Kuwejcki KUFPEC sprzedaje wszystkie aktywa w Norwegii polskiemu PGNiG za 454 mln dolarów

Kuwejcki KUFPEC sprzedaje wszystkie aktywa w Norwegii polskiemu PGNiG za 454 mln dolarów
Gina Kroc – Źródło: Equinor

Kuwait Foreign Petroleum Exploration Company (KUFPEC) zgodziła się w piątek na sprzedaż wszystkich swoich aktywów w Norwegii polskiemu Orlenowi, który sprzedaje je w Norwegii pod nazwą PGNiG Upstream, za 454 mln dolarów, poinformował w piątek dyrektor generalny kuwejckiej spółki.

Mohammeda Salema Al-Haimera Od 2013 roku firma KUFPEC odnotowała zysk w wysokości około 700 milionów dolarów przez całą swoją działalność w Norwegii.

„Ta inwestycja była jedną z najbardziej udanych operacji firmy od momentu przejęcia do wyjścia z rynku” – powiedział.

„Jest to transakcja korzystna dla obu stron. KUFPEC zrealizował swoją strategię wyjścia, a PGNiG zrealizowało strategię przejęć” – powiedział Al-Haimer, dziękując norweskiemu rządowi i firmie Equinor, partnerowi KUFPEC w Norwegii, za sprzyjające otoczenie biznesowe.

KUFPEC posiada udziały w kilku obszarach produkcyjnych, m.in. w Ginie Krog i Sleipner West na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, gdzie Orlen jest także udziałowcem.

Posiada 21,8% udziałów w zarządzanym przez Equinor wydobyciu gazu Eirin, które ponownie połączy platformę wydobywczą Gina Krog z gazem eksportowanym za pośrednictwem Sleipner Vest.

(Reuters – doniesienia Ahmeda Hagakiego, redakcja: Louise Heavens i Davida Evansa)

READ  Donald Tusk wzywa przywódców w Brukseli do zablokowania funduszy unijnych dla Polski

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *