Kanada uruchamia dotacje na wychwytywanie dwutlenku węgla i czyste technologie – źródło

Kanada uruchamia dotacje na wychwytywanie dwutlenku węgla i czyste technologie – źródło

Wicepremier i minister finansów Kanady Chrystia Freeland uczestniczy w szczycie Kanada–CARICOM w Ottawie, Ontario, Kanada, 18 października 2023 r. REUTERS/Blair Gable/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

OTTAWA (Reuters) – Kanadyjski rząd wprowadzi w tym miesiącu przepisy rozpoczynające wypłacanie dotacji na projekty wychwytywania dwutlenku węgla i energii bezemisyjnej w ramach planu wartego około 20 miliardów dolarów, podało agencji Reuters źródło zaznajomione z tą sprawą. pięć lat.

Duże opóźnienie w wsparciu państwa dla projektów wykorzystania i składowania dwutlenku węgla (CCUS) oraz sprzętu wykorzystywanego do produkcji energii niskoemisyjnej skłoniło lobbystów branżowych do ostrzeżenia we wrześniu, że inwestycje o wartości około 50 miliardów dolarów kanadyjskich (36 miliardów dolarów amerykańskich) będą zagrożone, jeśli rząd nie zadziałał szybko. .

Źródło dodało, że minister finansów Chrystia Freeland ogłosi finansowanie ulgi podatkowej na inwestycje (ITC), przedstawiając parlamentowi we wtorek po południu swoje tzw. jesienne oświadczenie gospodarcze (FES).

Źródło podało, że zostanie ono uwzględnione w ustawodawstwie Fundacji Friedricha-Eberta, które zostanie przesłane do parlamentu jeszcze w tym miesiącu. W poprzednich dokumentach budżetowych szacowano, że wszystkie pięć programów ITC łącznie pozwoliłoby zaoszczędzić szacunkowo 27 miliardów dolarów kanadyjskich (19,7 miliardów dolarów amerykańskich) w ciągu pierwszych pięciu lat funkcjonowania.

Jednocześnie Rząd przedstawi Parlamentowi przepisy robocze, które będą powiązane z większością międzynarodowych centrów handlowych. Wymaga od inwestorów płacenia pracownikom obowiązującej płacy związkowej i zapewniania możliwości szkolenia zawodowego w celu uzyskania maksymalnego wsparcia.

Kanada pozostaje w tyle za Stanami Zjednoczonymi pod względem zachęt uznawanych za niezbędne w celu stymulowania inwestycji w nowe technologie niskoemisyjne. Waszyngton od ponad roku oferuje ogromne zachęty dla firm zajmujących się czystymi technologiami w ramach amerykańskiej ustawy o redukcji inflacji (IRA).

Prezydent Joe Biden z radością przyjął przyjęty w sierpniu 2022 r. budżet IRA wynoszący 430 miliardów dolarów jako siłę gospodarczą. Bank of America szacuje, że pobudził już inwestycje o wartości 132 miliardów dolarów w ramach ponad 270 nowych projektów związanych z czystą energią.

READ  Ceny gazu biją rekordy w całym kraju

Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla jest postrzegane jako niezbędne do ograniczenia emisji z piasków roponośnych Alberty bez ograniczania produkcji. Kanada jest czwartym co do wielkości producentem ropy naftowej na świecie.

Przejście na gospodarkę niskoemisyjną jest kamieniem węgielnym polityki gospodarczej premiera Justina Trudeau, a ITC mają kluczowe znaczenie dla pomocy rządowi w osiągnięciu celu, jakim jest zerowa emisja netto do 2050 r.

Źródło podało, że trwa „globalny wyścig po kapitał i inwestycje w tego typu projekty”. „Rząd stara się zapewnić inwestorom pewność”.

Rzecznik Ministerstwa Finansów powiedział, że resort nie komentuje dokumentów finansowych przed ich publikacją.

Program CCUS ogłoszono po raz pierwszy wiosną 2021 r., a centra ITC CleanTech rok później – oba przed uruchomieniem IRA – ale Kanada dopiero teraz wprowadza przepisy niezbędne do zapewnienia przepływu pieniędzy.

Freeland przedstawi także harmonogram innych obiecanych ITC, obejmując konsultacje społeczne w przypadku dwóch z pozostałych trzech programów rozpoczną się w tym roku, a ustawodawstwo dla wszystkich z nich do końca przyszłego roku, podało źródło, które nie było upoważnione do wypowiadania się na temat Freeland. rejestr.

Źródło podało, że finansowanie ITC na maszyny i inne narzędzia potrzebne do budowania ekologicznych technologii oraz do produkcji wodoru zostanie prawdopodobnie zapewnione wiosną 2024 r., a czysta energia elektryczna trafi do ITC jesienią.

Federalny Urząd ds. Mieszkalnictwa zapewni także 15 miliardów dolarów kanadyjskich w postaci 10-letnich pożyczek na budowę nowych mieszkań na wynajem, fundusz o wartości 1 miliarda dolarów kanadyjskich przeznaczony na budowę mieszkań w przystępnych cenach oraz nowe zasady dotyczące kredytów hipotecznych dla pożyczkodawców zajmujących się właścicielami domów obarczonych ryzykiem – Canadian Broadcasting Corporation zgłoszone. W poniedziałek, powołując się na źródło.

Jak podaje w niedzielę dziennik „Toronto Star”, FES obejmie środek mający na celu wyeliminowanie zysków z wynajmu krótkoterminowego.

READ  Strajk UAW rozszerzył się i objął dziesiątki lokalizacji w GM i Stellantis

Oświadczenie finansowe wprowadzi dodatkowe reformy prawa konkurencji, próbując rozwiązać problemy z przystępnością cenową, podało źródło Reuters. Zmiany będą szersze niż te ogłoszone na początku tego roku i obejmą takie kwestie, jak drapieżne ceny, podało źródło.

(1 dolar = 1,3718 dolara kanadyjskiego)

(Raport: Steve Scherer; redakcja: Denny Thomas, Lincoln Feast i Christina Fincher)

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *