System opieki zdrowotnej Kanady zajął drugie miejsce wśród 11 krajów: raport

TORONTO – Nowy raport stawia kanadyjski system opieki zdrowotnej na drugim miejscu po Stanach Zjednoczonych wśród krajów o wysokich dochodach.

Raport opublikowany w środę przez Fundusz Wspólnoty Narodów, sklasyfikowano 11 krajów o wysokim dochodzie pod względem kluczowych środków systemu opieki zdrowotnej, w tym równości, dostępu do opieki, przystępności cenowej, wyników opieki zdrowotnej i wydajności administracyjnej.

Raport wykazał, że ogólnie najlepsze systemy opieki zdrowotnej były w Norwegii, Holandii i Australii, podczas gdy Szwajcaria, Kanada i Stany Zjednoczone były odpowiednio krajami o najgorszych systemach opieki zdrowotnej.

W raporcie odnotowano jednak, że Stany Zjednoczone wypadły „znacznie poniżej” wyników Szwajcarii i Kanady, chociaż te dwa kraje znalazły się bezpośrednio powyżej nich.

Oprócz ogólnego rankingu w badaniu zauważono, że Stany Zjednoczone zajmują ostatnie miejsce pod względem dostępu do opieki, wydajności administracyjnej, sprawiedliwości i wyników opieki zdrowotnej, ale zajmują drugie miejsce w procesach opieki prewencyjnej, takich jak kontrole i szczepienia.

Kraje zostały sklasyfikowane przez ekspercki panel doradczy na podstawie międzynarodowych ankiet Commonwealth Fund przeprowadzonych w każdym kraju przed pandemią COVID-19, a także danych administracyjnych z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz Światowej Organizacji Zdrowia, czytamy w raporcie.

Ranking Kanady

Raport umieścił Kanadę na 10. miejscu, a także w dwóch głównych kategoriach: sprawiedliwość i wyniki opieki zdrowotnej.

Raport wykazał, że różnice w dostępie do opieki zdrowotnej związane z dochodami są największe w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Nowej Zelandii i Norwegii.

W badaniu zauważono, że „w porównaniu z innymi krajami, Stany Zjednoczone i Kanada miały większe dysproporcje dochodów w zgłaszanych przez pacjentów doświadczeniach”.

Nierówności obejmują bariery finansowe w dostępie do opieki medycznej i dentystycznej, obciążenia związane z rachunkami medycznymi, trudności w uzyskaniu opieki po godzinach oraz korzystanie z portali internetowych w celu ułatwienia udziału pacjentów.

Pod względem miar wyników opieki zdrowotnej, zdefiniowanych w raporcie jako te, które można poprawić poprzez świadczenie usług opieki zdrowotnej, Kanada zajęła 10. miejsce po uwzględnieniu wskaźników śmiertelności i oczekiwanej długości życia.

W porównaniu z innymi krajami raport wykazał, że Kanada wydaje mniej na programy socjalne, takie jak wczesna edukacja, urlopy rodzicielskie i wsparcie dochodu dla samotnych rodziców, co wpływa na opiekę zdrowotną.

Kanada zajęła również dziewiąte miejsce z 11 krajów pod względem dostępu do opieki, a raport podaje jako powód swojej pozycji przystępność i terminowość krajowego systemu opieki zdrowotnej.

Według raportu, aby poprawić indywidualny system opieki zdrowotnej, kraje muszą zapewnić powszechny zasięg, aby pomóc usunąć bariery kosztowe, usługi podstawowej opieki zdrowotnej muszą zostać rozszerzone tak, aby obejmowały każdą społeczność, obciążenia administracyjne muszą zostać zmniejszone, aby uwolnić zasoby, i muszą inwestować w usługi socjalne , zwłaszcza dla dzieci i dorosłych w wieku produkcyjnym.

Chociaż w sprawozdaniu przyznano, że nie ma doskonałego systemu opieki zdrowotnej, komisja zaleca, aby kraje przyjrzały się sobie nawzajem, aby zobaczyć, co się sprawdziło, a co nie.

W ten sposób, jak czytamy w raporcie, kraje mogą zbliżyć się do „ideału systemu opieki zdrowotnej, który zapewnia wszystkim swoim członkom optymalny stan zdrowia” za przystępną cenę.

„Porównania międzynarodowe pozwalają opinii publicznej, decydentom i liderom opieki zdrowotnej zobaczyć alternatywne podejścia do świadczenia opieki zdrowotnej, takie, które można pożyczyć, aby zbudować lepsze systemy opieki zdrowotnej, które prowadzą do lepszych wyników zdrowotnych” – stwierdzono w raporcie.

READ  Senatorowie odmawiają nazwania traktowania przez Chiny ludobójstwa Ujgurów

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top