Ukraińska bitwa w kotka i myszkę, by powstrzymać rosyjskie rakiety

Ukraińska bitwa w kotka i myszkę, by powstrzymać rosyjskie rakiety
  • Siłom lądowym udaje się przechwycić wiele rosyjskich pocisków
  • Samoloty myśliwskie pełnią rolę uzupełniającą, ale ograniczoną
  • Setki rakiet i dronów wycelowało w ukraińską sieć energetyczną
  • Moskwa twierdzi, że taktyka jest uzasadniona w jej „operacji specjalnej”
  • Kijów twierdzi, że jest to zbrodnia wojenna i szuka więcej broni z Zachodu

Kijów (Reuters) – Gdy rosyjskie pociski manewrujące przyspieszyły w tym miesiącu w kierunku celu, ukraiński pilot ścigał starzejący się radziecki myśliwiec MiG-29 i zdobył dwa z nich, ale nie mógł strzelać: duże miasto i zbyt ryzykowne.

Powiedział, że przeniósł cele do ukraińskich naziemnych systemów obrony powietrznej, które je zestrzeliły, ponieważ od października wystrzeliły setki pocisków, minimalizując wpływ rosyjskiej kampanii powietrznej mającej na celu zniszczenie krajowej sieci energetycznej.

„Na szczęście im się udało” – powiedział Reuterowi 29-letni pilot, którego kryptonim brzmiał Joss, opisując wypadek z 5 grudnia.

Takie potyczki są powszechne na niebie nad Ukrainą, a ich wynik ma bezpośredni wpływ na życie milionów ludzi pozostawionych bez ogrzewania, prądu i bieżącej wody podczas ostrej zimy, jeśli zawiedzie obrona.

Ukraina opisuje ataki jako zbrodnię wojenną mającą na celu ujarzmienie niewinnych cywilów. Rosja twierdzi, że sieć energetyczna jest uzasadnionym celem wojskowym w jej „operacji specjalnej”.

Pentagon powiedział, że rosyjskie ataki rakietowe miały częściowo na celu wyczerpanie zapasów obrony powietrznej Kijowa i ostatecznie osiągnięcie dominacji na niebie nad krajem.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udał się w środę do Waszyngtonu w poszukiwaniu „broni, broni i jeszcze raz broni”, w tym baterii rakiet Patriot, która wzmocniłaby obronę kraju przed nadlatującymi pociskami i dronami.

Ataki na cele energetyczne zakłócają codzienne życie, w tym kluczowe usługi, takie jak szpitale i szkoły, i grożą dalszymi utrudnieniami w gospodarce. Już teraz ma się skurczyć o co najmniej jedną trzecią w tym roku, ponieważ domy towarowe i przemysł ciężki walczą o utrzymanie włączonego światła.

READ  Krótszy czas na prysznic i mniej czasu w saunie, ponieważ Europejczycy zmniejszyli zużycie energii

Od 10 października Rosja przeprowadziła dziewięć nalotów na dużą skalę – zwykle wystrzeliwując jednocześnie ponad 70 pocisków – odcinając prąd, bieżącą wodę, telefony komórkowe i ogrzewanie.

Rekord trafień rakiet na Ukrainie wahał się od około 50% do nawet 85%, a nowsze ataki zbliżały się do górnej granicy, według obliczeń Reutera opartych na danych ukraińskich.

Po ostatnim ataku w piątek powiedział, że zestrzelił 60 z 76 nadlatujących rakiet.

Jednak te, które przejdą, spowodują poważne szkody. Ukraina musiała wprowadzić awaryjne przerwy w dostawie prądu w całym kraju, a znaczna część Kijowa pozostawała bez prądu i wody przez kilka dni.

’Kot i mysz’

Jednostki obrony powietrznej są rozmieszczone w niewielkim stopniu w kraju dwukrotnie większym od Włoch, w większości rozmieszczone w pobliżu miast i kluczowej infrastruktury, podczas gdy piloci myśliwców, tacy jak Juice, pokrywają duże luki pomiędzy nimi.

To wysokie zamówienie. Goss mówi, że nie zestrzelił ani jednego drona ani pocisku w swoim MiG-29, który zjechał z linii montażowej tuż przed uzyskaniem przez Ukrainę niepodległości od sowieckiej Moskwy w 1991 roku.

„Nasze samoloty nie są wystarczająco zdolne, aby zrobić to skutecznie” – powiedział pilot, który jest stale w stanie wysokiej gotowości w nieujawnionym miejscu w centralnej Ukrainie.

Powiedział, że trudno było zidentyfikować nadlatujące cele za pomocą starych radarów, zwłaszcza w przypadku nisko lecących, wolno poruszających się samolotów Shaheda, które wyglądają jak poruszające się ciężarówki na ekranie radaru.

Czasami, na przykład 5 grudnia, Joss nie był w stanie strzelać do celów, ponieważ znajdował się zbyt blisko gęsto zaludnionych obszarów.

Uri Ihnat, rzecznik sił powietrznych, powiedział, że jednostki naziemnej obrony powietrznej to te, które zestrzeliwują zdecydowaną większość pocisków i dronów, a nie stare samoloty bojowe.

Powiedział: „Zarówno pociski, jak i drony latają wzdłuż koryt rzek, aby być jak najniżej i znikać z radarów. Jeśli wystarczająco nisko, po prostu znikają… a potem pojawiają się ponownie; to gra w kotka i myszkę”. Ahnat.

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli Reuterowi, że po dużym ostrzale rakietowym zwykle następuje kilkudniowa przerwa, podczas gdy rosyjski wywiad ocenia, co zostało trafione, a co utracone, śledzi zmianę pozycji ukraińskiej obrony powietrznej i szuka słabych punktów do wykorzystania.

„Obrona powietrzna nie stoi w jednym miejscu: nie możemy objąć całego kraju…”.

Dla Ukrainy gromadzenie danych wywiadowczych zarówno przez krajowe, jak i zachodnie agencje szpiegowskie odgrywa kluczową rolę w przygotowaniach do rosyjskich nalotów, powiedział Reuterowi Denis Smazny, oficer szkolenia obrony powietrznej.

„Więc zazwyczaj wiemy, jakie rzeczy są atakowane, możemy zbudować wokół nich coś w rodzaju obrony powietrznej” – powiedział.

Otwarcie zapasu rakiet

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego ocenił, że Rosja może dysponować precyzyjną bronią wystarczającą na kilka dużych nalotów.

Ale ukraińscy urzędnicy przyznają również, że ich zapasy broni obronnej kurczą się, gdy inwazja zbliża się do 10-miesięcznego znaku.

Pomimo dostaw zachodnich systemów obrony powietrznej na Ukrainę, w tym zaawansowanych amerykańskich systemów NASAMS i niemieckich systemów IRIS-T, systemy z czasów radzieckich stanowią rdzeń ukraińskiej obrony powietrznej, powiedział Ihnat.

Dodał: „Nasz radziecki system obrony powietrznej wyczerpuje się – to S-300 i BUK, które są podstawą. Nie możemy tego utrzymywać w nieskończoność, ponieważ wszystkie unikalne części zamienne do tych systemów są produkowane w Rosji”.

Zachodnie systemy obrony powietrznej dostarczone Ukrainie spisały się dobrze, ale według przedstawicieli Sił Powietrznych dostawy są dalece niewystarczające.

Smazny powiedział: „Rosyjski sprzęt się starzeje; tracimy pociski. Nie mówię (mówię), że skończy się za kilka dni lub kilka tygodni… To nadal będzie zależeć od intensywności rosyjskich ataków”. .

READ  Gates krytykuje Trumpa za wsparcie McCarthy'ego: „HR nie zawsze był najlepszy”

Rosyjski operator powiedział, że do 7 grudnia wystrzelił ponad 1000 rakiet i pocisków rakietowych w ukraińską sieć energetyczną.

W środę Stany Zjednoczone ogłosiły dodatkową pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 1,85 miliarda dolarów, w tym przekazanie systemu obrony powietrznej Patriot.Smazny powiedział, że takie systemy zapewnią ochronę przed pociskami balistycznymi, na które Ukraina jest obecnie narażona.

Ihnat powiedział, że produkcja IRIS-T jest już na maksymalnych obrotach i dlatego Ukraina powinna skoncentrować się na pozyskaniu jak największej liczby dostaw NASAMS.

„Zbliżamy się do jednego miesiąca zimy i mamy kolejny miesiąc, a potem luty, który jest krótki. Myślę, że przetrwamy. Ale lepiej zapewnić rakiety niż generatory” – powiedział.

Goss, który mówi płynnie po angielsku, powiedział, że wielu jego kolegów z Sił Powietrznych bierze lekcje angielskiego w wolnym czasie, czekając, aż pewnego dnia Ukraina otrzyma zachodnie samoloty, takie jak amerykański myśliwiec wielozadaniowy F-16.

Nic nie wskazywało na to, by jakakolwiek dostawa F-16 była bliska lub uzgodniona, a Ihnat powiedział, że piloci działali na własną rękę.

„Wszyscy rozumieją, że prędzej czy później przerzucimy się na F-16 lub będziemy potrzebować innego typu samolotu i wymagana będzie znajomość języka angielskiego”.

(Raportowanie Toma Palmfortha). Montaż autorstwa Mike’a Colette-White’a i Thomasa Janowskiego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *