Putin po cichu sygnalizuje otwartość na rozmowy o zawieszeniu broni na Ukrainie – New York Times

Putin po cichu sygnalizuje otwartość na rozmowy o zawieszeniu broni na Ukrainie – New York Times

Jak podaje „New York Times”, prezydent Rosji Władimir Putin wyraził chęć omówienia zawieszenia broni w swojej prawie dwuletniej wojnie z Ukrainą za pośrednictwem kanałów dyplomatycznych. wspomniany Sobota.

Raport pojawia się w czasie, gdy trwająca 22 miesiące inwazja Rosji na Ukrainę utknęła w martwym punkcie, zachodnia pomoc dla Kijowa jest zagrożona, a Moskwa staje w obliczu rosnącej presji gospodarczej i geopolitycznej, mimo że przechwala się swoją zdolnością do wytrzymania długiej wojny .

„The New York Times” napisał, że co najmniej od września „Putin sygnalizuje… że jest otwarty na zawieszenie broni, które zamraża walki na obecnych liniach”.

Zacytowała dwóch byłych wyższych urzędników rosyjskich bliskich Kremlowi oraz urzędników amerykańskich i międzynarodowych, którzy otrzymali wiadomość od wysłanników Moskwy.

„The New York Times” podał, że urzędnicy amerykańscy otrzymali wcześniej niezgłaszane wcześniej propozycje z Kremla dotyczące zawarcia rozejmu we wrześniu 2022 r., gdy Kijów odzyskiwał duże połacie swojego terytorium na północnym wschodzie, wprawiając Moskwę w zakłopotanie. Gazeta napisała, że ​​Putin dał wówczas jasno do zrozumienia, że ​​jest zadowolony z ilości ziemi zajętej przez jego siły.

Gazeta określiła zainteresowanie Putina zawieszeniem broni jako „przykład tego, jak oportunizm i improwizacja zdefiniowały jego styl wojny za zamkniętymi drzwiami”.

Powołując się na wywiady z Rosjanami, którzy znają prezydenta od dawna, oraz z urzędnikami międzynarodowymi, którzy mają wgląd w wewnętrzne funkcjonowanie Kremla, „New York Times” określił go jako „przywódcę manewrującego tak, aby zminimalizować ryzyko i zachować otwarte opcje”.

Byli rosyjscy urzędnicy powiedzieli jednak gazecie, że Putin może zmienić zdanie, jeśli siły rosyjskie odzyskają impet na polu bitwy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że nie będzie rozpoczynał negocjacji z Rosją, dopóki Putin pozostanie u władzy.

Poczta Waszyngtońska wspomniany W listopadzie 2022 roku administracja Bidena zachęcała przywódców Ukrainy do sygnalizowania otwartości na negocjacje z Rosją.

READ  Argentyna dewaluuje swoją walutę i obcina dotacje w ramach szokujących posunięć gospodarczych

Ale rok później, w listopadzie 2023 r., Zełenski Powiedział Nadal nie jest gotowy do rozmów, chyba że Rosja wycofa swoje siły z Ukrainy.

Putin wysłał wojska na Ukrainę w lutym 2022 r., a ich pierwotnym celem było zajęcie Kijowa i zmuszenie go do zmiany przywództwa, co według niego zajmie kilka dni. Błędy strategiczne Zdecydowana obrona stolicy Ukrainy zmusiła Kreml do ograniczenia celów swojej inwazji.

Rosja twierdzi, że zaanektowała ukraińskie obwody chersoński, zaporoski, doniecki i ługański, choć nad żadnym z nich nie ma pełnej kontroli. Zamierza włączyć terytoria okupowane do wyborów prezydenckich w 2024 roku, które odbędą się w marcu przyszłego roku.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *