Naukowcy odkryli najstarszy na świecie pępek na skamieniałości dinozaura

Znakomicie zachowana skamielina, która żyła 125 milionów lat temu, pokazuje ślady pępków przynajmniej u niektórych dinozaurów.

Treść artykułu

„Pięknie zachowana” skamielina dinozaura ujawniła miękki podszerstek rogatego dinozaura z Chin. W szczególności paleontolodzy stosujący zaawansowaną technologię obrazowania laserowego znaleźli dowody na istnienie dinozaura, który żył 125 milionów lat temu i nosił pępek.

Treść artykułu

„Ten rodzaj blizny nazywamy pępkiem, a u ludzi jest mniejszy. Ten okaz jest pierwszą skamieniałością dinozaura, która zachowała pępek, ze względu na jego wyjątkowy stan zachowania” – powiedział Michael Pittman, jeden z autorów badania i badacz. paleontolog z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu.

Badanie mówi, że rozmiar, miękkość i umiejscowienie blizny pępowinowej wykluczają infekcję lub infekcję. Autorzy zauważają, że wzór łuski brzusznej nie został przerwany, podczas gdy wyleczony uraz miał „miękką, pozbawioną łusek tkankę łączną nad otwartą raną”.

Psittacosaurus (nazwa oznacza „jaszczurka papuga”) był roślinożercą z dziobami o długości dwóch metrów, żyjącym we wczesnej kredzie. Skamielina użyta w tym badaniu została ogłoszona w 2002 roku i doprowadziła do poważnych odkryć ze względu na jej wyjątkowo dobrze zachowany stan, wraz z łuskami, rogami i „długimi pióropuszami szczeciny ogona”, napisali naukowcy.

Treść artykułu

„Ten okaz psittacosaurus jest prawdopodobnie najważniejszą skamieliną, jaką mamy do badania skóry dinozaurów. Ale główny autor badania Phil R. Bell z University of New England w Armidale w Australii powiedział: Fizyka.org.

Paleontolodzy porównali długość kości jednego okazu z kością cytakozaura, aby oszacować jego wiek jako nieśmiały do ​​dojrzałości płciowej, około 6 lub 7 lat. Nie jest jasne, czy blizna pępowinowa dinozaurów przetrwała do dorosłości.

Cenny okaz jest wystawiony w Muzeum Senckenberga we Frankfurcie w Niemczech.

READ  Asteroida krążąca w pobliżu Ziemi mogła pochodzić z Księżyca

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top