Polska tworzy zespoły poszukiwawczo-ratownicze, które mają pomagać migrantom w przekraczaniu granicy z Białorusią

Polska tworzy zespoły poszukiwawczo-ratownicze, które mają pomagać migrantom w przekraczaniu granicy z Białorusią

Polska utworzyła specjalne zespoły poszukiwawczo-ratownicze, które mają pomagać migrantom, którzy przybyli do kraju z Białorusi. Posunięcie to wpisuje się w obiecane przez nowy rząd bardziej humanitarne podejście do kryzysu migracyjnego.

Od połowy 2021 r. dziesiątki tysięcy ludzi – głównie z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki – próbowało przedostać się z Białorusi do Polski w ramach kryzysu wywołanego przez władze białoruskie. Organizacje praw człowieka uważają, że dziesiątki osób zginęło po polskiej stronie granicy podczas szczególnie ostrej zimy.

W piątek polska Straż Graniczna ogłosiła, że ​​specjalne „zespoły interwencyjne (…) przeprowadzą akcje poszukiwawczo-ratownicze dla migrantów na granicy polsko-białoruskiej”, aby „zapobiec kryzysom humanitarnym”.

„Te zespoły składają się z kilkudziesięciu funkcjonariuszy posiadających odpowiednie uprawnienia do udzielania pierwszej pomocy, znających teren i wyposażonych w specjalistyczny sprzęt” – czytamy w raporcie, dodając, że zespoły będą działać „we współpracy z organizacjami pozarządowymi”.

„Ich zadaniem jest udzielanie pomocy na obszarze przygranicznym migrantom o nieuregulowanym statusie prawnym, którzy mogą przedostać się na polską stronę i stracić orientację w lasach, na terenach podmokłych lub w trudno dostępnych miejscach, narażając życie i zdrowie” – dodał. strażnik kontynuował.

Utworzenie zespołów poszukiwawczo-ratowniczych obiecał nowy, liberalny rząd Donalda Tuska, który objął urząd w grudniu. Zastąpiła poprzednią narodowo-konserwatywną administrację Prawa i Sprawiedliwości (PiS), która stanowczo sprzeciwiała się nielegalnej migracji.

READ  Argentyna pokonuje Chiny, niepokonana Polska bilet na Paryż 2024 w kwalifikacjach siatkówki

Nowy rząd zobowiązał się do utrzymania silnego bezpieczeństwa granic – wschodniej granicy Unii Europejskiej i NATO – oraz ograniczenia nielegalnej migracji. Stwierdziła jednak również, że wobec osób wjeżdżających do Polski zastosuje bardziej humanitarne podejście.

„Naszym zadaniem jest połączenie bezpieczeństwa państwa z humanitaryzmem” – powiedział gazecie wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Duszic, któremu powierzono nadzór nad nową polityką imigracyjną rządu. Gazety Wyborczej W zeszłym miesiącu. Powiedział, że ich celem jest „zero śmierci na granicy”.

Nowy rząd odrzucił jednak apel podpisany przez setki organizacji pozarządowych i osoby publiczne wzywający do zaprzestania tzw. praktyki „wypychania”, która polega na odsyłaniu nielegalnych migrantów z powrotem przez granicę.

– stwierdził Duszic Gazety Wyborczej Argumentował, że terminowi „wypychanie” brakuje jasnej definicji, wbrew twierdzeniom niektórych grup, że wysyłanie migrantów z powrotem przez granicę nie narusza prawa międzynarodowego, „jeśli przestrzegane są prawa człowieka”.

Tymczasem Tusk zajął w tej sprawie ostrzejsze stanowisko retoryczne, deklarując w zeszłym miesiącu, że „przetrwanie cywilizacji zachodniej” zależy od ograniczenia „niekontrolowanej migracji”.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Straussa Granicsny (poniżej CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *