Polskie PGNiG otrzymuje dostawy LNG od Reutersa za pośrednictwem amerykańskiej firmy Sembra

© Reutera. Zdjęcie pliku: Siedziba firmy Sembra Energy sfilmowana 17 maja 2018 r. w San Diego, Kalifornia, USA. REUTERS / Mike Blake / Obraz pliku

(Reuters) – American Energy Company Energia Sembry (NYSE 🙂 W poniedziałek zapowiedziała, że ​​będzie co roku sprzedawać 3 mln ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) polskiemu PGNiG, co jest kolejnym sygnałem rosnącego zainteresowania dostawami z USA po inwazji Rosji na Ukrainę.

Nabywcy, którzy obawiają się importu gazu ziemnego z Rosji, która została dotknięta sankcjami, w ostatnich miesiącach zwracają się do amerykańskiego LNG, ponieważ wojna na Ukrainie zacieśnia i tak nieopublikowany rynek.

Oczekuje się, że Stany Zjednoczone staną się w tym roku największym na świecie eksporterem LNG, wyprzedzając Australię i Katar, dostarczając ponad 12,2 miliarda stóp sześciennych dziennie.

Na mocy tej umowy Sembra przez 20 lat będzie dostarczać PGNiG (Polska Nafta i Gaz) LNG.

Około dwóch milionów ton LNG rocznie będzie pochodzić z projektu Sembra Cameroon LNG Phase 2 w Luizjanie, a reszta będzie pochodzić z projektu Port Arthur LNG w Teksasie.

Sembra poinformował w oświadczeniu, że PGNiG będzie miało opcję w 2022 r. na redystrybucję bloków z projektu Cameron Phase 2 do projektu Port Arthur.

PGNiG poinformowało, że umowa otwiera drogę do negocjacji na zasadach free-on-board dotyczących warunków przyszłego kontraktu na dostawy od 2027 roku.

Moduły pozyska polska pływająca jednostka magazynowo-regeneracyjna planowana do pracy na Morzu Bałtyckim w pobliżu Gdańska.

LNG jest jednym z filarów polskich planów zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, gdyż rosyjski dostawca gazu dąży do całkowitej niezależności od Gospromu (MCX :).

Gosbrom przestał eksportować do Polski w zeszłym miesiącu za odmowę zapłaty w warszawskich rublach.

„Zobowiązujemy się do dalszego marszu w tym kierunku, dlatego pracujemy nad zapewnieniem odpowiedniego dostępu do gazu w przyszłości” – powiedziała w poniedziałek prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

READ  Jak Elgar pomógł Polsce podczas I wojny światowej?

Portfel dystrybucji LNG PGNiG z partnerami z USA wynosi obecnie 7 mln ton lub 9 mld metrów sześciennych (PCM).

Transakcja z Sembrą podniesie ją o ponad 40%. Polska zużywa około 20 proc. m gazu rocznie.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top