Palestyna żąda zakończenia izraelskiej okupacji na posiedzeniu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Palestyna żąda zakończenia izraelskiej okupacji na posiedzeniu Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości  Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Minister spraw zagranicznych Riyad al-Maliki wezwał sędziów Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości do wydania postanowienia kończącego izraelską okupację terytoriów palestyńskich.

Przedstawiciele Palestyny ​​wezwali przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości do zaprzestania okupacji terytoriów palestyńskich i reżimu apartheidu narzuconego przez Izrael.

Palestyński minister spraw zagranicznych Riyad al-Maliki i wysłannik Palestyny ​​przy ONZ Riyad Mansour wraz z wieloma ekspertami akademickimi i prawnymi reprezentowali Palestynę podczas przesłuchań, które rozpoczęły się w poniedziałek w Hadze i potrwają do 26 lutego.

Sprawa ta, odrębna od sprawy o ludobójstwo wniesionej przez Republikę Południowej Afryki przeciwko Izraelowi w związku z toczącą się śmiercionośną wojną w Strefie Gazy, ma na celu ustalenie prawnych konsekwencji trwającej od dziesięcioleci izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich.

W grudniu 2022 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło uchwałę wzywającą Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości do wydania doradczej lub niewiążącej opinii w sprawie 57-letniej okupacji terytoriów palestyńskich przez Izrael. Otrzymał 87 głosów za, a Stany Zjednoczone znalazły się wśród 26 krajów, które głosowały na „nie”.

W reportażu z Hagi Bernard Smith z Al Jazeery powiedział, że wszystkie zgłoszenia muszą uwzględniać dwie kwestie.

Powiedział: „Po pierwsze, jakie są konsekwencje prawne ciągłej okupacji ziem palestyńskich przez Izrael i uniemożliwiania Palestyńczykom samostanowienia poprzez przedłużanie okupacji, budowanie osiedli i aneksję ziem palestyńskich”.

„Następnie drugie pytanie dotyczy tego, jak ta polityka wpływa na status prawny okupacji i jakie konsekwencje prawne wynikają dla wszystkich państw, nie tylko Izraela”.

Na poniedziałkowym przesłuchaniu Mansour powiedział, że Izrael powinien ponosić konsekwencje działań sprzecznych z prawem międzynarodowym, a nie otrzymywać za nie nagrodę. Płacząc, opisał, jak prawo międzynarodowe nie chroniło palestyńskich dzieci.

Powiedział: „Wzywamy Państwa do podkreślenia, że ​​obecność Izraela na okupowanych terytoriach palestyńskich jest nielegalna i że okupacja musi zakończyć się natychmiast, całkowicie i bezwarunkowo”.

„Bez odpowiedzialności nie ma sprawiedliwości; Bez sprawiedliwości nie będzie pokoju.”

READ  Tygrys tasmański: naukowcy planują zmartwychwstanie

Przedstawiciele Palestyny, w tym Namira Negm, szczegółowo opisali, w jaki sposób polityka i praktyki Izraela na okupowanych terytoriach palestyńskich przypominają apartheid.

W poniedziałek Amnesty International wydała także oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​Izrael musi zakończyć swoją „brutalną” okupację Palestyny, „aby zaprzestać podsycania apartheidu i systemowych naruszeń praw człowieka”.

Marwan Bishara, główny analityk polityczny Al Jazeery, twierdzi, że Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nie rozstrzyga, czy okupowane terytoria palestyńskie są okupowane, ponieważ jest to już określone w rezolucjach Rady Bezpieczeństwa ONZ, ale czy Izrael chce zamienić przedłużającą się okupację w rzeczywistą aneksję . .

„Wszystko w tej okupacji wydaje się trwałe” – stwierdził, dodając, że świadczy o tym rozprzestrzenianie się izraelskich osiedli.

Palestyński prawnik Muhammad Dahla powiedział, że przesłuchania są bardzo ważne, ponieważ Palestyńczycy od dziesięcioleci bezskutecznie próbują wykorzystać prawo międzynarodowe i międzynarodową dyplomację do zwrócenia uwagi na swoją sprawę.

(Al Jazeera)

Dodał: „To uzupełnienie opinii doradczej Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości może oznaczać, że wiele krajów świata będzie miało podstawę prawną, aby w inny sposób poradzić sobie z izraelską okupacją, a być może nawet z państwem izraelskim i rządem izraelskim .” Dahla powiedziała Al Jazeerze z okupowanej Wschodniej Jerozolimy.

Oczekuje się, że po ostatniej rozprawie, która odbyła się 26 lutego, sędziowie będą potrzebować kilku miesięcy na naradę przed wydaniem opinii doradczej.

To już drugi raz, kiedy Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości został poproszony, na wniosek Zgromadzenia Ogólnego ONZ, o wydanie opinii doradczej dotyczącej okupowanego terytorium Palestyny.

W lipcu 2004 roku Międzynarodowy Trybunał stwierdził, że mur oddzielający zbudowany przez Izrael na okupowanym Zachodnim Brzegu narusza prawo międzynarodowe i musi zostać zburzony. Mur stoi do dziś.

Izrael nie wziął udziału w przesłuchaniach w tym tygodniu i zareagował gniewnie na wniosek ONZ z 2022 r., a premier Benjamin Netanjahu nazwał go „nikczemnym” i „haniebnym”.

READ  Australia powiedziała, że ​​chiński statek wystrzelił laser w swój samolot patrolowy

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *