Wrak niemieckiego samolotu z II wojny światowej odnaleziony w Polsce

Wrak niemieckiego samolotu z II wojny światowej odnaleziony w Polsce

Wrak niemieckiego samolotu zestrzelonego podczas II wojny światowej został odkryty przez miłośników historii na polu w południowo-wschodniej Polsce. Znalezisko obejmowało szczątki ludzkie i przedmioty osobiste pilotów, a obecnie trwają poszukiwania ich rodzin.

Odkrycia bombowca Heinkel He 111 dokonał lokalny Zespół Badawczo-Historyczny „Wisła” w pobliżu miejscowości Koprzywinica.

Krzysztof Pitera, jeden z członków grupy, powiedział: „Podczas naszych spotkań wymieniamy się informacjami o ciekawych wydarzeniach historycznych. Gazety Wyborczej Gazeta. „Dowiedzieliśmy się, że w Kirchin mógł rozbić się samolot [a nearby village] Ale nikt nie wie dokładnie, gdzie spadł.

Rozmawiali z okolicznymi mieszkańcami, wśród których z pokolenia na pokolenie przekazywane były historie o zestrzeleniu samolotu latem 1944 roku – podaje Radio Kielce. W tym czasie Niemcy próbowali rozebrać most Sandomierski, który wojska radzieckie wybudowały na zachodnim brzegu Wisły.

Niemiecki Heinkel He 111 zbombardował Polskę podczas inwazji wrześniowej 1939 r. (Bundesarchiv, Bild 101I-317-0043-17A/Wikimedia Commonspod CC-BY-SA 3.0)

„Z relacji mieszkańców wiemy, że samolot leciał bardzo nisko i został zestrzelony przez żołnierzy radzieckich” – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej (PAP) Piedera.

„Uniósł się, a następnie z siłą spadł na ziemię, tworząc ogromny lej. Podobno płonął przez trzy dni. Po wypadku Sowieci nakazali mieszkańcom zebrać resztki pojazdu i wrzucić wszystko do tego komina.

Badania zespołu pomogły zidentyfikować pole, na którym mogą znajdować się szczątki, a po uzyskaniu zgody właściciela i powiadomieniu lokalnego urzędu stanowego ds. konserwacji reliktów zespół przeszukał to miejsce w zeszłym miesiącu, a następnie rozpoczął wykopaliska.

Stopniowo zaczęły wyłaniać się elementy samolotu: części silnika, materac i wyposażenie z kokpitu – w tym prędkościomierz ze strzałką, zatrzymały się przy prędkości 230 km/h.

Zespół znalazł także dwie sztuki broni – które przekazano policji – oraz szczątki ludzkie, o czym powiadomiono lokalną prokuraturę.

READ  Polska doświadcza „wybuchu” COVID-19: Minister Zdrowia

„Znaleziska obejmują nieśmiertelniki, portfel, dwa zegarki na rękę, bardzo charakterystyczny zegarek nawigacyjny oraz rzeczy osobiste żołnierzy, w tym wygrawerowane obrączki ślubne i datę 1940” – powiedziała Pitera. Gazety Wyborczej.

„O odkryciu poinformowaliśmy organizację poszukującą potomków żołnierzy niemieckich, którzy zginęli na froncie” – dodał. „Staramy się, aby wszystkie rzeczy osobiste trafiły do ​​rodzin żołnierzy, którzy zginęli w katastrofie lotniczej”.

Los szczątków samolotu pozostaje niepewny, a Piedera sugeruje, że mogą trafić do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu lub Muzeum Sił Powietrznych w Dublinie. Zgodnie z polskim prawem takie zabytki stanowią własność państwa, a decyzje w ich sprawie podejmują władze lokalne.

Polska była świadkiem intensywnych walk podczas II wojny światowej, najazdu i podziału przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki we wrześniu 1939 r., a następnie obydwóch okupantów zwróciło się przeciwko sobie.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Wojciech Habdas / Agencja Wyborcza.pl

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *