowych. Innym czynnikiem był 4,5-procentowy spadek przychodów – czyli 1,8 miliarda dolarów – spowodowany jednorazowym wzrostem kredytu GST, który rząd nazywa „rabatem na artykuły spożywcze”.

Porównując cały rok podatkowy z poprzednim rokiem podatkowym 2021-22, raport mówi, że dochody rządu federalnego wzrosły o 8,6 procent – ​​czyli 34,2 miliarda dolarów – „z powodu wzrostu gospodarczego i zmniejszonego finansowego i gospodarczego wpływu COVID-19”.

Wydatki na program spadły o 6,5 procent – ​​czyli 29,9 miliarda dolarów – głównie z powodu wygaśnięcia tymczasowych środków związanych z pandemią.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *