DW – 04.03.2024 – Polska twierdzi, że strajk pomocowy „testuje” powiązania

DW – 04.03.2024 – Polska twierdzi, że strajk pomocowy „testuje” powiązania

Autonomia Palestyńska ponowiła wezwanie do przystąpienia państwa palestyńskiego do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Petycję o przyłączenie się do tego organu międzynarodowego złożono po raz pierwszy w 2011 r., ale nie uzyskała ona dziewięciu głosów niezbędnych do przyjęcia w Radzie Bezpieczeństwa. W następnym roku Zgromadzenie Ogólne przyznało Autonomii Palestyńskiej status obserwatora ONZ.

We wtorkowym piśmie palestyńska Rada ONZ ds. Ambasador Riyad Mansoor przy ONZ Sekretarz generalny Antonio Guterres zwrócił się o ponowne rozpatrzenie pierwotnego wniosku z 2011 r.

„Dzisiaj na żądanie Autonomii Palestyńskiej i przywódców palestyńskich wysłano list [to] Sekretarz Generalny zwraca się o ponowne rozpatrzenie [our] Wniosek o członkostwo” – podała w mediach społecznościowych Stała Misja Obserwacyjna w Palestynie przy ONZ.

W osobnym piśmie Liga Arabska, Organizacja Konferencji Islamskiej i Ruch Państw Niezaangażowanych wyraziły swoje poparcie dla wniosku o członkostwo Palestyny.

„Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę, że do tej pory 140 państw członkowskich uznało Państwo Palestyna” – napisali we wspólnym liście.

ONZ Każdy wniosek o członkostwo musi być najpierw zalecony przez Radę Bezpieczeństwa, a następnie zatwierdzony większością dwóch trzecich głosów Zgromadzenia Ogólnego.

Jednak najbliższy sojusznik Izraela, Stany Zjednoczone, mogą skorzystać ze swojego prawa weta, aby zablokować palestyńskie starania o członkostwo.

READ  Lubuski. Szukaj zaginionych chłopców. Na brzegu znaleziono pot jednego z nich

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *