Teleskop Webb Space Telescope o wartości 10 miliardów dolarów dociera do Europejskiego Portu Kosmicznego

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, misja kosmiczna jedyna w swoim rodzaju, dotarła bezpiecznie do Portu Paricapau w Gujanie Francuskiej 12 października 2021 r., zanim został wystrzelony na rakiecie Ariane 5 z Europejskiego Portu Kosmicznego. Źródło: ESA / CNES / Arianespace

ten Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Dotarł bezpiecznie do portu Parakabo w Gujanie Francuskiej. ESA w ścisłej współpracy z NASA Teraz będzie przygotowywać tę jedyną w swoim rodzaju misję do wystrzelenia na Ariane 5 z Europejskiego Portu Kosmicznego w grudniu.

Niewiele misji kosmicznych było tak niecierpliwie wyczekiwanych, jak Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (WEB). Jako kolejne obserwatorium kosmosu po Hubble’u, Webb ma na celu rozwiązywanie pytań bez odpowiedzi na temat wszechświata i dalsze poznawanie naszych początków: od formowania się gwiazd i planet po narodziny pierwszych galaktyk we wczesnym wszechświecie.

Każde uruchomienie wymaga starannego planowania i przygotowania. Dla Webba proces ten rozpoczął się około 15 lat temu. Jego przybycie do portu Pariacabo jest kamieniem milowym w kampanii startowej Ariane 5.

Teleskop Kosmiczny Webba dociera do portu Parakabo

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dotarł bezpiecznie do portu Baricapoo w Gujanie Francuskiej. Źródło: ESA / CNES / Arianespace

Webb przybył z Kalifornii na pokładzie MN Colibri, który popłynął Kanałem Panamskim do Gujany Francuskiej. Szczególnie płytką rzekę Koro pogłębiono, aby zapewnić czysty przepływ, a statek podążał za przypływem, aby bezpiecznie dotrzeć do portu.

Choć teleskop waży zaledwie sześć ton, po złożeniu ma ponad 10,5 metra wysokości i prawie 4,5 metra szerokości. Został on wysłany w stanie złożonym w kontenerze o długości 30 metrów i wadze ponad 70 ton wraz z wyposażeniem pomocniczym. To wyjątkowa misja, ponieważ ciężki pojazd przegubowy został wniesiony na pokład MN Colibri, aby ostrożnie przetransportować Webba do kosmodromu.

Obiekty instalacyjne kosmodromu są gotowe na przybycie Webba. Jako dodatkową ochronę przed zanieczyszczeniami, pomieszczenia czyste są wyposażone w dodatkowe ściany filtrów powietrza i niestandardową kurtynę, która zakryje Webba po zainstalowaniu go na pocisku.

Montaż i testowanie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba NASA

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został złożony po zakończeniu testu. Źródło: NASA/Kris Jenn

Ta kampania wprowadzająca obejmuje ponad 100 profesjonalistów. Zespoły będą pracować oddzielnie nad przygotowaniem teleskopu i pojazdu startowego, aż staną się jednym wspólnym zespołem, który dołączy do teleskopu z jego rakietą na ważny start.

READ  Misja Sojuz mająca na celu wystrzelenie 34 satelitów OneWeb na orbitę

Kiedy Webb dotrze do kosmodromu, zostanie rozładowany w specjalnym zakładzie przygotowania statku kosmicznego, gdzie zostanie sprawdzony, aby upewnić się, że nie został uszkodzony podczas lotu i jest w dobrym stanie.

Równolegle z przygotowaniami Webba, części rakiety Ariane 5 z Europy będą montowane razem w Budynku Integracji Pojazdów Wyrzutni.

Harmonogram uruchamiania Webb

Harmonogram uruchamiania Webba. Źródło: ESA

Wysoce niezawodne i solidne żurawie do dużych obciążeń w Europie mają udokumentowaną historię ponad 100 uruchomień i trzech dekad. Przy średnicy 5,4 metra i wysokości 17 metrów, szeroka linia Ariane 5 zapewnia wystarczająco dużo miejsca na złożone elementy pojazdu Webb, osłony przeciwsłoneczne i lusterka.

Ariane 5 doskonale nadaje się do satelitów naukowych o udowodnionej zdolności do wykonywania misji do drugiego punktu Lagrange’a (L2). Ariane 5 Webb wystartuje bezpośrednio na trasie w kierunku L2, która potrwa cztery tygodnie, ostatecznie dochodząc do L2, która jest cztery razy dalej od Księżyca niż Ziemia.

Webb i Ariane 5 Idealne dopasowanie

Webb i Ariane 5: Idealne dopasowanie. Ariane 5 jest dostosowana do wszystkich specyficznych wymagań misji Webba. Źródło: ESA

Niektóre niestandardowe funkcje sprawiają, że Ariane 5 idealnie pasuje do Webba. Obejmują one dostosowanie aerodynamicznych otworów wentylacyjnych w cokole, które będą zmuszone do pełnego otwarcia podczas lotu. Owiewka – stożek dziobowy rakiety – ochroni Webba przed akustyką podczas startu i przelotu przez ziemską atmosferę. Jego otwory wentylacyjne pozwolą na bardzo płynną dekompresję kadłuba od nacisku na ziemię do podciśnienia podczas lotu.

Następnie, aby uniknąć przegrzania jakiegokolwiek elementu Webba, Ariane 5 wykona specjalnie opracowany manewr toczenia, aby wszystkie części satelity były równomiernie wystawione na działanie słońca.

Dodatkowa bateria zapewni moc do napędzania górnego stopnia po zwolnieniu teleskopu, utrzymując go bezpiecznie z dala od Webba.

Obszary startowe Vega Ariane 5 i Ariane 6 w Europejskim Porcie Kosmicznym

Widok z lotu ptaka na europejski port kosmiczny w Kourou w Gujanie Francuskiej, 28 lipca 2021 r. Na zdjęciu od lewej do prawej: Vega i Ariane 5 (na pierwszym planie) i Ariane 6 (z tyłu po prawej) obszary startowe w Europejskim Porcie Kosmicznym w Kourou w Gujanie Francuskiej . Źródło: ESA-S. Corvaja

Arianespace obsługuje w Europejskim Porcie Kosmicznym rodzinę rakiet: Ariane 5, Vega i Sojuz. Miejsce startu jest otoczone dżunglą i obejmuje 690 km2. Jest to idealne miejsce do wystrzeliwania rakiet z kilku powodów.

READ  Bosly's Backyard umożliwia kącik zabaw dla psów w pomieszczeniach

Po pierwsze, tylko 5 stopni na północ od równika wystrzeliwane tutaj rakiety mogą wykorzystać „efekt procy” ze względu na prędkość obrotu Ziemi, co zwiększa ich wydajność, ponieważ po wystrzeleniu poruszają się już z prędkością ponad 300 m/s. Ponadto otwarty ocean ze wschodu na północ zapewnia szeroki zakres potencjalnych ścieżek uwalniania z dala od zaludnionych obszarów.

Wreszcie na tym obszarze występuje bardzo niskie ryzyko huraganów lub trzęsień ziemi, co jest ważne w przypadku tak delikatnych procesów.

“Webb jest doskonałym przykładem pracy zespołowej i współpracy międzynarodowej. Witamy Webba i naszych partnerów w Europejskim Porcie Kosmicznym w Gujanie Francuskiej, aby kontynuować tę przygodę w kierunku ekscytującego startu na pokładzie Ariane 5 i podzielić się wieloma innymi odkryciami naukowymi w nadchodzącym Webbie!” skomentował Daniel Neuschwander, dyrektor ds. transportu kosmicznego w Agencji Kosmicznej.

Współpracując z partnerami, ESA była odpowiedzialna za opracowanie i zakwalifikowanie modyfikacji Ariane 5 do misji Webb oraz zakup usługi startowej.

Webb to międzynarodowe partnerstwo między NASA, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Kanadyjską Agencją Kosmiczną (CSA).

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top