Marcos z Filipin twierdzi, że śmierć żołnierza doprowadzi do traktatu obronnego ze Stanami Zjednoczonymi

Marcos z Filipin twierdzi, że śmierć żołnierza doprowadzi do traktatu obronnego ze Stanami Zjednoczonymi

Prezydent Filipin Ferdinand Marcos Jr. powiedział, że traktat o wzajemnej obronie ze Stanami Zjednoczonymi zostanie aktywowany, jeśli jakikolwiek filipiński żołnierz zginie w ataku obcego mocarstwa. Oświadczenia te pojawiają się w kontekście nasilających się środków przymusu stosowanych przez Chiny na Morzu Południowochińskim.

Marcos rozmawiał z reporterami w Manili w poniedziałek po powrocie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie spotkał się z przywódcami Japonii i Stanów Zjednoczonych podczas ich pierwszego trójstronnego szczytu.

Marcos powiedział, że Filipiny zacieśnią współpracę w zakresie bezpieczeństwa ze swoimi sojusznikami i partnerami. Powiedział, że w ostatnich latach kraj był narażony na nielegalne, agresywne i nieodpowiedzialne działania na Morzu Południowochińskim.

Marcos powiedział, że traktat o wzajemnej obronie ze Stanami Zjednoczonymi zostanie uruchomiony, jeśli filipiński żołnierz zostanie zabity w ataku jakiegokolwiek obcego mocarstwa, wskazując, że spodziewa się reakcji wojskowej Stanów Zjednoczonych, nawet jeśli taki atak nastąpi ze strony podmiotów niemilitarnych, takich jak Straż Przybrzeżna. i statki sektora prywatnego.

Marcos odniósł się także do porozumienia, jakie rzekomo zawarła poprzednia administracja Filipin z Chinami. Uważał, że chodzi o utrzymanie status quo między obydwoma krajami.

Marcus powiedział, że jego zespół próbuje sprawdzić, czy istnieje takie porozumienie. Potępił je jako „tajne” porozumienie, ponieważ nie zostało ogłoszone.

Marcos obiecał, że jeśli rzeczywiście istnieje takie porozumienie, to je unieważni.

READ  Sondaże opinii publicznej pokazują, że Macron i Le Pen zmierzają do drugiej tury wyborów prezydenckich we Francji

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *