Jaki jest najlepszy i najmądrzejszy chatbot?

Jaki jest najlepszy i najmądrzejszy chatbot?

Caitlin Cimino/Urząd Androida

Po miesiącach prób nadrobienia zaległości Google w końcu wypuścił swój pierwszy komercyjny produkt oparty na sztucznej inteligencji w postaci Gemini. Dostępny zarówno w wersji bezpłatnej, jak i płatnej, Google Gemini to chatbot i generator obrazów oparty na sztucznej inteligencji, którego możesz również używać jako cyfrowego asystenta na Androidzie zamiast Asystenta Google. Ale czy może przewyższyć inne chatboty i przekonać nas do zmiany? Przekonajmy się w tym bezpośrednim porównaniu Gemini i ChatGPT.

Google Gemini vs ChatGPT: w skrócie

W pośpiechu? Oto krótkie podsumowanie tego, czym Google Gemini różni się od ChatGPT:

  • Gemini korzysta z własnego dużego modelu językowego Google o tej samej nazwie. ChatGPT opiera się na rodzinie modeli językowych GPT OpenAI.
  • Możesz ustawić Gemini jako wirtualnego asystenta na Androidzie i wprowadzić go na pokład za pomocą skrótów urządzenia. Aplikacja mobilna ChatGPT nie oferuje żadnego z tych udogodnień, przynajmniej jeszcze nie.
  • Google umożliwia tworzenie i przesyłanie obrazów w bezpłatnej wersji Gemini, która jest płatną funkcją ChatGPT.
  • Bezpłatna wersja ChatGPT uwzględnia tylko wydarzenia, które miały miejsce do stycznia 2022 r. Gemini ma nowsze informacje i może uzyskać dostęp do Internetu, aby uzyskać najnowsze informacje.
  • Aplikacja na smartfony ChatGPT posiada funkcję czatu głosowego, która umożliwia prowadzenie rozmów tam i z powrotem. Zdolności wokalne Gemini nie są jeszcze gładkie.
  • ChatGPT obsługuje setki wtyczek innych firm z płatną subskrypcją. Gemini może jednak uzyskać dostęp do aplikacji Google, takich jak Gmail, YouTube i Google Meet.
  • W odpowiedzi na każdy monit Gemini udostępnia trzy wersje robocze. W przypadku ChatGPT za każdym razem będziesz musiał kliknąć przycisk Regeneruj, aby uzyskać inną odpowiedź.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak Gemini i ChatGPT radzą sobie w prawdziwym świecie.

Google Gemini vs ChatGPT: testowana wiedza na temat sztucznej inteligencji i kodowania

Zdjęcie stockowe ChatGPT 73

Calvin Wankhede/Ciało na Androida

Darmowa wersja chatbota Google opiera się na modelu językowym Gemini Pro. Jest to średniej wielkości wersja modelu tej firmy. Z drugiej strony darmowa wersja ChatGPT wykorzystuje model języka GPT-3.5 OpenAI. Tak czy inaczej, możesz zapłacić, aby odblokować lepsze modele i poprawić jakość wydruku.

Ponieważ większość użytkowników nie zapłaci za aktualizację, zacznijmy od porównania Gemini Pro i ChatGPT 3.5. Warto zaznaczyć, że chatbot Google’a może uzyskać dostęp do Internetu w celu uzyskania najświeższych informacji. Z drugiej strony ChatGPT ma ścisłą wiedzę i nie wie nic o ostatnich wydarzeniach. Nie może również zweryfikować swoich informacji, więc bezpłatna wersja ChatGPT nie jest dobrą opcją, jeśli chcesz zapytać o coś najnowszego.

READ  Nvidia ulepsza swój układ do gier wideo średniej klasy za pomocą technologii AI

Geminis może przeszukiwać Internet w poszukiwaniu nowych informacji. ChatGPT ma ustalony limit wiedzy.

Mając to zastrzeżenie, zobaczmy, czy Gemini i ChatGPT mogą wykonywać proste zadania kodowania. Najpierw poprosiłem oba chatboty o utworzenie kodu dla strony internetowej, która pokazywałaby aktualną cenę indeksu S&P 500.

ChatGPT bez wahania udostępnił blok kodu wraz z instrukcjami pobierania bezpłatnego klucza API od internetowego dostawcy danych giełdowych. Z drugiej strony Gemini odmówił wykonania zadania i po prostu powiedział: „Nie mogę wygenerować dla Ciebie kodu na żywo ze względu na ograniczenia moich możliwości”. Następnie usunąłem czat i wysłałem ten sam monit. Tym razem Gemini stworzyło dwa bloki kodu.

Zapisałem wyniki każdego chatbota zgodnie z instrukcją i otworzyłem je w przeglądarce internetowej. Dane wyjściowe ChatGPT zadziałały za pierwszym razem, ale kod Gemini nie dał żadnych wyników. Natychmiast przekazałem błąd z powrotem do chatbota Google, ale otrzymałem listę ogólnych przyczyn. W ostateczności kazałem mu używać tego samego API co ChatGPT. Znowu mi się nie udało, więc w tym momencie się poddałem.

Następnie nakarmiłem oba chatboty znanym działającym kodem (tym z ChatGPT) i poprosiłem o jego modyfikację. Mówiąc dokładniej, poprosiłem o listę 10 losowych akcji zamiast tylko jednej akcji o zoptymalizowanym projekcie. To zadanie powinno wyeliminować warianty poprzednich testów stron trzecich i pozwolić nam zmierzyć wrodzoną zdolność każdego chatbota do generowania kodu. Oto wyniki:

Ogólnie rzecz biorąc, oba chatboty stworzyły przyzwoitą stronę internetową z listą dziesięciu cen akcji. Musiałem jednak wkroczyć i ręcznie poprawić kod ChatGPT w jednym lub dwóch miejscach, ponieważ korzystał z nieprawidłowego łącza API. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że ChatGPT nie może uzyskać dostępu do Internetu. Gemini natomiast przyznało, że przed stworzeniem własnego kodu przeczytało cudzy projekt na GitHubie. Dobrze, żeby to było jasne, pod warunkiem, że nie mamy do czynienia z plagiatem.

READ  Nowe przecieki na temat telefonu Pixel 8 Pro ujawniają ekscytujące decyzje Google

W ubiegłym roku firma ChatGPT miała ogromną przewagę w programowaniu, ale z radością mogę poinformować, że Google poprawiło swoją pozycję. Możliwość przeszukiwania Internetu przez Gemini jest naprawdę przydatna i sprawia, że ​​jest to najlepszy wybór w wielu przypadkach zastosowań zorientowanych na wyszukiwanie. Jednak żaden z chatbotów nie wykona za Ciebie wszystkich skomplikowanych zadań.

Rozszerzenia Gemini: Tam, gdzie nie ma odpowiednika ChatGPT

Przykład czatu w rozszerzeniach gemini

Calvin Wankhede/Ciało na Androida

Gemini ma jedną zaletę w porównaniu do ChatGPT: może odczytywać Twoje dane z różnych aplikacji Google. Przykładowo na powyższych zrzutach ekranu poprosiłem Gemini o dostęp do mojej poczty e-mail i obliczenie, ile w tym roku wydałem na dostawę jedzenia. Po wyszczególnieniu wszystkich poszczególnych kwot w kolejnym pytaniu poprosiłem o tabelę i wyeksportowałem dane do arkusza kalkulacyjnego Arkuszy Google.

Chociaż niektóre z nich są możliwe w przypadku ChatGPT, nie jest to wcale płynne. Nie wspominając, że jako darmowy użytkownik nie możesz uzyskać dostępu do żadnych wtyczek ChatGPT. Tymczasem funkcja akcesoriów Gemini jest dostępna bezpłatnie.

Gemini Ultra vs ChatGPT 4: Za jakiego chatbota warto zapłacić?

Podstawowy obraz ChatGPT Plus 46

Calvin Wankhede/Ciało na Androida

Zarówno Google, jak i OpenAI oferują płatne wersje swoich chatbotów, które odblokowują odpowiedzi wyższej jakości i inne funkcje. Główną cechą ChatGPT Plus jest możliwość przeszukiwania Internetu za pośrednictwem Bing wraz z nowszym modelem językowym GPT-4 Turbo. Z drugiej strony subskrypcja Google zapewnia model Gemini Ultra oraz funkcje oparte na sztucznej inteligencji w aplikacjach Workspace, takich jak Gmail.

Chociaż obie subskrypcje będą kosztować 20 USD miesięcznie, Gemini wyróżnia się pod względem wartości. Subskrypcja Google One AI Premium zapewnia także 2 TB miejsca w chmurze i inne korzyści, takie jak bezpłatna sieć VPN. Jest również dostępny w formie dwumiesięcznego bezpłatnego okresu próbnego, a subskrypcja ChatGPT obciąży Cię rachunkiem już pierwszego dnia.

Oczywiście wartość nie jest tak istotna, jak jakość wyników. Oceńmy więc Gemini Ultra i ChatGPT 4, aby zobaczyć, który okaże się najlepszy.

Idąc dalej, przetestujmy możliwości wizyjne obu chatbotów. Przesłałem zdjęcie czterech oprawionych dzieł sztuki i zapytałem oba chatboty, czy mogą wyjaśnić ich znaczenie. Oto jak odpowiedzieli:

Bliźnięta wyraźnie się tu trochę potknęła, reagując tak, jakby obrazy były w kwadratowej siatce, a nie w sekwencji poziomej. Jednak doszedł do tego samego (poprawnego) wniosku co ChatGPT i to się ostatecznie liczy. Ale tu jest zwrot akcji: użyłem darmowej wersji Gemini, aby uzyskać powyższy wynik! ChatGPT oferuje tę analizę obrazu tylko wtedy, gdy masz aktywną subskrypcję.

W momencie pisania tego tekstu Google nie aktywował funkcji multimedialnych Gemini Ultra, nawet dla klientów płacących, więc nie można dokonać bezpośredniego porównania z GPT-4.

Gemini vs ChatGPT: Którego powinieneś użyć?

Aplikacja Gemini odpowiada na monit z pytaniem o różnice między Asystentem Google a aplikacją Gemini.

Caitlin Cimino/Urząd Androida

Jak dotąd wiemy, że zarówno Gemini, jak i ChatGPT udzielają trafnych odpowiedzi i wykazują podobny poziom inteligencji. Jednak chatbot Google oferuje wiele funkcji, jeśli nie jesteś gotowy wydawać 20 dolarów miesięcznie na platformę AI. Możliwość przeszukiwania Internetu sama w sobie jest ogromną zmianą.

Gemini oferuje również płynniejszą obsługę na Androidzie, ponieważ możesz ustawić go jako wirtualnego asystenta. Zastępuje przy tym Asystenta Google, a także może wykonywać podstawowe zadania, takie jak ustawianie alarmów. Obecnie znajduje się on w fazie aktywnego rozwoju, ale spodziewamy się, że w nadchodzących miesiącach i latach stanie się bardziej wydajny.

Powiedziawszy to, wahadło przechyla się z powrotem na korzyść ChatGPT, jeśli potrzebujesz chatbota całkowicie bez użycia rąk. ChatGPT oferuje tryb czatu głosowego jak żaden inny. Oferuje wciągające wrażenia z rozmów, których nie znajdziesz nigdzie indziej.

Być może nie chcesz tego słyszeć, ale odpowiedź na pytanie, jakiego chatbota powinieneś użyć, będzie sprowadzić się do Twoich indywidualnych potrzeb. Twórcy odnajdą wartość na przykład w ChatGPT i limicie znaków, podczas gdy twórcy z ekosystemu Google prawdopodobnie będą w lepszej sytuacji dzięki Gemini. Z jakiego chatbota AI wolisz korzystać?

Którego chatbota AI wolisz?

16 głosów

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *