Podczas gdy OpenAI celuje w Hollywood za pomocą Sory, dyrektor generalny Runway oczekuje Goliata za 86 miliardów dolarów za „procę i rock”

Podczas gdy OpenAI celuje w Hollywood za pomocą Sory, dyrektor generalny Runway oczekuje Goliata za 86 miliardów dolarów za „procę i rock”

Cristobalowi Valenzueli nie są obce dziwne i przerażające stworzenia. Jako współzałożyciel i dyrektor generalny Runway, pięcioletniego startupu z Nowego Jorku, który opracowuje narzędzia AI do wideo, producent jego firmy powołał do życia paradę surrealistycznych postaci na ekranie, począwszy od zmiennokształtnych lalek, które topią się w ściany, żeby… Tańczący olbrzymy z wykrzywionymi twarzami.

Kiedy w zimowe popołudnie rozmawiam z Valenzuelą, rozmowa toczy się wokół tego, dlaczego niektóre przerażające stworzenia – nawet najbardziej groźne olbrzymy – nie są tak naprawdę straszne, jeśli wiesz, jak je zniszczyć.

„Czasami wystarczy proca i kamień” – mówi mi Valenzuela.

Mówimy o bombowcach i kamieniach ze względu na majestatyczny cień rozciągający się nad Valenzuela Co. Kilka dni przed naszą rozmową OpenAI, wart 86 miliardów dolarów gigant generujący sztuczną inteligencję, zaprezentował swoją najnowszą innowację: narzędzie do przetwarzania tekstu na wideo o nazwie Sora, które zasadniczo robi to samo, co Runway; W niektórych przypadkach może nawet lepiej.

Podobnie jak w przypadku produktu Runway, Sora umożliwia użytkownikom wpisanie opisu sceny na komputerze — na przykład kobiety idącej ulicą wypełnioną kałużami lub lecącego smoka ziejącego ogniem — i w ciągu kilku chwil oglądają wideo który wygląda, jakby został wyprodukowany w Hollywood.

Głośne ujawnienie Sory wywołało natychmiastowe spekulacje na temat fali zmian zmierzającej do przemysłu rozrywkowego. Jak na zawołanie reżyser Tyler Perry powiedział, że z powodu Sory przełoży planowaną na 800 milionów dolarów rozbudowę swojego studia produkcyjnego w Atlancie. Według doniesień pod koniec marca dyrektorzy OpenAI odbywali spotkania z dyrektorami studiów i agencjami talentów, aby omówić sposób korzystania z tego narzędzia.

„Czasami wystarczy proca i kamień.”

Cristobal Valenzuela, współzałożyciel i dyrektor generalny Runway

Dla firm technologicznych przeniesienie magii sztucznej inteligencji do wideo stanowi ogromną szansę biznesową, a film, telewizja, gry wideo, reklama i dynamicznie rozwijająca się branża twórców online to tylko kilka z najlepszych kandydatów. Od założenia w 2018 roku firma Runway wkroczyła na wiele z tych rynków, budując relacje ze studiami telewizyjnymi i filmowymi, których pracownicy korzystają z narzędzi do edycji opartych na sztucznej inteligencji, współtworząc teledyski dla artystów takich jak Kanye West i zachwycając twórców swoimi scenariuszami. Aplikacja do wideo.

Teraz, niemal z dnia na dzień, amfiteatr targowy, który po cichu nabierał kształtu na własnych warunkach, zamienił się w pole bitwy. Runway nie jest bardzo małą firmą — w zeszłym roku pozyskała 141 milionów dolarów od sponsorów, w tym Google i Nvidii, i może pochwalić się wyceną na 1,5 miliarda dolarów — ale obecnie stoi przed bezpośrednim wyzwaniem ze strony kilkakrotnie większego konkurenta i jest prowadzona przez najbardziej wpływowa firma w branży sztuczna inteligencja. Przedsiębiorca i fundraiser, współzałożyciel OpenAI, Sam Altman.

READ  Brak dzieci z żoną Lorraine pomógł mi „odnieść sukces”

„Walczyliśmy już z kilkoma innymi Tytanami” – mówi Valenzuela. Jednak Valenzuela jako pierwszy dostrzega, że ​​narracja jest czymś więcej niż tylko rywalizacją pomiędzy dwiema dobrze finansowanymi firmami z przeciwległych wybrzeży. W miarę jak sztuczna inteligencja wkracza do kolejnych branż, rozwój technologii wideo stanowi jeden z najważniejszych i najbardziej ryzykownych testów tej technologii w dotychczasowej historii.

Startup przeciwny Dolinie Krzemowej

Dzięki swojej siedzibie w Nowym Jorku firma Runway zbudowała swój biznes i kulturę tysiące mil od sceny w Dolinie Krzemowej (chociaż obecnie ma placówkę w San Francisco, mieszczącą się w pięknym budynku w stylu Beaux Arts). Jej trzej założyciele – Valenzuela, Anastasis Germanides i Alejandro Matamala Ortiz – nie pasują do typowej formy technologicznej. Trójka imigrantów, specjalizujących się w filmie, informatyce, projektowaniu i ekonometrii, spotkała się w ramach programu komunikacji interaktywnej na Uniwersytecie Nowojorskim i czuła się swobodniej, rozmawiając o historii filmu niż przy płaskich stołach i billboardach.

Valenzuela, która dorastała w Chile, przytacza antypoezję – literacki bunt przeciwko tradycyjnym formom – aby podkreślić etos firmy polegający na lekceważeniu konwencji branżowych. Celem Runway jest umożliwienie szerokiemu gronu twórców, którym wcześniej brakowało możliwości urzeczywistnienia swoich kinowych wizji, poprzez zapewnienie narzędzi „99% świata”, jak mówi Valenzuela, do których nie udało się dotrzeć.

Festiwal AI Film Festival odbywający się już drugi rok w Runway gromadzi tysiące zgłoszeń z całego świata i przyznaje nagrody o wartości dziesiątek tysięcy dolarów filmom krótkometrażowym, które najlepiej prezentują kinowy potencjał sztucznej inteligencji (głównym elementem są zmiennokształtne stworzenia). . Runway ma swoje własne wyróżnienia dzięki zdobyciu Oscara w 2022 roku Wszystko wszędzie na raz. Evan Halleck, autor efektów wizualnych do filmu, powiedział: różnorodny Narzędzie AI firmy Runway pozwoliło na ogromną oszczędność czasu małemu zespołowi, który stworzył niezapomnianą scenę przedstawiającą dwie animowane skały rozmawiające od serca. Sztuczna inteligencja nie tylko skanowała szpule i inny sprzęt filmowy z zielonego ekranu dokładniej, niż byłoby to możliwe w innym przypadku, ale Halleck powiedział, że udało jej się tego dokonać w ciągu kilku minut, a nie pół dnia.

Niedawno technologia firmy posłużyła za odskocznię dla teledysków: Thirty Seconds to Mars wypuściło zwiastun stworzony w całości przy użyciu treści generowanych przez Runway, a Madonna wykorzystuje Runway w wizualizacjach podczas swojej światowej trasy koncertowej.

Produkt Runway ma cztery poziomy, od bezpłatnego do 76 USD miesięcznie, a także wersje dla klientów biznesowych, przy czym każdy poziom oferuje dodatkowe możliwości i funkcje. Jako prywatna firma Runway nie ujawnia swoich wyników finansowych, w tym tego, czy jest rentowna. Ale firma stwierdziła szczęście Jej roczne przychody stałe wzrosły w 2023 r. 24-krotnie i oczekuje się, że w tym roku stopa ta wzrośnie.

READ  Scotiabank Center stoi w obliczu sprzeciwu fanów w związku z umową Ticketmaster

Chociaż Runway jak dotąd wyróżniał się na tle innych narzędzi wideo opartych na sztucznej inteligencji, takich jak Pika Labs i prototypów takich firm jak Meta i Google, firma potrzebuje więcej historii sukcesu, takich jak Wszystko wszędzie na raz W miarę nasilenia się konkurencji.

Odnowione poczucie pilności

Na szybko zmieniającym się rynku, takim jak generatywna sztuczna inteligencja, historia i lojalność mogą nie mieć tak dużego znaczenia, jak nowe, błyskotliwe funkcje wprowadzane przez konkurencję. OpenAI wykazało swoją zdolność do działania w ogromnym tempie: jego duży model języka GPT do generowania tekstu przeszedł postęp z GPT-2 do GPT-4 (według plotek liczba parametrów używanych w modelu wzrosła tysiąckrotnie). za cztery lata. DALL-E, generator obrazów OpenAI, jest w trzeciej wersji.

Na razie debiut wideo OpenAI, co robi wrażenie, to tylko demo; Firma nie określiła daty, kiedy Sora będzie dostępna dla ogółu społeczeństwa.

Valenzuela przyznaje jednak, że OpenAI nadało operacjom Runway poczucie pilności. „Nadszedł czas, aby działać szybciej i zacząć robić więcej tego, co zawsze myśleliśmy, że będziemy robić” – mówi.

Zatrudniając około 85 pracowników, Runway znacznie wyprzedza OpenAI, który na koniec ubiegłego roku zatrudniał ponad 700 pracowników (chociaż ta siła robocza jest rozproszona w wielu projektach innych niż wideo, takich jak flagowy produkt GPT). Sojusz OpenAI z Microsoftem, obejmujący inwestycję giganta oprogramowania o wartości 13 miliardów dolarów, to kolejny duży plus. Jest też oczywiście Altman, były szef inkubatora startupów Y Combinator, który cieszy się niemal niezrównaną pozycją w elitarnej strukturze pieniędzy i władzy Doliny Krzemowej. Po krótkim wyrzuceniu z OpenAI w listopadzie w wyniku „załamania zaufania” do zarządu, Altman powraca na stery i jest potężniejszy niż kiedykolwiek, kontynuując swoje wysiłki polegające na stworzeniu super-AI, która, jak się spodziewa, będzie uwolnić bezprecedensowy wzrost produktywności i bogactwa.

To inna wizja niż Valenzuela, artysta, który został dyrektorem generalnym, powiedział witrynie technologicznej Informacja W zeszłym roku „Nie każdy próbuje budować Boga”.

Kamienista droga do Hollywood 2.0

Pomimo wzniosłego celu Runway, jakim jest demokratyzacja kina, sztuczna inteligencja jest w Hollywood tematem drażliwym. Jedną z największych dzikich kart w nowym wyścigu o podbój rynku wideo jest reakcja, jaką może wywołać.

Ubiegłoroczne strajki w Hollywood uwydatniły obawy, że sztuczna inteligencja wyeliminuje miejsca pracy w branży. Studia zobowiązały się nie zastępować pisarzy i aktorów sztuczną inteligencją, ale eksperci branżowi uważają, że tempo postępu w sztucznej inteligencji sprawi, że technologia ta stanie się głównym punktem spornym po wygaśnięciu ostatnich kontraktów związkowych w 2026 r.

READ  Okanagan Symphony Orchestra ogłasza pokaz zorzy polarnej - Kelowna News

Prawa autorskie to kolejna mina lądowa. W lutym Runway, wraz ze Stability AI i Midjourney, został objęty pozwem zbiorowym złożonym przez artystów, którzy twierdzili, że modele AI startupu były szkolone w zakresie ich pracy bez pozwolenia. (Runway broni się, twierdząc, że ci artyści nie mogą pokazać firmie Runway żadnych przykładów tworzenia dokładnych kopii swoich dzieł). Zdolność sztucznej inteligencji wideo do dalszego rozpowszechniania hiperrealistycznie wyglądających dezinformacji już budzi alarm w stolicach świata.

Niektórzy zwolennicy sztucznej inteligencji porównują szersze zakłócenia w przemyśle spowodowane przez sztukę generowaną przez sztuczną inteligencję do przemieszczenia, jakiego doświadczyli malarze i twórcy pigmentów wraz z pojawieniem się aparatu fotograficznego – zjawiska, które doprowadziło do impresjonizmu i innych znanych obecnie stylów sztuki współczesnej. Valenzuela cytuje orkiestry, które zapewniały muzykę na żywo do niemych filmów: Kiedy one zniknęły, pojawiły się nowe zawody, takie jak inżynier dźwięku i artysta zajmujący się efektami specjalnymi. „Najważniejsze jest to, aby nadal się rozwijać” – mówi. „Prawdopodobnie nie będziesz potrzebować żadnych rzeczy, których mogłeś używać lub potrzebować przez ostatnie 50 lat, aby robić świetne filmy”.

Valenzuela nazywa ten początkowy złoty wiek kręcenia filmów „Hollywood 2.0”. Przejście do języka technologicznego jest wyraźnym wskaźnikiem tego, co nadejdzie, zarówno dla Runwaya, jak i Valenzueli, których zwykły czarny T-shirt i dopasowany zestaw czarnych dżinsów nie różnią się zbytnio od słynnych minimalistycznych wypowiedzi Steve’a Jobsa, Marka Zuckerberga , a ostatnio Sam Altman.

Jeśli wysiłki Runway, by podbić Hollywood za pomocą sztucznej inteligencji, zakończą się sukcesem, nowojorski startup może stać się samodzielną ikoną firmy technologicznej. Najpierw jednak Valenzuela i jego współzałożyciele muszą stoczyć walkę z AI Goliatem, który rządzi Doliną Krzemową.


Bitwa o Hollywood 2.0

Narzędzia generatywne AI do konwersji tekstu na wideo mogą przynieść ogromne zmiany w branży rozrywkowej.

Pas startowy

Siedziba: Nowy Jork
został założony: 2018
Dyrektor generalny: Cristobal Valenzuela
pracownicy: 85
produkty: Gen-2, magiczne narzędzia AI
Główni inwestorzy: Google, Nvidia, Salesforce, Philsys
Finansowanie: 238 milionów dolarów
ocena: 1,5 miliarda dolarów

OpenAI

Siedziba: San Francisco
został założony: 2015
Dyrektor generalny: Sama Altmana
pracownicy: 700 plusów
produkty: CzatGPT, DALL-E, SORA
Główni inwestorzy: Microsoft, Khosla Ventures, Thrive Capital
Finansowanie: Ponad 13 miliardów dolarów
ocena: 86 miliardów dolarów

Ten artykuł ukazał się w wydaniu z kwietnia/maja 2024 r szczęście Nosi tytuł „Notatka dla Doliny Krzemowej: daj spokój”.

Luna Nunez

"Gracz. Introwertyk. Rozwiązujący problemy. Twórca. Myśliciel. Przez całe życie ewangelista żywności. Orędownik alkoholu."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *