Izrael: Atak rakietowy na Jerozolimę. Były eksplozje

  • Syreny zabrzmiały krótko po tym, jak Izrael wyznaczył termin usunięcia sił bezpieczeństwa z ekstremistycznej organizacji palestyńskiej Hamas al-Aqsa Mosque.
  • Rzecznik jednostki wojskowej Hamasu określił warunki dla Izraela, aby uniknąć dalszych ataków.
  • Napięcia w ostatnich dniach spowodowały, że izraelskie wojsko zawiesiło planowane ćwiczenia i zachowało czujność
  • Więcej takich informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl.

„W poniedziałek ze Strefy Gazy wystrzelono do Izraela siedem rakiet, które uruchomiły syreny alarmowe w Jerozolimie i wokół niej” – poinformowało izraelskie wojsko. Ostrzał rakietowy trwa nadal ze Strefy Gazy w kierunku południowego Izraela. Rakieta zderzyła się z pojazdem cywilnym na południu kraju, raniąc jedną osobę.

Rzecznik wojskowy Hamasu Abu Obida powiedział, że uderzenie rakietowe było odpowiedzią na izraelskie „zbrodnie i okupację” w Jerozolimie. „To wiadomość, którą wróg musi dobrze zrozumieć” – powiedział. Obida zagroził dalszymi atakami, jeśli Izrael ponownie zaatakuje kompleks meczetu al-Aksa lub wyrzuci palestyńskie rodziny ze Wschodniej Jerozolimy.

Odgłosy pocisków słychać było w Strefie Gazy na krótko przed tym, jak zabrzmiały syreny ostrzegawcze. Associated Press donosi, że później wystrzelono nową rakietę, Salvo.

Napięcia między izraelską policją a Palestyńczykami

W poniedziałek w meczecie al-Aksa w Jerozolimie, trzecim najświętszym miejscu islamu, doszło do starć między Palestyńczykami a policją; Ponad 305 Palestyńczyków i 21 policjantów zostało rannych.

Starcia trwały kilka godzin po tym, jak Palestyńczycy rano ustawili barykady na Wzgórzu Świątynnym, aby zablokować izraelskie grupy skrajnie prawicowe planujące maszerować tam w Dzień Jerozolimy, aby upamiętnić zdobycie arabskiej części miasta przez Izrael w 1967 r. Wojna.

READ  Maksim Chmerkowski wrócił do Polski, by pomóc ukraińskim uchodźcom

Obawiając się dalszych starć z palestyńskimi demonstrantami izraelska policja zmieniła bieg prawicowego marszu.

Reszta artykułu to wideo poniżej:

W Gazie rzecznik Hamasu powiedział w poniedziałek, że Izrael wydał „ostateczne ostrzeżenie o godzinie 18:00”, aby wycofać swoje siły bezpieczeństwa z okolic meczetu al-Aksa, który był dniem starć.

Rzecznik nie powiedział wówczas, jakie działania zostaną podjęte, jeśli Izrael nie zastosuje się do żądań Hamasu.

Izraelskie wojsko przestaje ćwiczyć

Izraelskie wojsko oświadczyło w poniedziałek, że zawiesiło ćwiczenia, aby skupić się na przygotowaniach do eskalacji przemocy w Jerozolimie z powodu rosnących napięć między izraelską policją a Palestyńczykami.

Siły Zbrojne Izraela rozpoczęły swoje największe ćwiczenia w niedzielę od 30 lat; Otrzymali przydomek „Ther of Fire”.

Jednak ze względu na pogarszającą się sytuację, Naczelny Wódz generał Aviv Kohavi podjął decyzję o zawieszeniu szkolenia w najbliższych dniach i poinstruował siły zbrojne, aby „skupiły wszystkie wysiłki na przygotowaniu i gotowości do eskalacji sytuacji”.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do Newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści

READ  NAVTOR otwiera polskie biuro

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *