Były doradca Trumpa „rzuca nowe światło” na rosyjskie śledztwo: Demokraci | Aktualności Donalda Trumpa

Były doradca Trumpa „rzuca nowe światło” na rosyjskie śledztwo: Demokraci |  Aktualności Donalda Trumpa

Don McGahn zeznawał przed Kongresem w piątek po wezwaniu do sądu dwa lata temu.

Demokraci w Kongresie powiedzieli w piątek, że były doradca Białego Domu prezydenta Donalda Trumpa „rzucił nowe światło” na śledztwo w sprawie roli Rosji w wyborach w USA w 2016 roku i naciski na adwokata, aby zablokował śledztwo federalne.

McGahn, który był pełnomocnikiem prezydenta Trumpa przez prawie dwa lata, zanim zrezygnował w październiku 2018 roku, zeznawał podczas całodniowego przesłuchania przed komisją sądową Izby Reprezentantów USA.

McGahn pojawił się na podstawie wezwania wydanego prawie dwa lata temu, aby zeznawać, podczas gdy komisja badała zarzuty popełnienia przez Trumpa wykroczenia. Pod koniec 2019 r. Izba Reprezentantów przegłosowała oskarżenie Trumpa o nadużycie władzy i utrudnianie Kongresu. Senat uniewinnił go, a następnie pod kontrolą Republikanów.

Tekst zeznań McGahna ma zostać opublikowany w najbliższych dniach. Zgodnie z porozumieniem z Departamentem Sprawiedliwości członkowie Komitetu Sądownictwa odmówili podania szczegółów tego, co powiedział wcześniej.

„Pan Jerrold Nadler, przewodniczący komisji, powiedział w oświadczeniu, że McGahn był wyraźnie zaniepokojony wielokrotną odmową prezydenta Trumpa skorzystania z jego porady prawnej i rzucił nowe światło na wiele dzisiejszych niepokojących wydarzeń.

Przewodniczący Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów Jerrold Nadler wraca z przerwy, aby przewodniczyć sesji za zamkniętymi drzwiami z byłym radcą Białego Domu Donem McGahnem [J Scott Applewhite/AP Photo]

Przedstawiciel Republikanów Matt Gaetz powiedział dziennikarzom, że zeznania McGahna nie dostarczyły żadnych nowych informacji.

„Oczekiwano, że Don McGahn będzie jakimś głównym świadkiem przynoszącym nowe informacje warte lat sporów i niezliczonych wydatków z pieniędzy podatników” – powiedział Gates o Demokratach.

Członkowie Komisji Sądownictwa Izby Reprezentantów, przedstawiciel Jim Jordan, odeszli, a Matt Gates komentują reporterów opuszczających sesję za zamkniętymi drzwiami z byłym radcą Białego Domu Donem McGahnem. [J Scott Applewhite/AP Photo]

Reprezentantka Madeleine Dean, czołowa demokratka w Komitecie Sądownictwa, powiedziała dziennikarzom, że McGahn „ożywił presję, pod którą był, oraz naciski na innych doradców prezydenta, aby skierowali Roda Rosensteina do oskarżenia specjalnego doradcy (Roberta) Muellera”.

W tym czasie Rosenstein był zastępcą prokuratora generalnego, a Mueller prowadził śledztwo w sprawie Trumpa i jego kampanii prezydenckiej w 2016 roku.

Po długim śledztwie Mueller znalazł „liczne powiązania” między kampanią a Rosjanami i doszedł do wniosku, że kampania „spodziewała się, że skorzysta” na staraniach Moskwy, by przechylić głosowanie na korzyść Trumpa. Ale Mueller powiedział, że takie interakcje albo nie są równoznaczne z zachowaniem przestępczym, albo będą trudne do udowodnienia w sądzie.

READ  Co decyduje o tym, kiedy przypada pierwszy dzień jesieni?

Jako doradca Białego Domu, McGahn miał wewnętrzny wgląd w wiele epizodów, które Mueller i jego zespół badali pod kątem możliwego utrudniania wymiaru sprawiedliwości podczas śledztwa w Rosji.

McGahn okazał się kluczowym – i potępiającym – świadkiem przeciwko Trumpowi, ponieważ jego nazwisko jest wymieniane setki razy w tekście i przypisach raportu Muellera.

McGahn opisał śledczym powtarzające się wysiłki prezydenta w celu zduszenia śledztwa, a dyrektywy, które otrzymał od prezydenta, zaniepokoiły go.

Powiedział, że Trump poprosił go, aby skontaktował się z ówczesnym prokuratorem generalnym Jeffem Sessionsem, aby nakazał mu wycofanie się z rosyjskiego śledztwa. McGahn powiedział również, że Trump błagał go, aby powiedział ówczesnemu zastępcy prokuratora generalnego Rodowi Rosensteinowi, aby usunął Muellera ze stanowiska z powodu domniemanego konfliktu interesów – a po tym incydencie został ogłoszony w mediach, aby publicznie i niesłusznie temu zaprzeczał. Czy prośba była kiedykolwiek.

McGahn opisał również okoliczności, które doprowadziły do ​​zwolnienia przez Trumpa Jamesa Comeya ze stanowiska dyrektora FBI, w tym naleganie prezydenta, aby list o rozwiązaniu zawierał fakt, że Comey zapewnił Trumpa, że ​​nie jest osobiście objęty dochodzeniem.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *