Nigeryjski rząd twierdzi, że zawiesił Twittera „na czas nieokreślony” | Wiadomości medialne

Nigeryjski rząd twierdzi, że zawiesił Twittera „na czas nieokreślony” |  Wiadomości medialne

Ogłoszenie pojawiło się dwa dni po tym, jak gigant mediów społecznościowych usunął post z konta prezydenta Muhammadu Buhariego.

Nigeria poinformowała, że ​​na czas nieokreślony zawiesi działalność Twittera w tym kraju, dwa dni po tym, jak portal społecznościowy skasował post prezydenta Muhammadu Buhariego, który groził ukaraniem regionalnych separatystów za ataki na budynki rządowe.

Twitter nadal działał w najludniejszym kraju Afryki wkrótce po niespodziewanym ogłoszeniu przez rząd w piątek, które nie dało czasu na komentowanie.

Wiadomość, ogłoszona przez samo Ministerstwo Informacji na Twitterze, wywołała oburzenie wśród użytkowników mediów społecznościowych w Nigerii, gdzie Twitter jest bardzo popularny.

Minister informacji Lai Muhammad powiedział, że rząd działał z powodu „ciągłego korzystania z platformy do działań, które mogą podważyć obecność firm w Nigerii”.

Mohamed nie wdawał się w szczegóły ani nie podał szczegółów, jaką formę przybierze komentarz.

„Ogłoszenie przez nigeryjski rząd, że zawiesił działalność Twittera w Nigerii, jest głęboko niepokojące” – podała firma w oświadczeniu.

„Badamy śledztwo i dostarczymy aktualizacje, gdy dowiemy się więcej”.

W środę amerykański gigant technologiczny powiedział, że post Buchariego grożący ukaraniem grup obwinianych za ataki na budynki rządowe naruszył politykę Twittera dotyczącą „obraźliwego zachowania” i zawiesił jego konto na 12 godzin.

„Wielu z tych, którzy dzisiaj źle się zachowują, jest zbyt młodych, by zdać sobie sprawę ze zniszczeń i ofiar śmiertelnych, które miały miejsce podczas wojny domowej w Nigerii” – napisał Buhari, odnosząc się do konfliktu z lat 1967-1970. „Ci z nas na polu przez 30 miesięcy, którzy przeszli wojnę, będą traktować ich w języku, który rozumieją”.

W kwietniu Lay zareagował z furią, gdy Twitter wybrał sąsiednią Ghanę na swoje pierwsze afrykańskie biuro. Powiedział, że firma została dotknięta błędnym przedstawieniem Nigerii przez media, w tym doniesieniami o tłumieniu protestów przeciwko brutalności policji w zeszłym roku.

READ  Dziesiątki osób zginęło w pożarze fabryki w Anyang w Chinach Chiny

Protestujący pod hashtagiem #ENDSARS wykorzystywali media społecznościowe do organizowania, zbierania funduszy i dzielenia się rzekomymi dowodami nękania przez policję.

Dyrektor generalny Twittera Jack Dorsey napisał wówczas na Twitterze, aby zachęcić swoich zwolenników do przekazywania darowizn.

W następstwie protestów Mohamed wezwał do „formy regulacji” w mediach społecznościowych w celu zwalczania „fałszywych wiadomości”.

Próba cenzurowania przeciwników

Użytkownicy mediów społecznościowych szybko potępili piątkową decyzję organizacji praw człowieka.

„Ten represyjny akt jest wyraźną próbą cenzury sprzeciwu i zduszenia przestrzeni obywatelskiej” – powiedziała na Twitterze badaczka praw człowieka Annette Ewang.

Amnesty International Nigeria również potępiła ten ruch i wezwała władze do „natychmiastowego cofnięcia nielegalnego zawieszenia i innych planów uciszenia mediów, rozprawienia się z przestrzenią obywatelską i podważenia praw człowieka Nigeryjczyków”.

Komentując ogłoszony komentarz, Jim Anderson, dyrektor generalny SocialFlow, międzynarodowego twórcy oprogramowania i treści, powiedział Al Jazeera: „Istnieje bardzo praktyczne wyzwanie, w jaki sposób zakaz jest egzekwowany raz.

„Myślę, że Nigeria próbuje zrobić, to blokować adresy IP związane z Twitterem, co jest blokadą obejmującą całą infrastrukturę” – powiedział, powołując się na przykład z Chin.

Chiny zakazały Twittera, ale można zobaczyć, jak dziesiątki milionów ludzi uzyskuje dostęp do Twittera w inny sposób. Świetna zapora ogniowa nie zawsze jest bardzo skuteczną zaporą ogniową, z pewnością nie dla Chin i podejrzewam, że nie dla Nigerii”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *