Sędzia twierdzi, że prawnicy oskarżonego byłego informatora FBI mogą próbować pomóc mu w ucieczce z USA

Sędzia twierdzi, że prawnicy oskarżonego byłego informatora FBI mogą próbować pomóc mu w ucieczce z USA

CNN

Alexander Smirnov (w środku) opuszcza sąd w Las Vegas we wtorek, 20 lutego 2024 r.CNN

Sędzia federalny w Kalifornii oświadczył w piątek, że jego zdaniem obrońcy Aleksandra Smirnowa mogą próbować „ułatwić mu ucieczkę ze Stanów Zjednoczonych”.

Na początku tygodnia sędzia z Nevady wypuścił Smirnowa, byłego informatora FBI, oskarżonego o kłamstwa na temat rodziny prezydenta Joe Bidena i ich rzekomych interesów na Ukrainie, ale FBI szybko go ponownie aresztowało. Jego drugie aresztowanie miało miejsce w czwartek na podstawie nowego nakazu zawierającego dokładnie te same zarzuty.

Prokuratorzy po pierwszym przesłuchaniu bezskutecznie próbowali zatrzymać Smirnowa w areszcie, wielokrotnie powtarzając, że stwarza on ryzyko ucieczki, zwłaszcza że twierdzi, że ma duże kontakty zagraniczne za granicą.

W krótkim postanowieniu sędzia okręgowy Otis Wright, który będzie nadzorował sprawę karną przeciwko Smirnovowi w Kalifornii, wspomniał o możliwości, że obrońcy Smirnowa mogą próbować ułatwić mu ucieczkę ze Stanów Zjednoczonych.

Sędzia nie przedstawił dowodów ani nie wyjaśnił swojego rozumowania.

„Sąd dowiedział się, że obrońca oskarżonego zwrócił się o nadzwyczajną rozprawę w dystrykcie Nevada w celu zorganizowania uwolnienia oskarżonego Smirnowa, co prawdopodobnie ułatwiłoby mu ucieczkę ze Stanów Zjednoczonych” – napisał Wright.

Wright zaplanował przesłuchanie w sprawie aresztowania Smirnowa na sali sądowej w Los Angeles na poniedziałek rano.

W piątkowym pozwie o jego uwolnienie prawnicy Smirnowa napisali, że twierdzenie, że mogą próbować ułatwić Smirnowowi wyjazd ze Stanów Zjednoczonych, jest fałszywe.

„Dlatego też, kiedy sąd nakazał natychmiastowe aresztowanie, zatrzymanie i postawienie w stan oskarżenia pana Smirnowa w Kalifornii, kategorycznie stwierdził, że – wykonując swoją pracę i reprezentując klienta – obrońca prawdopodobnie ułatwi mu ucieczkę ze Stanów Zjednoczonych”. Napisali prawnicy. „Sugerowanie, że obrońca uczestniczy w nielegalnym spisku, nawołując do uwolnienia… jest fałszywe”.

READ  Były oficer CIA oskarżony o szpiegostwo na rzecz Chin mówi, że ma problemy z pamięcią

Tymczasem prawnicy Smirnowa również złożyli apelację do sądu wyższej instancji, twierdząc, że ich klient miał prawo do przesłuchania w Nevadzie przed przeniesieniem do Kalifornii oraz że Wright przekroczył swoje uprawnienia, podpisując nowy nakaz aresztowania bez rozprawy.

„To sprawa o znaczeniu krajowym. W związku z tym społeczeństwo musi mieć pewność, że sprawa zostanie prowadzona zgodnie z praworządnością” – napisali prawnicy Smirnowa. „W tej sprawie sąd przesądził kwestię aresztowania .”

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe wydarzenia.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *