Komentarz | Plan nowego polskiego rządu na rzecz praworządności będzie napotykał przeszkody

Warszawa – „Cud”. To słowo usłyszycie zwykli, wykształceni Polacy – Polacy oddani podstawowym europejskim ideałom demokracji, tolerancji i pluralizmu – opisując ubiegłomiesięczne wybory w swoim kraju. Czują coś więcej niż radość czy ulgę po pokonaniu populistycznego rządu, który po ośmiu latach sprawowania urzędu obalił praworządność, zamienił się na prześladowany nacjonalizm i flirtował z antysemityzmem.

Mają poczucie wyzwolenia.

„Wybory” – powiedział mi Adam Słabka, poseł zwycięskiego Sojuszu Obywatelskiego – „były zwycięstwem nad strachem”.

Żaden inny duży kraj nie wpadł ostatnio na lata pod jarzmo autorytarnego reżimu, aby tworzyć wątpliwe prawa, fikcyjne instytucje i niekonstytucyjne praktyki. Rządząca prawica Partia Prawo i Sprawiedliwość została schwytana Duże przedsiębiorstwa państwowe, media kontrolowane przez państwo, sądy, prokuratura, służby bezpieczeństwa, a nawet bank centralny. Niemniej jednak, w wyniku, którego niewielu przewidywało, w sondażach wyszło trzy czwarte Polaków, a zdecydowana większość wyglądała jak nieśmiertelny monolit partii.

Polska, kluczowy kraj w walce Zachodu o pomoc Ukrainie w ucieczce przed atakiem Władimira Putina, może teraz opuścić status pariasa w UE i odzyskać należne jej miejsce w centrum kontynentu.

Jednak i Polacy są w fazie krytycznej. Nowy rząd, który obejmie urząd w przyszłym miesiącu, będzie walczył o przywrócenie praworządności i domagał się sprawiedliwości za naruszenia prawa i sprawiedliwości w sposób nierepresyjny.

W czasie moich wywiadów w Warszawie słyszałem mrożące krew w żyłach przykłady rażącego nadużycia prawa i sprawiedliwości, a także systematycznych przejęć niezależnych instytucji państwowych istotnych dla społeczeństw demokratycznych.

W kontrolowanych przez rząd mediach czasami zdarzały się brutalne ataki na prominentnych przedstawicieli opozycji i ich rodziny. konto Problemy i występki ich nastoletnich dzieci. Sędziów oczerniano, odmawiano im awansów do sądów wyższej instancji lub zawieszano w czynnościach za to, że nie dotknęli partii rządzącej. Niezależny myśliciel Biznesmeni trafili do więzienia W przypadku zarzutów żołnierzy należy ich przyprowadzić pieszo.

READ  Zawodnicy Botlasy Biostock w reprezentacji Polski na Drużynowe Mistrzostwa Europy

Instalacja rządu może być jeszcze bardziej szkodliwa Oprogramowanie szpiegowskie klasy wojskowej Informacje przekazywane przez telefony kluczowych krytyków rządu są wykorzystywane do publicznego zniesławiania ich.

Podobnie jak w mrocznej komunistycznej przeszłości Polski, lojalność partyjna jest jedyną gwarancją uniknięcia kłopotów, które zagrażają Twojemu awansowi, Twojemu miejscu zamieszkania, Twojej karierze – lub Twojej godności.

Nic dziwnego, że wielu przywódców opozycji nalega na sprawiedliwość. Oznacza to nie tylko sejmowe komisje śledcze – które wyrastają jak grzyby po deszczu w śląskim lesie – ale także procesy i kary dla najgorszych przestępców. W szerszym ujęciu nowy rząd będzie poszukiwał nowych mechanizmów, które sprawią, że instytucje państwowe nie będą mogły już nigdy zostać wykorzystane przez partię rządzącą jako instrument represji.

„Ludzie domagają się sprawiedliwości” – powiedział mi Radek Sikorski, były minister spraw zagranicznych i prominentny działacz opozycji. „To kwestia nr 1”.

Sztuka polega na tym, aby szukać odpowiedzialności, która nie wygląda na zemstę, i zreformować zepsute instytucje, które nie odzwierciedlają autorytarnego przejęcia władzy przez prawo i sprawiedliwość.

Człowiek może pracować nad osiągnięciem tej równowagi Donalda Tuska, były premier powrócił do polskiej polityki w 2021 r., ożywiając przygnębioną opozycję i przewodnicząc jej oszałamiającemu zwycięstwu wyborczemu. Jednak przygotowując się do powrotu do dawnej pracy, staje przed zadaniem przecięcia rozległej sieci węzłów gordyjskich, systematycznie tkanych przez Prawo i Sprawiedliwość, aby przypieczętować swój wpływ na instytucje rządowe.

Sankcje zaczynają się od wymiaru sprawiedliwości w kraju. Pełne prawa i sprawiedliwości Przy około 1700 nowych sędziach, czyli prawie 20 procent ogółu, ich wspólną cechą jest lojalność wobec partii. Działają odstraszająco na Sąd Najwyższy i inne sądy wyższej instancji, a swoją pracę zawdzięczają niekonstytucyjnemu procesowi nominacji. Porwany przez imprezę. Ponieważ niektórzy są zwolennikami nowego rządu, usunięcie ich unieważniłoby ich wcześniejsze wyroki; Może to powodować zamieszanie w sądownictwie.

READ  Trener Polski ogłasza powołanie na mecze eliminacji Euro przeciwko Czechom i Albanii

Podobnie partia rządząca ponownie skorzystała z mediów państwowych Podżegacz podstępnej propagandy i wykorzystał dominujące w Polsce przedsiębiorstwa państwowe do zwiększenia swoich szans wyborczych. Choć ceny gazu wzrosły w tym roku w innych częściach Europy, Upadli Dzięki uprzejmości kontrolowanej przez państwo spółki naftowej prowadzonej przez sojusznika Prawa i Sprawiedliwości przed głosowaniem w Polsce

W wielu przypadkach rozluźnienie macek partii będzie wymagało nowych przepisów lub znalezienia luk w tym, co stworzyło prawo i sprawiedliwość. Ale prawie każde prawo można zawetować Prezydent Andrzej Duda, były weteran prawa i sądownictwa, rzadko zrywa szeregi z partią. Duda, którego kadencja potrwa do sierpnia 2025 roku, może zablokować znaczną część programu reform nowego rządu.

„Problem w tym, że tak jest nadchodzi do władzy, ale nie mogą chcieć Władzy” – powiedział mi Piotr Buras z Rady Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej.

Bez pogłębiania podziałów w i tak już spolaryzowanym narodzie zadaniem Tuska jest przywrócenie silnej demokracji, która niegdyś była kluczem do świetlistej chwały Polski jako postkomunistycznej historii sukcesu. Jeśli mu się to uda, będzie to prawdziwy polski cud.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *