Przyszły prezydent Argentyny musi okiełznać inflację i przekształcić gospodarkę

Przyszły prezydent Argentyny musi okiełznać inflację i przekształcić gospodarkę

Buenos Aires (Reuters): Prezydent-elekt Argentyny Javier Miley wygrał mocno sporne wybory. Teraz przychodzi najtrudniejsza część: radzenie sobie z kryzysami gospodarczymi.

Inflacja osiągnęła 143%, rezerwy walutowe netto spadły do ​​głębokiego minimum, oszczędzający rezygnują z peso, a recesja zbliża się – jeśli jeszcze nie nadeszła. Czterech na dziesięciu Argentyńczyków żyje w biedzie i prawdopodobny jest gwałtowny spadek wartości peso.

Miley, która zapowiedziała leczenie szoku gospodarczego, takiego jak zamknięcie banku centralnego i dolaryzacja, wygrała w niedzielę drugą turę głosowania z ok. 56%, konkurując z Sergio Massą, który otrzymał 44%.

Po objęciu urzędu 10 grudnia Miley stoi teraz przed ogromnym wyzwaniem przekształcenia gospodarki. Niepowodzenie może skutkować tym, że i tak już oblężony kraj będzie cierpiał z powodu niewywiązania się z długu publicznego po raz dziesiąty, co doprowadzi do eskalacji ubóstwa i potencjalnych niepokojów społecznych.

„To gospodarka na intensywnej terapii” – powiedział Miguel Quigel, były podsekretarz finansów w Ministerstwie Gospodarki w latach 90.

Inflacja gospodarcza

Wysoka stopa inflacji w Argentynie powoduje ogromne zakłócenia na rynkach i dla konsumentów, ponieważ ceny zmieniają się co tydzień. Ankieta przeprowadzona przez analityków Banku Centralnego przewidywała, że ​​inflacja do końca roku osiągnie 185%.

„Jednym z największych wyzwań stojących przed następną administracją będzie skorygowanie względnego zniekształcenia cen, na które cierpi dzisiejsza gospodarka” – powiedział Lucio Garay Mendes, ekonomista w firmie doradczej EcoGo.

„W kontekście wysokiej inflacji i planu stabilizacji korekta jest nieunikniona”.

Próbując ograniczyć inflację, bank centralny Argentyny podniósł referencyjną stopę procentową do 133%, co zachęca do oszczędzania w peso, ale szkodzi dostępowi do kredytów i wzrostowi gospodarczemu.

Grafika Reuters Grafika Reuters

Kontrola peso

Od czasu krachu na rynku w 2019 r. peso argentyńskie jest ograniczone przez kontrolę kapitału, co doprowadziło do nieporęcznego zestawu kursów wymiany, a kurs dolara jest ponad dwukrotnie wyższy od oficjalnego poziomu, blisko 350 dolarów za dolara.

READ  Lipiec pobił światowe rekordy temperatur, czyniąc najgorętszym rokiem prawdopodobnie aż do 2023 roku

Powszechne nieoficjalne kursy wymiany obejmują „niebieskiego” dolara, europosła i swapy blue chipów, chociaż z biegiem czasu popyt na dolary za pośrednictwem równoległych kanałów wygenerował dziesiątki różnych kursów, w tym „dolar Coldplay” i „dolar Malbec”.

Miley zobowiązała się do szybkiego wycofania kontroli kapitału i ostatecznie dolaryzacji gospodarki, podczas gdy gwałtowna dewaluacja waluty w najbliższej przyszłości prawdopodobnie zbliży do siebie stopy oficjalne i równoległe.

Grafika Reuters Grafika Reuters

Rezerwy banku centralnego

Rezerwy walutowe banku centralnego Argentyny są blisko najniższego poziomu od 2006 r., a w ujęciu netto analitycy powszechnie uważają je za ujemne po poważnej suszy, która uderzyła w eksport głównych upraw dochodowych, takich jak soja, kukurydza i pszenica.

Spadek rezerw zagraża zdolności kraju do spłaty długów wobec głównych wierzycieli, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i prywatnych obligatariuszy, a także do pokrycia głównych importów. Argentyna będzie musiała zreorganizować swój rozpadający się program MFW o wartości 44 miliardów dolarów.

Rząd zgodził się na rozszerzoną wymianę walutową z Chinami, aby pomóc pokryć część kosztów, i musiał opóźnić niektóre płatności na rzecz kluczowych partnerów handlowych, takich jak Brazylia.

Grafika Reuters Grafika Reuters

recesja

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez analityków banku centralnego wynika, że ​​trzecia co do wielkości gospodarka Ameryki Łacińskiej jest na dobrej drodze do skurczenia się w tym roku o 2%, częściowo ze względu na wpływ niedawnej suszy, która zmniejszyła o połowę zbiory kukurydzy i soi.

W połączeniu z trzycyfrową inflacją prawdopodobnie pogorszy to poziom ubóstwa – dwie piąte osób już żyje poniżej progu ubóstwa w związku ze spadkiem wynagrodzeń i oszczędności.

Grafika Reuters Grafika Reuters

Srebrne linie?

Argentyna, bogata w zboża, gaz łupkowy i lit, może odnotować ożywienie w przyszłym roku, ponieważ lepsze opady pomogą w zbiorach, nowy gazociąg zmniejszy zależność od kosztownego importu i zwiększy popyt na lit potrzebny do akumulatorów samochodów elektrycznych.

READ  Rządy repatriują obywateli z Izraela

Oczekuje się, że soja i kukurydza będą miały znacznie wyższe plony, co sprowadzi na rynek tak potrzebną walutę obcą.

„Zbiory pomogą zapewnić większy napływ dochodów do gospodarki, a także zwiększyć produkcję Vaca Muerta (z formacji ropy łupkowej)” – powiedział Eugenio Mare, główny ekonomista w Libertad y Progreso.

(Raport: Hernan Nessi i Iliana Raszewski – Przygotowanie Mahometa do Biuletynu Arabskiego – Przygotowanie Hernana Nessi do Biuletynu Arabskiego) Redakcja: Adam Jordan, Daniel Wallis i Chris Rees

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *