Prezydent-elekt Liberii Boakai dokonuje przeglądu koncesji na wydobycie

Prezydent-elekt Liberii Boakai dokonuje przeglądu koncesji na wydobycie

MONROVIA (Reuters) – Prezydent-elekt Liberii Joseph Boakai, który 14 listopada pokonał prezydenta George’a Weaha w drugiej turze wyborów prezydenckich, powiedział, że jego administracja przyjrzy się bliżej koncesjom na wydobycie, aby upewnić się, że przyniosą one korzyści krajowi.

Boakai (78 l.), były wiceprezydent Liberii, który przegrał z Weahem w drugiej turze w 2017 r. i którego kampanię opierał na obietnicach „uratowania” Liberii, powiedział w niedzielnym wieczornym wywiadzie dla agencji Reuters, że spodziewa się wielu wyzwań, zwłaszcza dotyczących gospodarki.

„Pierwszym krokiem do uratowania Liberii jest odebranie jej tym ludziom. Została uratowana. Następną rzeczą jest uporanie się z problemami, które nękają ten kraj” – powiedział Boakai, wskazując na korupcję i brak podstawowych usług.

Boakai powiedział, że głównym obszarem, z którego Liberyjczycy nie odnieśli korzyści, jest sektor wydobywczy, pomimo bogatych złóż minerałów w tym zachodnioafrykańskim kraju, w tym diamentów, złota, rudy żelaza i drewna.

„Szczerze mówiąc, sektor wydobywczy jest jednym z problemów w tym kraju. Widziałem, jak nasze zasoby są eksploatowane, a życie ludzi jest jeszcze gorsze” – powiedział Boakai, dodając, że przyjrzy się bliżej sytuacji. Sekcja.

Zapytany, czy będzie to obejmować przegląd koncesji na wydobycie, Boakai powiedział, że jeśli zajdzie taka potrzeba, przeglądy zostaną przeprowadzone.

„Musimy to zrobić, bo dziedziczymy” – powiedział.

W sektorze wydobywczym Liberii działa kilka firm, w tym ArcelorMittal (MT.LU) i Bao Chico Resources posiadające koncesje na wydobycie rudy żelaza oraz Bea Mountain Mining i Avesoro Resources, które obsługują pierwszą komercyjną kopalnię złota w Liberii.

Gospodarka Liberii wzrosła o 4,8% w 2022 r., napędzana produkcją złota i stosunkowo dobrymi zbiorami ryżu, ale według Banku Światowego ponad 80% populacji nadal boryka się z umiarkowanym lub poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.

READ  Wzrost liczby zmieniających się spraw skłania telefony do opóźnienia ponownego otwarcia Wielkiej Brytanii

(Raport: Alfonso Tueh, tekst: Patti Felix, redakcja: Sophia Christensen i Ed Osmond)

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *