Prawie 20 procent powierzchni biurowej w centrum Toronto jest puste: CBRE

Prawie 20 procent powierzchni biurowej w centrum Toronto jest puste: CBRE

Nowe statystyki CBRE, firmy zajmującej się nieruchomościami komercyjnymi, mówią, że 18 procent powierzchni biurowej w centrum opieki w centrum Toronto było puste w pierwszym kwartale roku, co wpisuje się w utrzymującą się od kilku lat tendencję stopniowego wzrostu wskaźnika pustostanów.

Przed pandemią liczba ta była bliższa dwóch procent.

Karen Chappell, dyrektor College of Cities na Uniwersytecie w Toronto, powiedziała, że ​​spodziewa się, że tak się stanie w miarę wygaśnięcia umów najmu powierzchni komercyjnych na biura i spadku popytu na najemców.

Wyjaśniła, że ​​umowy najmu biur trwają zazwyczaj od 10 do 15 lat, a około 10 procent istniejących umów najmu wygasa każdego roku i teraz zaczynają pojawiać się te skumulowane skutki.

„Widzimy więc, jak ludzie stopniowo finalizują decyzję dotyczącą pracy zdalnej oraz tego, na ile pracy hybrydowej pozwolą i zmniejszają swój ślad… To bardzo stopniowy proces” – powiedział Chappell.

Chappell dodaje, że Toronto nieznacznie cofnęło się ze względu na swoją różnorodność gospodarczą.

„Dla tego [Toronto] „Świat był szczególnie narażony na pandemię oraz rozwój pracy hybrydowej i zdalnej ze względu na nieproporcjonalny udział pracowników w sektorze finansowym, sektorze nieruchomości i sektorze technologicznym” – stwierdził Chappell. „Więc to są wszystkie ekscytujące sektory. Każdy chce je mieć, ale okazuje się, że zmniejszają elastyczność. Dlatego myślę, że widzimy pewne osiągnięcie równowagi w gospodarce”.

Są też firmy, które zdecydowały się przenieść poza Toronto do obszarów o większej powierzchni, z którymi miasto musiało konkurować. „Na rynku nieruchomości panuje zgoda co do tego, że istnieje pewien trend w kierunku jakości” – powiedział Chappell.

Powiedziała, że ​​nadal jest wielu najemców obiektów komercyjnych, którzy cenią sobie lokalizację w centrum Toronto i że ucieczka w stronę jakości może jednak nie działać na korzyść centrum Toronto.

READ  Mazda ogłosiła certyfikację NACS – w ramach której wiele jej pojazdów elektrycznych będzie zasilanych doładowaniami Tesli

„Wysokiej jakości powierzchnie na rynku w centrum Toronto prawdopodobnie zostaną wynajęte nieco szybciej niż starsze budynki” – wyjaśnił Chappell zestaw budynków, które nie będą konkurować z tym, co zobaczysz w Vaughan czy Mississauga.”

Czas dojazdów do pracy i infrastruktura transportowa również stały się obciążeniem dla osób mieszkających w centrum miasta dla tych, którzy chcą mieszkać poza centrum.

„Czas dojazdu jest jednym z trzech najważniejszych czynników we wszystkich naszych modelach z roku na rok. Pozostaje więc bardzo istotnym czynnikiem. Toronto ma jedne z najdłuższych, jeśli nie najdłuższych, dojazdów do pracy w Ameryce Północnej. Transport odbywa się tranzytem, która wciąż pozostaje trochę w tyle” – dodał. „Występują tam straszne problemy z ruchem ulicznym” – powiedział Chappell. „A wszystko to wpływa na pracowników i sprawia, że ​​mówią: «W porządku, zostanę w domu»”.

Chociaż wskaźnik pustostanów w centrum miasta jest niski w porównaniu z przeszłością, jest mniej więcej porównywalny ze wskaźnikiem w kraju wynoszącym około 19 procent, podczas gdy wskaźnik pustostanów na przedmieściach wynosi 20 procent.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *