Analiza wnętrza. Czy istnieje ryzyko niedoboru oleju?

Zaraza spowodowała wielkie zamieszanie na rynkach ropy. Spadek popytu spowodował silny spadek surowca, skutkując zakłóceniami w wielu inwestycjach. Eksperci uważają, że jeśli wzrośnie popyt, a firmy wydobywcze nie rozpoczną nowych projektów, to na rynku przez jakiś czas będą występować niedobory ropy, co oznacza wzrost jej ceny. Na razie jednak problem dotyczy nie tylko surowców.

W 2020 roku światowy popyt na ropę zmniejszy się po raz pierwszy od kryzysu z 2009 roku. Korona wirus Słabe możliwości dla paliw kopalnych spowodowane dużymi rynkami, trudną sytuacją geopolityczną i polityką redukcji emisji ogłoszoną przez inne kraje – i tak postawiły rynek ropy naftowej przed szeregiem wyzwań.

Na razie zużycie oleju jest niskie. Rządy w zakażonych krajach nakładają ograniczenia w podróżowaniu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) przewiduje, że w ciągu 12-18 miesięcy około 100 milionów baryłek dziennie powróci do poziomu wirusa sprzed koronawirusa.

Agencja szacuje, że w tym roku popyt na ropę spadnie do rekordowo niskiego poziomu 8,6 mln baryłek dziennie. Producenci starają się sprostać popytowi, kontrolując produkcję. Niektóre firmy zrezygnowały z dużych nowych projektów z obawy przed poniesieniem ogromnych kosztów w niestabilnym środowisku. IEA ostrzega, że ​​jeśli inwestycje na niskim poziomie w sektorze wydobywczym będą trwać do 2025 r., Zabraknie około 9 milionów baryłek w dziennej produkcji.

Podobnie Dan K., dyrektor generalny Canary LLC, amerykańskiej firmy świadczącej usługi wiertnicze. Eberhardt uważa, że ​​ograniczenie dostaw ropy i niskie inwestycje w tym sektorze zaostrzą niedobory ropy w przyszłości.

Według Rystat Energy globalne wydatki w sektorze ropy i gazu wyniosą w tym roku zaledwie 383 miliardy dolarów. To najniższy poziom od 15 lat. W porównaniu z rokiem 2019, kiedy nakłady inwestycyjne w sektorze wyniosły 539 mld USD, oznaczałoby to spadek o prawie 30%. Rystat Energy szacuje, że w przyszłym roku będą one płaskie.

READ  Lokalny sezon pomidorowy w Polsce rozpoczął się z miesięcznym opóźnieniem

Jednak na razie mamy do czynienia z nadpodażą. Według IEA w magazynie jest około 625 milionów baryłek więcej niż przed epidemią. Pytanie brzmi, czy naprawdę będzie niedobór, jeśli tak, to kiedy? Jak szybko producenci ropy mogą wypełnić potencjalną lukę? Do tej pory OPEC + miał niską produkcję, aby stymulować ceny surowców. Kraje kartelowe mają duży potencjał wzrostu. Z drugiej strony tania ropa jest wymuszana np. Amerykańskie firmy wydobywcze ograniczają produkcję i obniżają koszty związane z poszukiwaniem nowych złóż. Zresetowanie modułów może zająć trochę czasu.

Pojawienie się szczepionek dało nadzieję na powrót do normalności i wzrost zapotrzebowania na surowce. W tej sytuacji trzeba się liczyć ze wzrostem cen ropy. Ale są też inne pozytywne sygnały wpływające na rynki.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Czytaj z nami wiadomości gospodarcze

Inwestorzy odczuwają pewną ulgę po podpisaniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa pakietu gospodarczego dotyczącego wirusa koronowego, nad którym głosował Kongres Stanów Zjednoczonych 21 grudnia. Niepokojący był również brak umowy handlowej regulującej stosunki handlowe między UE a Wielką Brytanią. Jednak przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson osiągnęli porozumienie w rozmowach.

Ropa Brent natychmiast

 • Maks
  51,52

 • Przynajmniej
  51,25

 • Wskaźnik przychodów – 1 d
  2,91%

 • Wskaźnik przychodów – 1 mln
  6,19%

 • Wskaźnik przychodów – 3 mln
  24,05%

 • Wskaźnik przychodów – 6 mln
  22,45%

 • Stawka przychodów – 1 Rs
  -24,77%

 • Stawka przychodów – 2 Rs
  -3,32%

Jednak są też obawy. Niepokój budzi nowy, bardziej zakaźny typ wirusa koronowego pochodzący z Wielkiej Brytanii. Występował już z innymi w Szwecji, Norwegii, Japonii, Irlandii, Francji i Niemczech. Wiele krajów wciąż walczy z wieloma chorobami. Wirus Corona infekuje również Azję – m.in. Tajlandia zaostrzyła kontrolę nad Kovit-19, aw Korei Południowej liczba ofiar śmiertelnych wirusa wzrosła do rekordowych poziomów.

Obecnie cena Brenta wynosi ponad 50 USD. Beczka. Od jesieni w kwietniu cena surowca spadła do mniej niż 20 dolarów. W przypadku beczki to już wzrosło do ponad 160 procent. Z kolei cena ropy WTI to około 48 dolarów. Beczka. Jeśli szczepionka jest skuteczna i przywraca normalne funkcjonowanie gospodarki, ropa – Don K. Według Eberhardta – może wzrosnąć powyżej 65 dolarów. Beczka.

Taki stan może sprzyjać rozwojowi wydobycia ropy łupkowej, która jest bardzo trudna do wydobycia, a przez to droższa. Eberhardt powiedział, że po 10 miesiącach zwolnień i konsolidacji spowodowanej kryzysem, wyższe ceny byłyby dobrą wiadomością dla producentów i firm obsługujących pola naftowe.

Według Baker Hughes liczba aktywnych platform wiertniczych w Stanach Zjednoczonych spadła z około 680 w połowie marca do 180 w połowie września. Od tego czasu liczba ta powoli rosła, z ponad 260 eksploatowanymi platformami wiertniczymi.

Monica Borgovska

***

Trwa wielka loteria z okazji 20-lecia Interii!

Weź udział i wygraj! Codziennie czeka ponad 20000 zł – Kliknij i sprawdź

***

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *