Moskwa potępia usunięcie w Polsce 465 pomników żołnierzy rosyjskich z II wojny światowej

Moskwa potępia usunięcie w Polsce 465 pomników żołnierzy rosyjskich z II wojny światowej

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa udostępniła w serwisie X post, w którym napisała: „W Polsce usunięto 465 pomników naszych bohaterów”.

Zacharowa nazwała to także „aktem haniebnym” i wyrazem oporu mającego na celu wymazanie pamięci o II wojnie światowej.

„Ustanowił haniebny rekord protestów w wymazaniu pamięci o II wojnie światowej i 600 000 żołnierzach radzieckich, którzy poświęcili swoje życie, aby ratować Polskę” – dodał.

Również w 2022 roku w Polsce usunięto cztery pomniki żołnierzy Armii Czerwonej z czasów komunizmu, aby usunąć symbole dominacji Moskwy po II wojnie światowej i potępić wojnę na Ukrainie – podała Australian Broadcasting Corporation.

Robotnicy przy użyciu wierteł i ciężkiego sprzętu zniszczyli pomniki z 1945 r. w czterech różnych miejscach w całej Polsce.

Istotne. Według Australian Broadcasting Corporation większość z nich miała formę betonowych obelisków poświęconych żołnierzom Armii Czerwonej, którzy polegli w walce z nazistowskimi oddziałami niemieckimi.

Carol Nawrocki, dyrektor IPN stwierdziła, że ​​pomniki przedstawiają organizację oskarżoną o zniewolenie i mordowanie własnego narodu oraz innych narodów, w tym Polaków.

Od obalenia rządów komunistycznych w 1989 r. Polska usuwa z przestrzeni publicznej symbole dawnej dominacji Moskwy, burząc pomniki i tablice.

Jednak niektóre z nich przeniesiono do specjalnego magazynu – podała Australian Broadcasting Corporation. Na terenie hotelu nie ma cmentarzy ani obecnych miejsc pochówku.

Inwazja Rosji na Ukrainę zwiększyła pilność wysiłków Polski, ponieważ kraj ten wspiera politycznie, militarnie i ekonomicznie walkę Ukrainy z Rosją. (ANI)

Ten raport jest generowany automatycznie z serwisu informacyjnego ANI. ThePrint nie ponosi odpowiedzialności za jej treść.

READ  Eurowizja INFE Sonda 2022: Kolejne głosy Polski

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *