Szef CIA: Wojna na Ukrainie zmusza Chiny do przemyślenia „jak i kiedy” Tajwan może dokonać inwazji

Szef CIA: Wojna na Ukrainie zmusza Chiny do przemyślenia „jak i kiedy” Tajwan może dokonać inwazji

Doświadczenia Rosji w Ukraina Szef CIA powiedział w środę, że chińskie kalkulacje dotyczące tego, jak i kiedy mogą zdecydować się na inwazję na Tajwan.

Na Forum Bezpieczeństwa w Aspen dyrektor CIA Bill Burns odrzucił spekulacje, że chiński prezydent Xi Jinping może posunąć się do przodu. Tajwan Po ważnym spotkaniu Partii Komunistycznej jeszcze w tym roku.

„Wydaje nam się, że stawka jest wyższa, im wyżej wejdziesz w tę dekadę”, powiedział Burns, dodając: „Nie lekceważę determinacji prezydenta Xi, by zapewnić kontrolę Chin” nad samorządnym Tajwanem.

Burns powiedział, że Chiny były „niestabilne”, patrząc na trwającą od pięciu miesięcy wojnę Rosji na Ukrainie, którą nazwał „strategiczną porażką” prezydenta Władimira Putina, ponieważ miał nadzieję obalić rząd w Kijowie w ciągu tygodnia.

„Nasze poczucie jest takie, że prawdopodobnie wpłynie to w mniejszym stopniu na pytanie, czy chińscy przywódcy mogą wybrać kilka lat później, aby użyć siły, aby przejąć kontrolę nad Tajwanem, ale jak i kiedy to zrobią”, powiedział Burns.

Powiedział, że wierzy, iż Chiny zauważyły ​​na Ukrainie, że „nie osiąga się szybkich i zdecydowanych zwycięstw z rozczarowującą siłą”.

„Myślę, że lekcja chińskiego przywództwa i wojska jest taka, że ​​musisz zebrać przytłaczające siły, jeśli masz o tym myśleć w przyszłości” – powiedział.

Dodał, że Chiny prawdopodobnie nauczyły się, że muszą „kontrolować przestrzeń informacyjną” i „zrobić wszystko, co w ich mocy, aby wesprzeć swoją gospodarkę przed perspektywą sankcji”.

Stany Zjednoczone w to nie wierzą, powiedział Burns, zgodnie z wcześniejszymi ocenami USA Pekin udziela Rosji wsparcia militarnego pomimo poparcia retorycznego.

Powiedział, że Chiny zintensyfikowały zakupy rosyjskiej energii, ale wydaje się ostrożny, jeśli chodzi o niepodejmowanie zachodnich sankcji.

Chiny traktują autonomiczny Tajwan jako część swojego terytorium oczekującą na ponowne zjednoczenie, w razie potrzeby przy użyciu siły.

READ  Ostatnia wojna między Rosją a Ukrainą: co wiemy w 216 dniu inwazji | Ukraina

Pokonani chińscy nacjonaliści uciekli na Tajwan w 1949 roku po przegranej wojnie domowej na kontynencie, ale od tego czasu wyspa rozwinęła się w dynamiczną demokrację i wiodącą potęgę technologiczną.

W rozmowie z Burnsem na Rocky Mountain Forum, ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych, Qin Gang, powiedział, że Pekin nadal opowiada się za „pokojowym zjednoczeniem”.

Ale oskarżył Stany Zjednoczone o wspieranie sił „niepodległościowych” na Tajwanie, a prezydent Tsai Ing-wen potwierdził odrębną tożsamość wyspy.

„Brak konfliktu, żadna wojna to największy konsensus między Chinami a Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Qin. Powiedział jednak, że Stany Zjednoczone „opróżniają i zaciemniają” swoją deklarowaną politykę uznawania tylko Pekinu.

„Tylko przez ścisłe przestrzeganie polityki jednych Chin, tylko poprzez łączenie rąk w celu ograniczenia i przeciwstawienia się niepodległości Tajwanu możemy pokojowo zjednoczyć” – powiedział.

Zgodnie z prawem uchwalonym przez Kongres, kiedy Waszyngton zmienił uznanie z Taipei na Pekin w 1979 roku, Stany Zjednoczone są zobowiązane do dostarczania broni Tajwanowi do samoobrony.

Prezydent USA Joe Biden powiedział w maju, że Stany Zjednoczone były gotowe użyć siły w obronie Tajwanu Z chińskiego ataku wydaje się, że wyjaśnia to długoletnią amerykańską niejasność co do tego, czy zaangażuje się militarnie, chociaż Biały Dom szybko wycofał jego uwagi.

Biden powiedział dziennikarzom w środę, że spodziewa się porozmawiać z Xi „w ciągu najbliższych 10 dni”.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *