Komentarz | Geopolityka czesko-polskiej rywalizacji w sałatce ziemniaczanej

Komentarz |  Geopolityka czesko-polskiej rywalizacji w sałatce ziemniaczanej

Jesienią 2021 roku w pubie w polskiej górniczej miejscowości Pokadynia wywiesił tablicę z napisem „Nie obsługujemy Czechów”.

Bogota graniczy z Czechami i jest siedzibą polskiej kopalni Duro, która znajduje się w centrum toczącego się sporu między obydwoma krajami. Na początku tego roku rząd czeski Zgłoszenie sprawa Przeciwko Polsce opisuje, jak górnictwo negatywnie wpływa na środowisko i odprowadza wody gruntowe. Europejski Trybunał odpowiedział Polska jest karana grzywną w wysokości 500 000 euro dziennie Dopóki problemy nie zostaną rozwiązane. Obecność kopalni niepokoiła mieszkańców Bocatinii o ich przyszłość Jeden z największych pracodawców w regionie.

Wieść o tabliczkach podobnych do tej w pubie na Bokadyni szybko rozeszła się po czeskich i polskich mediach, zwracając uwagę opinii publicznej na kontrowersje. Pojechałem do Bogadinii, aby zbadać, jak konflikt polityczny wpływa na relacje między społecznościami na pograniczu.

Słyszałem, że ludzie boją się otwarcie mówić o górnictwie; W niektórych kręgach nazywa się go Wielkim Bratem. Konflikt z obywatelami Czech? Powiedziano mi, że to nonsens. Miejscowi mówią, że jadą do Czech na piwo, a Czesi do Polski na zakupy. Problemy środowiskowe? Mieszkaniec powiedział, że Polacy mieszkają jeszcze bliżej kopalni i nie zauważają żadnych szkód dla środowiska.

W obliczu tych ostrożnych reakcji zastanawiałem się, jak jeszcze spór górniczy wpłynie na stosunki polsko-czeskie w terenie. W ten sposób znalazłem się w małej, przygranicznej czeskiej wiosce Hermanice, gdzie przedstawiciele obu krajów zmierzyli się w konkursie na sałatkę ziemniaczaną.

READ  Polska wydaje wizę humanitarną drugiemu białoruskiemu sportowcowi

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *