SpaceX kończy rok 2022 wystrzeleniem izraelskiego satelity do obrazowania

SpaceX kończy rok 2022 wystrzeleniem izraelskiego satelity do obrazowania


SpaceX zakończył najbardziej pracowity rok w swojej dwudziestoletniej historii 30 grudnia wraz z wystrzeleniem izraelskiego satelity satelitarnego Falcon 9.

Falcon 9 wystartował o godzinie 2:38 na wschód od Space Launch Complex 4 East w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii. Pierwszy stopień rakiety, który wykonywał swoją jedenastą misję, wylądował na miejscu startu osiem minut po starcie.

Górny stopień Falcona 9 rozmieścił swój ładunek, satelitę obrazującego EROS C3, około 15 minut po starcie. Satelita został wystrzelony na wysokości około 500 km na orbicie wstecznej o średnim nachyleniu, zamiast orbity synchronicznej ze Słońcem, zwykle używanej w obrazowaniu optycznym statków kosmicznych.

EROS C3 został zbudowany przez Israel Aerospace Industries (IAI) dla ImageSat International, komercyjnej firmy zajmującej się obrazowaniem z siedzibą w Tel Awiwie. Ważący 400 kilogramów satelita, oparty na wektorze OPTSAT-3000 firmy IAI, ma wykonywać zdjęcia o rozdzielczości do 30 centymetrów.

ImageSat International powiedział w prospekcie emisyjnym dostarczonym w ramach tego procesu, że EROS C3 kosztował firmę 186 milionów dolarów, co obejmuje sam statek kosmiczny, start i ubezpieczenie. Firma planowała wykorzystać część 100 milionów dolarów zebranych z pierwszej oferty publicznej na pokrycie niektórych pozostałych kosztów budowy i wystrzelenia statku kosmicznego.

EROS C3 dołącza do EROS B, który został wystrzelony w 2006 roku jako satelita będący własnością i obsługiwany przez ImageSat International. Firma dostarcza również obrazy z dwóch innych satelitów, nazwanych EROS C1 i EROS C2, które są własnością nienazwanej strony trzeciej, ale mają podobne możliwości do EROS C3. Satelity te mogą należeć do serii izraelskich satelitów rozpoznawczych Ofeq, również zbudowanych przez IAI, które działają na orbitach wstecznych o średnim nachyleniu, podobnych do EROS C3 ze względu na ograniczenia wystrzeliwania z Izraela.

READ  Sierra Space eksploduje nadmuchiwany moduł stacji kosmicznej (WIDEO)

EROS C3 jest częścią konstelacji EROS NG firmy ImageSat, która obejmuje EROS C1 i C2, a także planowanego przyszłego satelitę do obrazowania, EROS C4, którego wyniesienie zaplanowano na 2026 r. EROS NG będzie również integrować dwa satelity radarowe z syntetyczną aperturą, które będą własnością firmy nienazwana strona trzecia i jest sprzedawany przez ImageSat.

Uruchomienie EROS C3 zakończyło najbardziej ruchliwą jak dotąd publiczność dla SpaceX. W 2022 roku firma przeprowadziła 61 startów, wszystkie z sukcesem. Wszystkie oprócz jednego, startu Falcon Heavy dla Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych, pochodził z należącego do firmy statku kosmicznego Falcon 9, który stał się podstawą światowego przemysłu kosmicznego.

61 startów SpaceX przeprowadzonych w 2022 roku przekroczyło cel 60 razy, który Elon Musk, założyciel i dyrektor generalny SpaceX, wyznaczył w marcowym tweecie. Musk nie powiedział publicznie, ile startów spodziewa się SpaceX przeprowadzić w 2023 r., ale pierwszy start SpaceX w nowym roku, misja Transporter-6 z podziałem lotów, jest zaplanowany nie później niż 2 stycznia na Falconie 9 z Cape Canaveral Space . Uruchom kompleks 40.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *