Dymisja premier Francji Elizabeth Bourne Wiadomości polityczne

Dymisja premier Francji Elizabeth Bourne  Wiadomości polityczne

Posunięcie to otwiera drogę do zmian w rządzie, ponieważ prezydent Emmanuel Macron chce nadać swojej prezydenturze nowy impet.

Premier Elizabeth Bourne podała się do dymisji, oznajmiła prezydencja francuska, podczas gdy prezydent Emmanuel Macron przygotowuje się do ujawnienia długo oczekiwanych zmian w rządzie, próbując nadać nowy impuls swojej prezydenturze.

W poniedziałkowym oświadczeniu prezydencja stwierdziła: „Dzisiaj pani Elizabeth Bourne złożyła prezydentowi rezygnację rządu, który ją przyjął”.

Macron podziękował Bourne’owi za „codzienną wzorową pracę w służbie naszego narodu” w poście na X, dawniej Twitterze.

Borne, mianowana w maju 2022 r., była drugą kobietą premierem w historii Francji. Będzie pełniła obowiązki rządu do czasu utworzenia nowego rządu.

W grudniu prezydent podniósł spekulacje na temat zmian w rządzie, obiecując nową inicjatywę polityczną. Nastąpiło to po zaksięgowaniu roku 2023 w związku z kryzysami politycznymi spowodowanymi kontrowersyjnymi reformami systemu emerytalnego i przepisami imigracyjnymi.

Posunięcie to następuje zaledwie pięć miesięcy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i oczekuje się, że eurosceptycy odniosą znaczne zyski w czasie powszechnego niezadowolenia społecznego z powodu rosnących kosztów życia i trudności, z jakimi borykają się rządy europejskie w ograniczaniu przepływów migracyjnych.

Sondaże opinii publicznej pokazują, że przed wyborami zaplanowanymi na czerwiec partia Macrona traci około 8–10 punktów do partii liderki skrajnej prawicy Marine Le Pen.

Co wtedy?

Potencjalnymi kandydatami na następcę Bourne’a są 34-letni minister edukacji Gabriel Attal i 37-letni minister obrony Sébastien Lecornu – obaj zostaną najmłodszym premierem Francji w historii.

Krytycy jako możliwe opcje wymieniają także ministra finansów Bruno Le Maire i byłego ministra rolnictwa Juliena Denormandy'ego.

Zmiana premiera niekoniecznie będzie oznaczać zmianę kierunku politycznego, ale raczej zasygnalizuje chęć wyjścia poza reformy emerytalne i imigracyjne i skupienia się na nowych priorytetach, w tym na osiągnięciu pełnego zatrudnienia.

READ  Badanie: Zmiany klimatu pozostawiają odciski palców na lipcowych falach upałów na całym świecie - World News

Macron i jego rząd pod przewodnictwem Bourne’a mają trudności z nakłonieniem bardziej niestabilnego parlamentu do uchwalania ustaw, ponieważ stracili większość absolutną wkrótce po ponownym wyborze Macrona na drugą kadencję w 2022 r.

Doradcy francuskiego prezydenta twierdzą, że udało mu się uchwalić najtrudniejsze części swojego manifestu gospodarczego w ciągu pierwszego i pół roku drugiej kadencji, mimo że nie posiadał większości absolutnej, oraz że przyszłe reformy w obszarze edukacji i eutanazji na przykład będzie bardziej spójny.

Jednak zeszłoroczna decyzja Macrona o skorzystaniu z władzy wykonawczej w celu uchwalenia kontrowersyjnego podwyższenia wieku emerytalnego do 64 lat wywołała tygodnie protestów.

Przetasowania prawdopodobnie zaostrzą wyścig w obozie Macrona o jego następcę w kolejnych wyborach prezydenckich w 2027 r., a potencjalnymi kandydatami są Le Maire, były premier Edouard Philippe i obecny minister spraw wewnętrznych Gérald Darmanin.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *