NASA zebrała 121 gramów próbki z asteroidy Bennu

NASA zebrała 121 gramów próbki z asteroidy Bennu

Kiedy w zeszłym roku sonda kosmiczna OSIRIS-REx zrzuciła kapsułę na pustyni w Utah, na pierwszych stronach gazet na całym świecie pojawiła się informacja o powrocie pierwszej próbki asteroidy NASA na Ziemię. Naukowcom zależało na pozyskaniu próbki asteroidy Bennu, aby dowiedzieć się więcej na temat wczesnego formowania się Układu Słonecznego, jednak w rzeczywistości uzyskanie próbki było trudniejsze, niż przypuszczano.

Naukowcom udało się stosunkowo łatwo wyodrębnić 70 gramów materiału z tacy na próbki, co uczyniło ją największą próbką asteroidy, jaką kiedykolwiek sprowadzono na Ziemię, ale dwa irytujące elementy mocujące utrudniały wyodrębnienie reszty próbki. Zespół wiedział, że w środku znajduje się wiele próbek, ale musiał uzbroić się w cierpliwość, ponieważ opracowano nowe specjalne narzędzia, które mogły odkręcić elementy złączne bez utraty ani grama cennej próbki.

Widok ośmiu próbek zawierających końcowy materiał z asteroidy Bennu. Pył i kamienie wsypano na tace z górnej płyty głowicy dotykowego mechanizmu pobierania próbek (TAGSAM). Z tego odlewu zebrano 51,2 grama, co dało końcową masę próbki asteroidy 121,6 grama. NASA/Erika Blumenfeld i Joseph Aebersold

Teraz NASA ujawniła, że ​​misja dostarczyła łącznie 4,29 uncji (121,6 grama) materiału z Bennu, czyli ponad dwukrotnie więcej niż cel misji wynoszący 60 gramów. Zespołowi udało się całkowicie usunąć kłopotliwe elementy złączne w styczniu tego roku i całkowicie zdemontować część utrzymującą próbkę, zwaną głowicą mechanizmu pobierania próbki typu „touch-and-go” (TAGSAM). Dzięki temu badacze mają dostęp do pozostałych 51 gramów i 70 gramów zebranych wcześniej.

Próbka zostanie następnie udostępniona NASA oraz różnym amerykańskim i międzynarodowym organizacjom badawczym. Obejmuje to wysłanie części próbki do japońskiej agencji kosmicznej JAXA, która była odpowiedzialna za pierwszy w historii powrót próbek na Ziemię w ramach misji Hayabusa i Hayabusa 2, które zrzuciły próbki odpowiednio w 2010 i 2020 roku. Japońska Agencja Badań Kosmicznych udostępniła NASA część 5-gramowej próbki pobranej z asteroidy Ryugu, a teraz NASA w zamian udostępni część swojej próbki z Bennu.

READ  Podcast naukowy dla dzieci i młodzieży

Niektóre próbki Bennu zostaną również odłożone na przechowanie w celu zbadania ich za pomocą nowych i potężniejszych instrumentów w miarę ich rozwoju. NASA On mówi Co najmniej 70% próbki będzie przechowywane w Johnson Space Center w Houston „do dalszych badań naukowców z całego świata, w tym przyszłych pokoleń”.

Zalecenia redaktorów
Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *