Światem szachów wstrząsnęły oskarżenia głównego gracza o oszustwo

Uroczym szachowym światem wstrząsnęły oskarżenia głównego gracza o oszustwo.

Magnus Carlsen, mistrz świata i gracz powszechnie uważany za jednego z największych graczy wszechczasów, opublikował na Twitterze oświadczenie, w którym twierdzi, że wierzy, iż 19-letni amerykański przeciwnik Hans Niemann oszukiwał więcej – i to ostatnio – niż publicznie. Przyznał się”.

Carlsen przegrał z Neimanem dwa tygodnie wcześniej w Sincofield Cup w St. Louis, po czym Carlsen wycofał się z turnieju.

Norweg zrezygnował z meczu z Neimanem w internetowym turnieju Julius Baer Generation Cup w zeszłym tygodniu po wykonaniu tylko jednego ruchu.

Carlsen mówi, że Neiman nie jest wystarczająco zdenerwowany

Carlsen napisał o Neimanie w tweecie wysłanym do niego pod koniec poniedziałku: „Jego postępy na całej planszy były niezwykłe, a podczas naszego meczu Sinquefield Cup miałem wrażenie, że nie był zdenerwowany ani nawet w pełni skoncentrowany na meczu. pozycje, podczas gdy jestem obezwładniony, jakbym był czarny, w sposób, który myślę, że może to zrobić tylko garstka facetów.

„Ta gra zmieniła mój punkt widzenia”.

Carlsen nie przedstawił żadnych dowodów na to, że Neiman oszukiwał.

„Chciałbym powiedzieć coś więcej” – napisał Carlsen. „Niestety, w tej chwili jestem ograniczony w tym, co mogę powiedzieć bez wyraźnej zgody Niemana na szczerość.”

Carlsen dodał, że „nie chciał grać w szachy z Neimanem”.

Neiman wcześniej przyznał się do oszukiwania, gdy grał w szachy online, gdy miał 12 i 16 lat, ale zaprzeczył oszukiwaniu na szachownicy.

FIDE ma „głębokie obawy”

„Musimy coś zrobić z oszukiwaniem, a ja ze swojej strony nie chcę grać przeciwko ludziom, którzy oszukiwali w przeszłości, ponieważ nie wiem, co mogą zrobić w przyszłości”. powiedział Carlsen.

W oświadczeniu opublikowanym w piątek – trzy dni przed oskarżeniami Carlsena – prezes FIDE Arkady Dvorkovic powiedział, że rada podzieliła „głębokie obawy Carlsena o szkodę, jaką mogą wyrządzić szachy” i jest gotowa zbadać incydenty „kiedy zostaną przedstawione odpowiednie wstępne dowody”.

Prezydent FIDE Arkady Dvorkovic skrytykował Carlsena za opuszczenie meczu z Neimanem po jednym ruchu. (Pavel Golovkin/The Associated Press)

Mówiąc o zachowaniu Carlsena w opuszczeniu meczu po jednym ruchu, Dvorkovic dodał: „Głęboko wierzymy, że mistrz świata ponosi moralną odpowiedzialność związaną z jego postawą, ponieważ jest postrzegany jako globalny ambasador gry.

„Jego działania wpływają na reputację jego kolegów z drużyny, wyniki sportowe i ostatecznie mogą zaszkodzić naszej grze. Mocno wierzymy, że istnieją lepsze sposoby radzenia sobie z tą sytuacją”.

Neiman nie odpowiedział publicznie na oskarżenia Carlsena.

READ  Trenerzy Six Saints mają pozytywny wynik testu na COVID-19

Tabitha Montgomery

„Nieuleczalny badacz twittera. Amatorski adwokat mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany guru muzyki. Becon ćpuna. Skłonny do napadów apatii”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top