Ukraina, Polska, Gruzja: Które drużyny zakwalifikowały się do Euro 2024? | Wiadomości piłkarskie

Ukraina, Polska, Gruzja: Które drużyny zakwalifikowały się do Euro 2024?  |  Wiadomości piłkarskie

Trzy ostatnie drużyny, które zakwalifikowały się do mistrzostw kontynentalnych składających się z 24 drużyn, to Ukraina, Polska i Gruzja.

Ukraina wyszła z tyłu, pokonując Islandię w barażach i kwalifikując się do Euro 2024, Polska zapewniła sobie miejsce w turnieju dzięki zwycięstwu nad Walią w rzutach karnych, a Gruzja zakwalifikowała się do swojego pierwszego dużego turnieju podczas dramatycznego wieczoru dla europejskiej piłki nożnej.

We wtorek sfinalizowano skład 24 krajów na Euro 2024, po trzech kwalifikacyjnych play-offach, które nadały turniejowi, który rozpoczyna się 14 czerwca w Niemczech, mocny wschodnioeuropejski charakter.

Niski strzał Mychajło Mutrika w 84. minucie zapewnił Ukrainie zwycięstwo 2:1 nad Islandią i drugie zwycięstwo w końcówce meczu barażowego dla drużyny reprezentującej rozdarty wojną kraj.

„U siebie” mecz Ukrainy rozegrano w neutralnej Polsce, gdyż ze względów bezpieczeństwa w Kijowie nie można rozgrywać meczów międzynarodowych w czasie wojny z Rosją, której drużynie UEFA zakazała prób zakwalifikowania się.

Gruzja i gwiazda napastnika Kvicha Kvaratskelia zadebiutowały na Euro 2024 w dużym turnieju po pokonaniu Grecji 4:2 w rzutach karnych. To był pełen napięcia i testujący remis 0:0 w napiętej atmosferze w Tbilisi.

Rezerwowy Nika Kwekweskiri strzelił decydujący rzut karny i posłał Gruzję do rzutu rożnego po zwycięstwie 4:2.

50-tysięczny tłum na Stadionie Narodowym był świadkiem, jak tysiące kibiców Gruzji tłoczyło się na boisku, a niektórzy wspinali się na słupki bramkowe, by usiąść na poprzeczce.

Gruzińscy gracze byli już mistrzami Europy w drużynie Związku Radzieckiego, która zdobyła inauguracyjny tytuł w 1960 roku.

READ  Polska oferuje 870 MW energii słonecznej na najnowszych aukcjach energii odnawialnej

Teraz Wolna Republika ma prawo stworzyć własną historię futbolu w Niemczech.

Kibic Gruzji błyszczy na boisku, świętując kwalifikacje swojej drużyny do Euro 2024 przeciwko Grecji na stadionie Boris Bysadze Dinamo Arena w Tbilisi w Gruzji. [Irakli Gedenidze/Reuters]

Tymczasem Polska stała się ostatnią drużyną, która zarezerwowała bilet do Niemiec po remisie 0:0 po pokonaniu Walii 5:4 w rzutach karnych w Cardiff.

Kapitan reprezentacji Polski Robert Lewandowski, który strzelił pierwszego gola w serii rzutów karnych, nie mógł znieść widoku, jak jego bramkarz Wojciech Szczęsny odbił ostatni rzut karny Dona Jamesa.

„To ważne, ponieważ gdybyśmy przegrali ten mecz, dziś wieczorem zakończyłbym swoją międzynarodową karierę” – powiedział Szczęsny.

Polska grała we wszystkich edycjach Euro, odkąd gwiazdor Lewandowski zadebiutował w reprezentacji narodowej w 2008 roku, gdy był współgospodarzem wraz z Ukrainą na Euro 2012.

Polska zostanie wylosowana do grupy D wraz z Francją, Holandią i Austrią.

Ukraina znajduje się w grupie F z Belgią, Rumunią i Słowacją.

Cristiano Ronaldo i Gruzja znajdują się w grupie F, w której zmierzą się z Portugalią, Turcją i Czechami.

Euro 2024 zostanie rozegrane od 14 czerwca do 14 lipca w 10 miastach w Niemczech.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *