Warszawa zwalnia dowódcę polskiego Eurokorpusu, powołując się na śledztwo – DW – 27.03.2024

Warszawa zwalnia dowódcę polskiego Eurokorpusu, powołując się na śledztwo – DW – 27.03.2024

The Polski Dowódca jednostki wojskowej Eurokorpus został odwołany przez Ministerstwo Obrony RP w związku z dochodzeniem kontrwywiadu w sprawie jego poświadczenia bezpieczeństwa.

Służył generał broni Jarosław Gromadziński Dowódca EurokorpusuWspólna grupa wojskowa niektórych krajów UE i NATO, od czerwca 2023 r., ale rozkaz powrotu do Warszawy.

„Kontrwywiad wojskowy wszczął czynności dochodzeniowe w sprawie poświadczenia bezpieczeństwa osobistego gen. broni Jarosława Gromadzińskiego w związku z uzyskaniem nowych informacji na temat tego funkcjonariusza” – czytamy w środowym komunikacie ministerstwa.

Stwierdzono, że mianowano już innego funkcjonariusza, który ma „zapewnić ciągłość” na stanowisku „ze skutkiem natychmiastowym”.

Generał broni Gromadziński dowodził wcześniej polską 18. Dywizją Zmechanizowaną w Iraku.

W ostatnich miesiącach pełnił funkcję członka międzynarodowej grupy pomocowej Ukraina w Wiesbaden, NiemcyMiejsce, w którym odbywał szkolenie Ukraińscy żołnierze.

Co to jest Eurokorpus?

Eurocorps to wielonarodowa europejska jednostka wojskowa składająca się z personelu z 11 krajów: „członków uczestniczących” z Belgii, Francji, Niemiec, Luksemburga, Polski i Hiszpanii oraz „członków stowarzyszonych” z Austrii, Grecji, Włoch, Rumunii i Turcji.

Eurokorpus ma swoje korzenie w francusko-niemieckiej brygadzie utworzonej w 1989 roku w ramach francuskich i niemieckich wysiłków na rzecz wzmocnienia integracji bezpieczeństwa europejskiego.

Organizacje Eurocorp z siedzibą we francuskim Strasburgu są upoważnione do uczestnictwa Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) I NATO Operacje ewakuacyjne, operacje humanitarne, utrzymywanie pokoju i zarządzanie kryzysowe.

Ostatnio brał udział w misjach pokojowych i szkoleniach żołnierzy Mali I to Republika Środkowoafrykańska.

W 2004 roku był używany Afganistan.

mf/wd (Reuters, AFP)

READ  Wsparcie UE dla polskiej ekspansji LG Chem

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *