Były doradca Trumpa przesłuchiwany w sprawie rosyjskiego śledztwa po dwuletniej walce | Donald Trump

Komisja Sądownictwa Izby Reprezentantów przygotowuje się do przesłuchania Dona McGahna, byłego doradcy Białego Domu Donalda Trumpa, za zamkniętymi drzwiami w piątek, dwa lata po tym, jak Demokraci Izby Reprezentantów pierwotnie zażądali jego zeznań w ramach śledztwa w sprawie byłego prezydenta.

Długo oczekiwany wywiad jest wynikiem porozumienia osiągniętego w zeszłym miesiącu w sądzie federalnym. Demokraci Izby Reprezentantów zbadają następnie, czy Trump próbował utrudniać śledztwo Departamentu Sprawiedliwości w sprawie powiązań jego kampanii prezydenckiej z Rosją, która pierwotnie pozwała po tym, jak McGahn zakwestionował wezwanie do sądu w kwietniu 2019 r. Na rozkaz Trumpa.

W tym samym miesiącu Departament Sprawiedliwości opublikował poprawioną wersję raportu specjalnego doradcy Roberta Muellera w tej sprawie. w raportMueller nie uniewinnił Trumpa utrudniania wymiaru sprawiedliwości, ale też nie zalecił jego ścigania, powołując się na politykę Departamentu Sprawiedliwości przeciwko osądzaniu urzędującego prezydenta. Raport Muellera szeroko cytowany z wywiadów z McGahnem, który opisał liczne przypadki Wysiłki prezydenta republiki, by zdusić śledztwo.

Chociaż komisja ostatecznie wygrała bitwę o zeznania McGahna, porozumienie sądu prawie gwarantuje, że jego członkowie nie nauczą się niczego nowego. Obie strony zgodziły się, że McGahn będzie przesłuchiwany tylko w sprawie informacji przypisywanych mu w publicznie dostępnych częściach raportu Muellera.

Jednak Demokraci z Domu wytrwali w tej sprawie, nawet po prezydenturze Trumpa, i posuwają się naprzód z wywiadem, aby dać przykład byłemu prawnikowi Białego Domu. Przewodniczący komisji, Jerrold Nadler, powiedział, że porozumienie w sprawie zeznań McGahna jest kompromisem w dobrej wierze, który „spełnia nasze wezwanie do sądu, chroni konstytucyjny obowiązek komisji do sprawowania przyszłego nadzoru i chroni wrażliwe uprawnienia władzy wykonawczej”.

Nie jest jasne, co zrobią Demokraci Izby Reprezentantów z zeznaniami, o które dwukrotnie zabiegali przed procesem Trumpa o impeachment, najpierw w związku ze skandalem na Ukrainie, a drugim po buncie 6 stycznia. Senat za każdym razem uniewinnił Trumpa z zarzutów impeachmentu.

READ  Rezerwa Federalna dokonała kolejnej znaczącej podwyżki stóp, próbując ograniczyć inflację

Jako doradca Białego Domu, McGahn miał poufny pogląd na wiele epizodów, które Mueller i jego zespół badali pod kątem możliwego utrudniania wymiaru sprawiedliwości podczas Rosja Dochodzenie. McGahn okazał się kluczowym i cholernym świadkiem przeciwko Trumpowi, ponieważ jego nazwisko pojawia się setki razy w tekście raportu Muellera i jego przypisach.

McGahn opisał śledczym powtarzające się wysiłki prezydenta zmierzające do zduszenia śledztwa oraz niepokojące wytyczne, które otrzymał od prezydenta.

Opowiedział, jak Trump poprosił, aby zadzwonił do Jeffa Sessionsa, ówczesnego prokuratora generalnego, aby zakazał mu nie dystansować się od rosyjskiego śledztwa. McGahn powiedział również, że Trump błagał go, aby powiedział ówczesnemu zastępcy prokuratora generalnego Rodowi Rosensteinowi, że Mueller został zwolniony z powodu domniemanego konfliktu interesów, a po tym, jak incydent został ogłoszony w mediach, by publicznie i niesłusznie odmówił prośbie. od kiedy.

Departament Sprawiedliwości Trumpa walczył o to, aby McGahn zeznawał, ale sędzia okręgowy USA Kitangi Brown Jackson w 2019 roku Odrzuciłem argumenty Trumpa że jego bliscy doradcy byli odporni na wezwanie z Kongresu.

Joe Biden nominował Jacksona do Sądu Apelacyjnego w Waszyngtonie.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *