Sonda Marsa NASA mogła przebić pierwszą próbkę skały powrotnej

Najnowsza sonda Marsa NASA mogła z powodzeniem zebrać pierwszą próbkę skały, aby zwrócić ją na Ziemię, po tym, jak próba z zeszłego miesiąca okazała się pusta.

Został opisany przez głównego inżyniera łazika, Adama Steltznera, jako idealna próbka bazowa.

„Nigdy nie byłem szczęśliwszy widząc dziurę w skale” – napisał w czwartek na Twitterze.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Ale NASA powiedziała później, że czeka na więcej zdjęć, zanim ogłosi sukces, chociaż „zespół jest przekonany, że próbka jest w probówce”.

Miesiąc temu Perseverance wwiercił się w bardziej miękką skałę, a próbka zapadła się i nie dostała się do tytanowej rury. Łazik przejechał pół mili w lepsze miejsce, by spróbować ponownie.

Pierwsze zdjęcia zrobione w środę pokazują próbkę w tubie, ale kolejne zdjęcia były niejednoznaczne z powodu słabego oświetlenia, podała NASA w komunikacie prasowym. Badanie wykazało, że próbka skały – mniej więcej grubości ołówka – mogła wsunąć się głębiej w rurkę podczas serii zaplanowanych wibracji. Planowane są kolejne zdjęcia.

Wytrwali w lutym dotarli do marsjańskiego krateru Jezero – uważanego za dom dla bujnego dna jeziora i delty rzeki miliardy lat temu – w poszukiwaniu skał, które mogą zawierać dowody starożytnego życia. NASA planuje wystrzelić więcej statków kosmicznych, aby odzyskać próbki zebrane przez wytrwałość. Inżynierowie mają nadzieję, że w ciągu około dekady zwrócą aż trzydzieści próbek.

Nasze biuletyny Poranne i Wieczorne Aktualizacje zostały napisane przez redaktorów Globe i zawierają zwięzłe podsumowanie najważniejszych nagłówków dnia. Zarejestruj się dziś.

READ  Asteroida krążąca w pobliżu Ziemi mogła pochodzić z Księżyca

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top