Szwecja pokonała Australię i zdobyła kolejny brązowy medal na mistrzostwach świata kobiet

Brisbane, Australia (AP) – Nikt nie pokona Szwecji po przegranej w półfinale Pucharu Świata kobiet. Nawet gospodarze turnieju.

Szwedzi rozszerzyli swój doskonały rekord występów na trzecim miejscu w Pucharze Świata do czterech, a Fridolina Rulfo i Kosovare Aslani strzelili w sobotę w klinicznym zwycięstwie 2: 0 nad Australią.

„To wspaniałe uczucie. Od pierwszej minuty pokazaliśmy, że jesteśmy lepszym zespołem” – powiedział Rolfo. Zasłużyliśmy na ten medal”.

To był rozczarowujący finisz dla Matyldy, która urzekła swój kraj, docierając po raz pierwszy do półfinału.

Turniej współorganizowany przez Australię i Nową Zelandię ustanowił rekordy frekwencji, a dwa z australijskich meczów stały się najczęściej oglądanymi programami w lokalnej telewizji komercyjnej od 20 lat.

Gdy Opera w Sydney została oświetlona w australijskiej zieleni i złocie, a fani gromadzili się w strefach kibica, aby oglądać ją na gigantycznych ekranach w miastach w całym kraju, wciąż istniała nadzieja na jakiś medal dla Matildas.

Ostatecznie skończyło się na przegranej z drużynami z 3. i 4. miejsca na świecie, mimo że gwiazdorski napastnik Sam Kerr wrócił do wyjściowego składu.

„Chcieliśmy wygrać, chcieliśmy zdobyć trochę sprzętu do domu” – powiedział Kerr.

„Nie udało nam się tego dziś zrobić, ale mamy nadzieję, że możemy inspirować ludzi przez wiele lat”.

Mistrzowie Europy, Anglia i Hiszpania, spotkają się w finale w Sydney w niedzielę, a zwycięstwo Szwecji oznacza, że ​​kraje europejskie zajmą pierwsze, drugie i trzecie miejsce.

Szwedzka drużyna narodowa wygrała wszystkie trzy mecze grupowe, a następnie dwukrotnie wyeliminowała broniącego tytułu, drużynę amerykańską, w rzutach karnych w 1/8 finału, aw ćwierćfinale pokonała Japonię.

Pozostając zorganizowanym i wykorzystując dziury w obronie, Szwecja dominowała przez większą część meczu z Australią.

Rolfo wykorzystał rzut karny niskim strzałem lewą nogą w 30. minucie po tym, jak australijska obrończyni Claire Hunt została ukarana za kontrolę VAR przechwytu Stiny Plakstenius.

READ  Doradcy królewscy „nie wiedzą” o księciu Harrym, przybyciu Meghan do Wielkiej Brytanii

Aslani strzelił gola w odpowiednim momencie, kończąc szwedzki kontratak z dystansu w 62. minucie, przypieczętowując zwycięstwo.

Bramkarz Zisera Mosović zachował kolejne czyste konto w niezwykłym turnieju dla Szwecji, blokując strzał Kerra prawą nogą w doliczonym czasie gry w pierwszej połowie i powtórnie zatrzymując strzał Claire Polkenhorn z przodu w 70. minucie.

– To ulga i wspaniałe uczucie po ostatnim gwizdku – powiedział trener reprezentacji Szwecji Peter Gerhardsson.

Kerr przegapił zwycięstwa Australii nad Irlandią i Kanadą i przeszkodziła mu porażka z Nigerią w fazie grupowej po kontuzji mięśnia łydki w przeddzień turnieju. Zrobiła niepewny, późny powrót w 1/8 finału po zwycięstwie nad Danią i weszła jako rezerwowa w drugiej połowie w dramatycznym zwycięstwie rzutów karnych nad Francją w ćwierćfinale. Zaczęła sobotę w niezmienionym składzie Australii po środowej porażce 3: 1 w półfinale z Anglią.

Kerr zraniła się w prawą nogę podczas wślizgu w 75. minucie i została zdjęta z boiska w celu szybkiego leczenia, ale wróciła, by kontynuować grę.

Porażka 2:1 z Hiszpanią w Auckland sprawiła, że ​​Szwecja znalazła się na znajomym terytorium. Szwedzka drużyna, wicemistrzostwo z 2003 roku, pokonała Niemcy w 1991, Francję w 2011 i Anglię cztery lata temu w swoich poprzednich meczach o brązowy medal. Ich piąte miejsce na podium ustępuje jedynie czterokrotnym zwyciężczyniom Stanów Zjednoczonych pod względem sukcesu Pucharu Świata Kobiet. Szwedzi przywieźli też do domu srebrne medale na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i Rio de Janeiro w 2016 roku.

Kiedy szwedzka drużyna ukłoniła się przed swoimi grupami fanów, liczącymi około 50 000 osób, Matilda uściskała się, aby podziękować.

Premier Australii Anthony Albanese był jednym z urzędników na podium, aby wręczyć zwycięzcom brązowe medale. A potem sympatyzował z Matyldą w terenie.

„Szkoda, że ​​to już koniec. To były najlepsze cztery tygodnie w naszej karierze,” powiedziała Kerr o pierwszym Pucharze Świata Kobiet, który odbył się na półkuli południowej. „Dobrze było zeskoczyć z haju. Ale musimy myśleć i myśleć o tym, jakie to niesamowite.

READ  Tekst papieskiej mszy wielkopiątkowej został odwołany po ukraińskim proteście

„Nigdy wcześniej nie byliśmy na czwartym miejscu. Chociaż jest to rozczarowujące (teraz), wrócimy do tego za kilka tygodni i będziemy naprawdę dumni z tego, co osiągnęliśmy”.