Ukraina twierdzi, że Rosjanie ponoszą „znaczne straty”, próbując posuwać się na zachód

Premier Szwecji Magdalena Andersson organizuje 27 lutego w Sztokholmie w Szwecji konferencję prasową (Patrik Jonsson/Stella Pictures/Abaca/Sipa USA/AP)

Premier Szwecji Magdalena Andersson zapowiedziała poparcie swojej partii dla wniosku tego kraju o członkostwo w NATO.

„My, socjaldemokraci, uważamy, że najlepszą rzeczą w Szwecji i bezpieczeństwie Szwedów jest nasze przystąpienie do NATO. To decyzja, którą podjęliśmy po bardzo dokładnym rozważeniu” – powiedział Andersson podczas niedzielnej konferencji prasowej.

Anderson zauważył, że decyzja ta odzwierciedla stanowisko, jakie kraj zajął 200 lat temu, pozostawiając „polityczną linię polityki bezpieczeństwa, którą przyjęliśmy w różnych kształtach i formach”.

„Dla nas, socjaldemokratów, polityka braku sojuszu wojskowego dobrze nam służyła. Ale nasza analiza pokazuje, że nie będzie nam dobrze służyła w przyszłości” – powiedział Anderson. To nie jest decyzja, którą podjęliśmy pochopnie”.

Premier powiedział, że kraj musi „dostosować się do rzeczywistości” i podejmować decyzje w oparciu o obecny klimat.

„Jest bardzo jasne, że istnieje przed i po 24 lutego 2022 r. Europa, Szwecja i Szwedzi żyją w nowej i niebezpiecznej rzeczywistości. Europejski system bezpieczeństwa, na którym Szwecja od wieków opiera swoją politykę bezpieczeństwa” – powiedział Andersen.

Ta oczekiwana informacja pojawiła się po tym, jak Finlandia ogłosiła w niedzielę swoją decyzję o wstąpieniu do NATO, po tym, jak oba kraje wcześniej wstrzymywały się z przystąpienia z powodów historycznych i geopolitycznych.

Wcześniej w niedzielę Szwedzka Partia Socjaldemokratyczna wydała na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​zdecydowała, iż kraj powinien pracować nad złożeniem szwedzkiego wniosku o przystąpienie do NATO.

W oświadczeniu czytamy, że partia, jeśli wniosek zostanie zaakceptowany przez NATO, powinna działać w celu ogłoszenia jednostronnych warunków przeciw tworzeniu broni jądrowej i stałych baz na szwedzkiej ziemi.

Szwedzka minister spraw zagranicznych Anne Linde określiła tę decyzję jako „decyzję historyczną”. w tweecie.

Wcześniej w niedzielę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg Powiedział, że „drzwi NATO są otwarte” dla Szwecji i Finlandii.

READ  Organizacja Trumpa: Impeachment dyrektora finansowego Allena Weisselberga pojawia się w sprawie Waszyngtonu, oskarżając komitet inauguracyjny Trumpa w 2017 o niewłaściwe wykorzystanie funduszy

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top