Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Kanadzie

Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Kanadzie

Prezydent Polski Andrzej Duda będzie przebywał z wizytą w Kanadzie w dniach 18–23 kwietnia 2024 r. – ogłosił dziś premier Justin Trudeau. Prezydent Duda odwiedzi Vancouver i Esquimalt w Kolumbii Brytyjskiej oraz Edmonton w Albercie.

Podczas wizyty premier Trudeau i prezydent Duda odbędą dwustronne spotkanie w Esquimalt, aby omówić swoje niezachwiane wsparcie dla Ukrainy oraz wspólne zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa transatlantyckiego i dwustronnej współpracy w zakresie energii przed lipcowym szczytem przywódców NATO w Waszyngtonie. Bezpieczeństwo i czysta energia.

Kanadę i Polskę łączy wieloletnia relacja zbudowana na społeczności polsko-kanadyjskiej i naszych wspólnych wartościach. Wizyta Prezydenta Dudy w Kanadzie będzie okazją do pogłębienia więzi dwustronnych i poprawy życia ludzi po obu stronach Atlantyku.

Cytat

„Kanada i Polska są dobrymi przyjaciółmi i wiernymi sojusznikami. Nie mogę się doczekać powitania Prezydenta Dudy w Kanadzie i pogłębienia stosunków między naszymi obydwoma krajami. Razem zachowamy pokój i bezpieczeństwo poprzez NATO, zdecydowanie będziemy wspierać Ukrainę oraz stworzymy dobre miejsca pracy i możliwości dla mieszkańców Kanady i Polski.

Rt. Hon. Justin Trudeau, premier Kanady

Szybkie fakty

  • Relacje Kanada-Polska mają mocny fundament historyczny, zakorzeniony w głębokich osobistych związkach z Polską, utrzymywanych przez blisko milionową społeczność polsko-kanadyjską, co czyni Kanadę jedną z największych Polonii na świecie.
  • To druga wizyta Prezydenta Dudy w Kanadzie i pierwsza polskiej głowy państwa w zachodniej Kanadzie.
  • Premier Trudeau ostatni raz spotkał się z prezydentem Dudą w Warszawie 26 lutego 2024 r., po wizycie w Kijowie i ogłoszeniu dodatkowego wsparcia dla Ukrainy, dwa lata po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na pełną skalę.
  • W 1998 roku Kanada, jako pierwszy kraj NATO, uznała przystąpienie Polski do sojuszu. Polscy żołnierze zostali rozmieszczeni w dowodzonej przez Kanadę Grupie Bojowej Wzmocnionej Wysuniętej Rezerwy NATO na Łotwie.
  • Kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między Kanadą a Unią Europejską (CETA) zapewnia możliwości osobom i przedsiębiorstwom w Kanadzie i Polsce. Do 2023 r. dwustronny handel między naszymi dwoma krajami wzrośnie o ponad 63 procent w porównaniu z handlem sprzed CETA.
  • Polska jest największym partnerem handlowym Kanady w Europie Środkowo-Wschodniej.
  • Dwustronna wymiana handlowa między Kanadą a Polską osiągnie w 2023 roku 4,1 miliarda dolarów. Kanada wyeksportowała do Polski 1,2 miliarda dolarów, a import wyniósł 3 miliardy dolarów.
READ  Polska, USA, Grecja i „szczęśliwe” Włochy awansowały do ​​półfinału United Cup

Powiązane linki

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *