Iran twierdzi, że zakończyło się wejście Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej na obiekty jądrowe Wiadomości z Bliskiego Wschodu

Trzymiesięczne porozumienie dotyczące monitorowania między Teheranem a Międzynarodową Agencją Energii Atomowej wygasło, co nasuwa pytania dotyczące rozmów.

Mówca irańskiego parlamentu powiedział, że trzymiesięczne porozumienie między Teheranem a Międzynarodową Agencją Energii Atomowej wygasło i że dostęp do zdjęć z wnętrza niektórych irańskich obiektów jądrowych wygasł.

Niedzielne ogłoszenie wywołało dalsze pytania o przyszłość toczących się pośrednich rozmów między Stanami Zjednoczonymi a Iranem w sprawie ożywienia porozumienia nuklearnego z Iranem w 2015 roku.

„Od 22 maja i po wygaśnięciu trzymiesięcznej umowy agencja (agencja) nie będzie mogła uzyskać dostępu do danych zgromadzonych przez kamery wewnątrz obiektów jądrowych uzgodnionych w ramach umowy” – zacytowała państwowa telewizja przewodnicząca Parlamentu Mahometa. Baqer Ghalibaf, jak mówi.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej i Teheran zawarły w lutym trzymiesięczne porozumienie w sprawie monitorowania, aby złagodzić cios Iranu w celu ograniczenia współpracy z agencją i umożliwiły monitorowanie niektórych działań, które można było wykluczyć z kontynuowania.

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi prowadzi rozmowy z Iranem na temat przedłużenia umowy.

Europejscy dyplomaci powiedzieli w zeszłym tygodniu, że brak porozumienia w sprawie przedłużenia doprowadziłby do pogłębienia szerszych pośrednich rozmów między Waszyngtonem a Teheranem na temat ożywienia umowy z 2015 r. W stan kryzysu. Te rozmowy mają zostać wznowione w Wiedniu w tym tygodniu.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej planowała zorganizować konferencję prasową Grossiego w niedzielę, ale powiedział, że nadal „konsultuje się z Teheranem” i że jego konferencja prasowa została przełożona na poniedziałek rano.

Zacytowano anonimowego irańskiego urzędnika, który powiedział, że umowa między Międzynarodową Agencją Energii Atomowej a Teheranem może zostać przedłużona „warunkowo” o miesiąc.

Jeśli zostanie przedłużony o miesiąc i jeśli w tym okresie główne mocarstwa zaakceptują prawne żądania Iranu, dane zostaną przekazane agencji. W przeciwnym razie zdjęcia zostaną usunięte na zawsze ”- twierdzi członek Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu.

READ  Akcja ratunkowa na Florydzie zostaje wznowiona, mieszkanie zawala się po zatrzymaniu poszukiwań z powodu obaw o bezpieczeństwo

W niedzielę prezydent Iranu Hassan Rouhani powiedział, nie komentując oświadczenia byłego przewodniczącego parlamentu, że Teheran będzie kontynuował rozmowy w Wiedniu „aż do ostatecznego porozumienia”.

Powtórzył również poprzednie oświadczenie, że „Waszyngton zgodził się znieść sankcje” wobec Iranu, według irańskich oficjalnych mediów.

Stany Zjednoczone twierdzą, że nie jest jasne, czy Iran jest gotowy do powrotu do porozumienia

Iran i światowe mocarstwa przeprowadziły kilka rund negocjacji od kwietnia w Wiedniu w Austrii, aby pracować nad krokami, które Teheran i Waszyngton powinny podjąć w sprawie sankcji i działań nuklearnych, aby powrócić do pełnej zgodności z porozumieniem nuklearnym.

Iran stopniowo zaczął naruszać warunki porozumienia z mocarstwami z 2015 roku po tym, jak były prezydent Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z porozumienia w 2018 roku i ponownie nałożył sankcje.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział w niedzielę, że pozostaje niejasne, czy Iran jest „gotowy i chętny” do podjęcia niezbędnych kroków w celu przywrócenia zgodności z wielostronnym porozumieniem nuklearnym.

Zastępca Sekretarza Generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) Enrique Moura i zastępca Iranu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Abbas Araghchi podczas posiedzenia Wspólnego Komitetu w sprawie wspólnego kompleksowego planu działania w Wiedniu, Austria [File: EU Delegation in Vienna/Handout/Reuters]

Przemawiając przed piątą rundą rozmów w Wiedniu na temat ratowania tego porozumienia, Blinken został zapytany o irańskie doniesienia, że ​​Waszyngton już zgodził się znieść niektóre sankcje, które sparaliżowały irańską gospodarkę.

„Wiemy, jakie sankcje należy znieść, jeśli są niezgodne z umową nuklearną” – powiedział w programie ABC „This Week”.

Co najważniejsze, dodał: „Myślę, że Iran wie, co musi zrobić, aby powrócić do zgodności po stronie nuklearnej, a czego jeszcze nie widzieliśmy, to czy Iran jest gotowy i chętny do podjęcia decyzji.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *