Psycholog z najszczęśliwszego kraju dzieli się z nami 4 zwrotami, których używa na co dzień

Psycholog z najszczęśliwszego kraju dzieli się z nami 4 zwrotami, których używa na co dzień

Szczęście może przybierać różne formy, od ekstatycznej radości po zadowolenie i spokój. Chociaż wiemy, co to znaczy czuć się szczęśliwym, niekoniecznie jest to wymierne i wymierne, przynajmniej w tym sensie, że podstawowe przyczyny szczęścia są różne w zależności od osoby.

Jednak według raportu ONZ o szczęściu na świecie jedno miejsce zajmuje pierwsze miejsce Najszczęśliwszy kraj na świecie: Finlandia. Tak naprawdę Finlandia od sześciu lat utrzymuje pozycję najszczęśliwszego kraju.

Próbując zrozumieć, co uszczęśliwia obywateli Finlandii, badacz i psycholog Frank Marttila zbadał tę kwestię Kultura szczęścia w Finlandii.

Psycholog z Finlandii, najszczęśliwszego kraju na świecie, podzielił się z nami 4 zwrotami, których używa na co dzień.

1. „Kto ma szczęście, niech je ukryje”.

Marttila przypisał tę linijkę fińskiemu poecie narodowemu Eino Leino. Ucieleśnia pokorny, zbiorowy nastrój.Nawet jeśli jesteś bardzo wesoły, nie powinieneś popisywać się ludziom wokół siebie.

POWIĄZANE: Harvard odkrył sekret szczęścia I to naprawdę całkiem proste

Porównanie naprawdę jest złodziejem radości, jak pokazuje badanie YourTango dotyczące kultury porównań.

W tej ankiecie YourTango zdefiniowało kulturę porównań jako „zjawisko społeczne, w którym jednostki zwykle angażują się w praktykę ciągłego oceniania siebie, swoich osiągnięć, majątku i okoliczności życiowych w porównaniu z sytuacjami innych”.

Chociaż porównywanie się do otaczających nas ludzi jest w pewnym stopniu normalne, zbyt częste porównywanie może prowadzić do poczucia niepewności i nieszczęścia.

73% respondentów badania stwierdziło związek między kulturą porównań a depresją lub innymi problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym.

Według Marttili kluczowym aspektem fińskiego szczęścia jest unikanie pułapki porównań i jej negatywnego wpływu na zdrowie psychiczne.

2. „Pesymista nigdy nie będzie zawiedziony”.

Martella określiła to powiedzenie jako „stała kulturową” bez jasnego, konkretnego punktu pochodzenia. Podkreślił, że życie zawsze będzie pełne wybojów i niepowodzeń, a nasza podróż może nie zawsze wyglądać tak, jak tego chcemy lub oczekujemy.

READ  Iran wzywa ambasadora Rosji w proteście przeciwko natrętnym oświadczeniom

Foto: Maria Orłowa/Pexels

Jednak uznanie i zaakceptowanie trudniejszych części życia przyczynia się do silnego poczucia odporności. Im bardziej jesteśmy psychicznie przygotowani na to, że nie wszystko pójdzie po naszej myśli, tym więcej mamy narzędzi do zarządzania i ulepszania tego, co mamy.

3. „Każdy opłakuje własne szczęście”.

Wyrażenie to ma swoje korzenie w powiedzeniu łacińskim, ale Marttila zwraca uwagę, że od pewnego czasu jest to również popularne powiedzenie fińskie.

Finowie rozumieją to w ten sposób, że każdy jest odpowiedzialny za swoje własne szczęście: jest to coś, co sami tworzymy, a nie coś, co jest nam po prostu przekazywane.

Powiązane: 10 małych sekretów szczęścia, które większość ludzi łatwo ignoruje

Foto: Lucas Pizzetta/Pexels

Martella szybko zwraca uwagę, że tylko dlatego, że nasze szczęście zależy od nas samych, mentalność pomagania społeczności jest nadal bardzo ważna. Żaden człowiek nie jest wyspą. Aby naprawdę się rozwijać, wszyscy potrzebujemy emocjonalnego i praktycznego wsparcia ze strony otaczających nas ludzi.

Finlandia jest przykładem kraju, który posiada wiele wbudowanych sieci zabezpieczeń społecznych, które pomagają ludziom utrzymać wysoką jakość życia.

W Finlandii występuje mniejsza nierówność dochodów, co oznacza, że ​​różnica między osobami o najwyższych i najniższych dochodach jest znacznie mniejsza niż gdzie indziej.

Istnieje również silne poczucie wsparcia społecznego i bliskości społeczności, co przyczynia się do ogólnego szczęścia obywateli Finlandii.

Sam rząd charakteryzuje się niskim poziomem korupcji, co oznacza, że ​​ludzie ufają krajobrazowi politycznemu i wierzą, że mogą polegać na swoich demokratycznych instytucjach, które się nimi zaopiekują.

4. „Niektórzy mają szczęście, wszyscy mają lato”.

Martella ukuła to powiedzenie jako odnoszące się do naturalnych wzlotów i upadków w życiu. W życiu każdego człowieka zdarzają się przypływy i odpływy, chwile cienia i chwile światła.

READ  Najbardziej przyjazne miasto na świecie: Kanada zajmuje wysoką pozycję w 2022 r.

Odpuszczenie rzeczy, nad którymi nie mamy kontroli, pozwala nam być bardziej obecnymi, co jest formą szczęścia.

Jednak bez względu na to, jak trudne jest życie i jak długa jest zima naszych dusz, pory roku zawsze się zmieniają i zawsze nadchodzi lato.

Prawdziwe szczęście to coś więcej niż tylko indywidualne doświadczenie.

Rozliczając szczęście na całym świecie, Organizacja Narodów Zjednoczonych deklaruje, że „populacje będą mogły cieszyć się wysokim poziomem ogólnego zadowolenia z życia tylko wtedy, gdy ich mieszkańcy będą również prospołeczni, zdrowi i zamożni”.

Kiedy społeczności troszczą się o jednostki, które je tworzą, a ludzie troszczą się o siebie nawzajem, tak rozkwita szczęście.

Powiązane: 10 małych nawyków, które uczynią cię szczęśliwszym niż 98% ludzi

Alexandra Ploeger jest autorką w zespole wiadomości i rozrywki YourTango. Obejmują kwestie społeczne, analizę popkultury i wszystko, co wiąże się z przemysłem rozrywkowym.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *