Google Gemma: model sztucznej inteligencji na tyle mały, że można go uruchomić na laptopie

Google Gemma: model sztucznej inteligencji na tyle mały, że można go uruchomić na laptopie

Google Gemma wprowadziła na rynek swój najnowszy model sztucznej inteligencji, oparty na tych samych badaniach i technologii, które wykorzystano do stworzenia kultowych modeli Gemini.

Wydana w dwóch rozmiarach, Gemma 2B i Gemma 7B, Google twierdzi, że Gemma jest przeznaczona do małych zadań opartych na działaniu, takich jak chatboty lub podsumowania.

Sztuczna inteligencja w dalszym ciągu zmienia krajobraz biznesowy, ponieważ niezliczone organizacje włączają tę technologię do swoich operacji. Jednak chociaż ogromne modele języków dużych, takie jak ChatGPT, pobudziły rewolucję generatywnej sztucznej inteligencji (Gen AI), szkolenie tych modeli wymaga ogromnych zasobów, a firmy takie jak Meta budują potężną infrastrukturę obliczeniową, aby pomóc w realizacji swoich ambicji Gen AI.

W przypadku mniej ekspansywnych modeli, takich jak Gemma, Google stara się zapewnić mniejsze, bardziej ukierunkowane doświadczenie dla bardziej konkretnych przypadków użycia. Według Google wstępnie przeszkolone i dostrojone do instrukcji modele Gemmy można uruchomić na laptopie, stacji roboczej lub Chmura Google Z łatwością publikowania na Sztuczna inteligencja Vertex I Silnik Google Kubernetes (JK).

„W Google wierzymy, że sztuczna inteligencja będzie przydatna dla każdego” – stwierdziła firma w oświadczeniu. reklama. „Dziś z radością przedstawiamy nową generację otwartych formularzy Google, które mają pomóc programistom i badaczom Buduj sztuczną inteligencję w sposób odpowiedzialny„.

Model Google Gemini wykorzystuje moc procesorów graficznych Nvidia

Gemma została zaprojektowana z myślą o odpowiedzialnym rozwoju sztucznej inteligencji na podstawie tych samych badań i technologii, które wykorzystano do jej stworzenia bliźniak modeli, dzięki czemu można je dostosować do różnych zastosowań biznesowych, a także pracować na różnych platformach.

Firma określiła model Gemini, który zadebiutował pod koniec 2023 roku, jako największy i najpotężniejszy model w historii. Model oferuje zaawansowane możliwości multimedialne i może opanowywać ludzkie rozmowy, język i treść, a także rozumieć i interpretować obrazy, kod, dane i analizy na potrzeby programistów w celu tworzenia nowych modeli sztucznej inteligencji.

READ  Apple po raz kolejny zablokowało Beeper Mini i iMessage w chmurze

Od tego czasu model został wdrożony szerzej, a firmowy chatbot Bard zmienił nazwę na Gemini.

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *