Najnowsze wiadomości na temat wojny między Izraelem a Hamasem: aktualizacje na żywo

23:58 ET, 10 lutego 2024 r

Izrael twierdzi, że odkrył tunel Hamasu pod siedzibą Agencji Narodów Zjednoczonych w Gazie

Autorzy: Pierre Millehan i Lauren Izzo z CNN

W sobotę Izrael twierdził, że odkrył duży tunel Hamasu, w którym ukrywana jest broń pod siedzibą agencji pomocy ONZ w północnej Strefie Gazy.

Według izraelskiej armii tego rzekomego odkrycia dokonano w ramach izraelskiej operacji wojskowej w obszarach Al-Shati i Tal Al-Hawa w północnej Gazie.

Armia izraelska stwierdziła w oświadczeniu, że jej siły dotarły do ​​otworu tunelu znajdującego się w pobliżu szkoły prowadzonej przez Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Pracy dla Uchodźców Palestyńskich na Bliskim Wschodzie (UNRWA). Nie powiedziała jednak, kiedy dokonano odkrycia.

CNN nie zweryfikowało niezależnie twierdzeń Izraela.

Szef UNRWA udzielił szybkiej odpowiedzi: Komisarz generalny tej organizacji, Philippe Lazzarini, powiedział, że agencja nie wie, co znajduje się pod jej siedzibą w Gazie oraz że „władze izraelskie nie poinformowały oficjalnie UNRWA o rzekomym tunelu”, zatem nie jest w stanie szerzej odnieść się do tego twierdzenia.

Według Lazzarini agencja Narodów Zjednoczonych co trzy miesiące przeprowadza inspekcje wewnątrz swoich budynków, a ostatnia inspekcja przeprowadzona w jej budynkach w Gazie zakończyła się we wrześniu.

Minister spraw zagranicznych Izraela Israel Katz wezwał Lazzariniego do rezygnacji po niedawnych zarzutach dotyczących tunelu pod siedzibą UNRWA w sobotę. Lazzarini nie odpowiedział natychmiast.

Trochę tła: Izrael ma od dawna problemy z UNRWA i tą agencją Wielu pracowników zostało zwolnionych Po tym, jak Izrael stwierdził, że niektórzy jego pracownicy brali udział w atakach Hamasu z 7 października ubiegłego roku.

Stany Zjednoczone i co najmniej 13 ich sojuszników wycofały finansowanie agencji do czasu zbadania zarzutów. Zrobili to urzędnicy ONZ Uruchomił alarm Wstrzymanie finansowania organizacji zagraża jej zdolności do udzielania pomocy ratującej życie w Strip.

Gaza jest domem dla A Rozległa sieć tuneli używany przez Hamas. Grupa twierdziła, że ​​istnieje ponad 300 mil podziemnych przejść.

Nadine Ibrahim z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.

READ  Biden nazywa rosyjską inwazję na Ukrainę „ludobójstwem”

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *