Naukowcy twierdzą, że na Wenus istnieje tlen atomowy

Naukowcy twierdzą, że na Wenus istnieje tlen atomowy

Nowe dane z wycofanego teleskopu NASA wskazują na obecność tlenu atomowego w atmosferze Wenus. Chociaż wywnioskowano to już wcześniej, jest to pierwsze bezpośrednie odkrycie po dziennej stronie planety.

Ujawniono dzisiaj w gazecie opublikowany W magazynie Komunikacja przyrodniczaNaukowcy twierdzą, że tlen powstaje na dziennej stronie Wenus w wyniku rozkładu dwutlenku węgla i tlenku węgla pod wpływem światła słonecznego. Następnie wzorce cyrkulacji Wenus przesuwają ją również na nocną stronę.

Wyniki pomogą naukowcom dowiedzieć się, dlaczego atmosfera Wenus różni się od atmosfery ziemskiej, a także wesprą przyszłe misje kosmiczne na Wenus, twierdzą naukowcy, z których trzy odbędą się (patrz poniżej).

Tlen został znaleziony w atmosferze Wenus na wysokości około 100 km przez badaczy korzystających z należącego do NASA statku SOFIA – Boeinga 747SP z teleskopem o średnicy 2,5 metra – podczas obserwacji przeprowadzonych w listopadzie 2021 r. SOFIA jest od tego czasu na emeryturze.

Toksyczna atmosfera

Skalista, o rozmiarach podobnych do Ziemi i mniej więcej w tej samej odległości od Słońca, Wenus zawiera również podobną ilość węgla. Jednak planetolodzy wiedzą od lat sześćdziesiątych XX wieku, że współczesna Wenus ma gęste chmury kwasu siarkowego i atmosferę 50 razy gęstszą niż ziemska.

Składa się głównie z dwutlenku węgla i azotu. Podczas gdy temperatura ciągnienia wynosi około 86 stopni Fahrenheita, jego powierzchnia może osiągnąć 900 stopni Fahrenheita, czyli wystarczająco gorąco, aby stopić ołów.

Chociaż naukowcy zastanawiali się, czy Wenus nadawała się do zamieszkania, zanim niekontrolowany efekt cieplarniany zagotował jej wodę, wątpliwości wzbudziły badania Zostań z Uniwersytetu w Chicago na początku tego roku. Symulacje komputerowe przeprowadzone w ramach tego badania miały na celu wyjaśnienie, w jaki sposób Wenus uzyskała swoją obecną atmosferę. Znaleźli sporo sposobów na zatrzymanie na planecie wody i umiarkowanych temperatur na tyle długo, aby mogło tam zaistnieć życie.

Więcej z ForbesaNASA twierdzi, że na gigantycznym księżycu oceanicznym Jowisza, Ganimedesie, znaleziono substancje organiczne

Fosfina na Wenus

Chociaż to odkrycie tlenu atomowego jest pierwszym tego rodzaju, prawdopodobnie nie jest tak ekscytujące, jak niedawne odkrycie fosfiny na Wenus. Po raz pierwszy odkryto ją w 2020 r., a na początku tego roku w atmosferze Wenus potwierdzono ślady fosfiny – gazu uważanego za oznakę życia.

Fosfina składa się z wodoru i fosforu i jest gazem palnym, toksycznym dla Ziemi.

Jest to przynajmniej dowód na dziwną chemię zachodzącą w szczytach chmur Wenus, a innym wyjaśnieniem jest zaskakujące odkrycie – kwasoodporne życie drobnoustrojów na innej planecie.

Zaledwie kilka dni temu nowe dane z należącej do NASA sondy kosmicznej Juno wykazały obecność soli mineralnych i związków organicznych na powierzchni gigantycznego księżyca Jowisza, Ganimedesa.

Więcej z ForbesaPotwierdzenie obecności fosfiny głęboko w atmosferze Wenus, możliwa oznaka obecności życia

Wenus ponownie odwiedziła

Przygotowywane są obecnie trzy nowe misje, które pozwolą odkryć więcej na temat Wenus:

  • Na jego powierzchni wyląduje należąca do NASA sonda DAVINCI (wystrzelona w 2029 r.).
  • NASA Veritas (wystrzelona w 2031 r.) będzie mapować wulkany planety z orbity.
  • Należąca do ESA sonda EnVision (wystrzelona na początku lat 30. XXI wieku) będzie analizować wnętrze planety z orbity, monitorując śladowe ilości gazów w atmosferze.

Analog egzoplanetarny

Wiedza o tym, jak i dlaczego Wenus jest niegościnna dla życia, a Ziemia jest rajem, ma kluczowe znaczenie dla planetologów badających egzoplanety — planety krążące wokół gwiazd innych niż Słońce. W końcu jest bardzo prawdopodobne, że egzoplaneta, która z daleka wygląda jak Ziemia, w rzeczywistości bardziej przypomina Wenus niż Ziemię.

Jeśli więc chcemy zdefiniować Ziemię 2.0, musimy wiedzieć, dlaczego i w jaki sposób Wenus i Ziemia tak bardzo różnią się pod względem możliwości zamieszkania.

Życzę czystego nieba i szerokich oczu.

Chodź za mną Świergot Lub LinkedIn. spłacać Dla mnie strona internetowa Lub inne moje prace Tutaj.

READ  Prince Edward County News countylive.ca

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *